Looduskeskused kutsuvad külla

looduskeskused

Riigimetsa Majandamise Keskus korraldab nädalavahetusel toimuvate looduskeskuste päevade raames Lahemaal sügislaada, lisaks toimuvad meie maakonnas Oandul ja Läänemaal Nõval metsaande tutvustavad retked.

Esimest korda toimuv looduskeskuste eriprogramm „Terve Eesti“ õpetab märkama looduse ja tervise seoseid.

Laupäeval tasub sammud seada ka Lahemaa rahvuspargi külastuskeskusesse sügislaadale, kus kaubeldakse eheda aia-, metsa- ja talukraamiga ning on avatud kohvik. Pere pisemaid oodatakse meisterdama. Teadmiste varasalve saab koguda infot söödavate ja mürgiste taimede ning ämblike kohta.

Kohvik ja sügislaat on avatud kella 10–17ni. Kella 11–15ni saab meisterdada puuokstest tuulekella ja uudistada õppeklassis taimi. Kella 15–17ni toimub Mart Meriste loodusloeng „Terve Eesti ämblikud“.

Sagadi metskonna keskuses tegutsenud Oandu külastuskeskus tähistab aga laupäeval oma esimest ümmargust sünnipäeva. Kell 11 algab päev sõnalis-muusikalise ringkäiguga „10 aastat Oandul“. Kell 12 toimub metsa toidusahvri retk. Ene Riibergi juhtimisel vaadatakse metsas üle, mis kõlbab suhu ja potti pista ning mis mitte.

Pärast matka kosutatakse end supi, tee ja moosisaiaga ning pärast lõunat saab meisterdada Isetegija töötoas. Kogu päeva jooksul toimuvad jalutuskäigud Taimetarga rajal ja Taluaias, taimedest ja nende kasutamisest räägib Pille Rauba.

Kogu päeva vältel, kella 10–18ni on avatud ka näitus „Söögimarjad, mürgimarjad“ jääkeldris, samuti kõik teised näitused külastuskeskuses. Kõik tegevused ja lõunasöök on osalejatele tasuta.

Samuti on laupäeval huvilised oodatud kell 11 Nõva külastuskeskuse ja Matsalu rahvuspargi külastuskeskuse ühisele metsaandide päevale, et teha retk Läänemaal Peraküla radadel ja vaadata, missuguseid ande pakub mets meile sel aastal.

Kaasa võib võtta lisaks seene- ja marjakorvile ka lemmikretsepti mõnest põnevast seene- või marjahoidisest, et seda teistega jagada. Päeva lõpetab seenesupp ja määramist vajavate seente tuvastamine. Seeneretkele viib Lihulast buss.

Sügisene looduskeskuste avatud uste päev on looduskeskuste kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul. Looduskeskuste päeva „Terve Eesti“ korraldab Keskkonnaamet SA KIK toel.

Täpsemat infot ürituste kohta leiate veebilehelt loodusegakoos.ee.

Kuulutaja

Oandu külastuskeskus tähistab laupäeval oma esimest ümmargust sünnipäeva.

Foto: loodusegakoos.ee