Mida teha Lätis? 5 soovitust

Läti on Eesti inimeste seas populaarne sihtkoht ja selleks on ka põhjust: lõunanaabrite pool igav ei hakka ning Läti hinnatase meile üsna sarnane, väljaspool suuremaid linnu kohati isegi odavam. Seda eriti veel nüüd, pärast suvist turismihooaja kõrgaega.

Koolivaheajaks Lätti 

Läti ja Eesti koolivaheajad ei kattu päris üks ühele, mis tähendab, et sügisvaheajale planeeritud perepuhkus mõnes Läti spaas tuleb taskukohasem kui teha seda siin Eestis. Samas on ka paljud vabaõhumuuseumid ja -külastuskeskused veel avatud ning piletihinnad neis soodsamad kui suvekuudel, mistõttu tasub kaaluda suisa mitmepäevast ringreisi läbi Läti.   

Ja ärme unusta, et Läti on mõnusalt lähedal. Seal käib kasvõi ühe päevaga ära. Kui omal sobilikku sõiduvahendit Läti tretiks pole või on reisile plaanis minna suurema seltskonnaga, tuleb appi autorent. Muide, mitme perega ühe renditud väikebussiga Lätti minek võib kujuneda kokkuvõttes isegi soodsamaks, kui võtta sõit ette kahe-kolme eraldi autoga.

Nädalavahetus Riias

Riias on alati põnev. UNESCO maailmapärandiks arvatud Riia vanalinn, uhke õigeusu katedraal, kuulus Riia keskturg, rohelusse uppuv Kronvaldsi park, agulimiljööga Kalnciema kvartal – kõik need ja paljud muud imelised kohad Daugava jõe kallastel ootavad uudistajaid.

Baltikumi ainsa metropolina pakub Riia ka suurlinlikku meelelahutust ja ööelu. No ja siia juurde muidugi lai valik eri maade köögikultuure esindavaid restorane, armsaid hubaseid kohvikuid ning mõnusaid hipsterlikke tänava- ja vegantoidu pakkuvaid söögikohti, mis kostitavad hea ja paremaga.

Läki muuseumi! 

Riias viibides tasub väisata Riia Rahvuslikku Ajaloomuuseumi, kunstimuusemi Riia Börs, loodusmuuseumi, juugendstiili muuseumi kui muidki mäluasutusi. Näiteks tehnikahuviliste jaoks on kindlasti elamuseks Riia Motomuuseum.

Mujal Lätis võiks teekonnale sättida näiteks 15. sajandist pärineva Bauska lossi (Kurzeme ehk Kuramaa piirkonnas).

Kui aga Lätis käik on ette võetud koos lastega, keda ajalugu nii väga ei köida, siis Ruhja (Ruijena) jäätisevabrik, kus saab traditsiooniliste retseptide järgi valminud jäätist süüa, ning ekstravagantse parun Münchauseni muuseum Dunte mõisas (Vidzeme’s), kus näeb muuhulgas tuntud inimeste elusuuruses vahakujusid, ei jäta ükskõikseks ka nooremaid reisiselle.

Jumalik Jurmala

Pika supelranna ja imelise kuurordiarhitektuuriga Jurmala külastamiseks pole muid põhjuseid vajagi.

Kui aga aastaaeg enam rannapuhkust ei soosi, siis pakuvad mõnusat lõõgastust suvituslinna spaad. Lastega perede jaoks on Jurmalas kindel sihtmärk Livu veepark. 

Samuti tasub ära käia Jurmala liblikamajas, kus näeb imetabaseid eksootilisi tiivulisi nii Aasia, Aafrika kui Lõuna-Ameerika mandrilt, ning Džintarsi metsapargis, kus talvel on avatud murdmaasuusarajad ja suvel skatepark. Seal on ka mitu mänguväljakut ja seiklusrajad.

Aktiivselt vabas looduses

Kui jutt juba vabas õhus liikumisele läks, siis Läti on tuntud oma paljude eriilmeliste loodus- ja rahvusparkide poolest. 

Üks kuulsamaid neist on kindlasti Gauja rahvuspark. Selles Lätimaa vanimas ja suurimas rahvuspargis jagub tegevust julgelt mitmeks päevaks. Siin saab seigelda kümnetel matkaradadel nii maal, metsas kui isegi õhus, proovida kanuu- või paadisõitu, imetleda hiiglaslikke liivakivipaljandeid, dolomiidijärsakuid kui ka Baltikumi suurimat koobast.

Midagi teadushuvilistele

Kui ilm väljas toimetamist ei soosi, siis lätlastel on palju moodsaid teaduskeskuseid, kus leiavad närvekõditavat meelelahutust nii suured kui väikesed.

Näiteks laste teaduspark Zinoo, kus on hulgaliselt interaktiivseid käed-külge eksponaate või siis hoopis tänavu suvel Ventspilsis avatud omapärane teaduskeskus VIZIUM. Ja kui juba selles kaunis sadamalinnas olla, siis ei maksa jätta külastamata Ventspilsi Loomekeskust ühes planetaariumi ja observatooriumiga.