Maandumine keset lünka

film

Romantiliste sugemetega seiklusfilm „Mägi meie vahel“ Kate Winsleti ja Idris Elbaga peaosades jookseb Rakvere teatrikinos täna ja homme.

Tegu on küllaltki heatasemelise filmiga, kus näeb kahte aktuaalset inglise näitlejat suures plaanis tegutsemas keset üüratut tühjust. Just tühjana võib iseloomustada seda lummemattunud mägipiirkonda, kuhu tegelaste väike üürilennuk maha prantsatab ja nad saatuse hoolde jätab.

Nii Alex ja Ben (pildil), kui ka lennundusametkonnad ei tea, kus nad on. Telefonil puudub levi, Alexil on tõsine jalavigastus ja toiduks on vaid mõned pakid mandleid. Siiski saavad nad tuld teha ja lumest vett sulatada. Seltskonnas on ka õnnetuses hukkunud lenduri koer.

Mahaprantsatanute kasuks räägib nende kriitilise mõtlemise võime  ̶̶̶  Ben töötab kirurgina ja Alex on ringireisiv fotoajakirjanik. Dünaamikat tegelaste vahel aitab luua nende erinev eluvaade. Kui Ben on mõistuseinimene, kelle sõnul on süda kõigest üks lihas, püüab Alex järgida oma intuitsiooni ja instinkte. Esiotsa lähevad nende arvamused tegevusplaani osas lahku, kui Ben soovib jääda lennuki juurde abi ootama, siis Alexi arvates tuleks kõndima hakata, kuigi pole aimugi, kuhupoole.

Niisiis ei toimi õnnetuspaigas õieti ükski tsivilisatsioonis elutagav võrgustik, tegelased on sattunud kuhugi vahepeale, nii-öelda lünka. Siiski on nad teineteise jaoks olemas ja kui Alex otsustab varahommikul koos koeraga teele minna, taipab Ben, et peab naisele järgnema, sest üksinda jäädes oleks ta veel abitumas olukorras. Loodus on sel riskirohkel teekonnal ilus ja neil on ka õnne, kui leiavad ööbimiskõlbuliku koopa ning neil õnnestub küttida üks loom.

Kuna film räägib ellujäämisest tsivilisatsioonist eemal, siis selle vaatamine kinosaalis võib pakkuda omanäolise, kulgemisest kantud võimaluse igapäevarutiinist paariks tunniks välja astuda. Õnnestunuks loen ka pealkirja, sest filmi sündmuste kohaselt võib „mägi“ asuda nii mäestikus kui ka ülekantud tähenduses keset argielu. Filmi aluseks olev samanimeline jutustus ilmus paari aasta eest ka eesti keeles ja on saadaval praegu e-raamatuna.

Tõnu Lilleorg

Foto: Hea Film