Mustla sai suure Grossi Toidukaupade kaupluse

Mustla kaupluse avamisele oli kogunenud hulgaliselt ostlejaid. Fotod: Silja Part

Nädal tagasi avas uksed Grossi Toidukaupade kauplus Mustlas. Ettevõtte omaniku Oleg Grossi sõnul on tegu omamoodi eksperimendiga – ehitati suhteliselt väikse asula kohta äärmiselt suur hoone ning pakutakse väga laia sortimenti.

Liisi Kanna

AS OG Elektra omanik Oleg Gross rääkis, et Mustlasse ehitati oluliselt suurem kauplus, proovimaks, kuidas õigustab end laiema sortimendi pakkumine. „Me ei maksa seal renti, see on meie oma pind,“ selgitas ettevõtte omanik, miks just Mustlas laia kaubavaliku pakkumisega eksperimenteeritakse.

„See on me ketis üks suuremaid kaupluseid, topp viie hulgas kindlasti,“ lisas AS OG Elektra nõukogu liige Georg Gross.

Eesmärk on, et maainimesed ei peaks sõitma linna, vaid saaksid kogu vajaliku kauba kodulähedasest poest. Kui kliendid asjaga kaasa lähevad ning hakkavad tänu sellele just kodukoha kauplusest rohke toidukraami soetama, siis kaalutakse sarnast lähenemist ka edaspidi kasutada. Just väljapoole suurlinnu arendataksegi ketti missioonitundest pakkuda ka maainimestele paremaid valikuid, seda nii sortimendi kui konkurentsist tulenevate soodsamate hindade näol.

Teine aspekt aga on ka väiksemates paikades tajutav vastutulelikkus. Inimesed, ning ühtlasi ka kohalikud võimuesindajad väga ootavad neisse paigusse uusi kauplusi ning asjaajamises ollakse operatiivsed. „Maal on bürokraatiat oluliselt vähem. Toimitakse samade seaduste alusel, mis suurtes linnades, aga asjad käivad lihtsamalt ja kiiremini. Mustlas oli samuti näha, et omavalitsuse töötajad teevad head koostööd,“ kiitis Oleg Gross kohaliku omavalitsuse esindajaid.

„Õnneks Eestis on ikkagi palju valdu, mis ootavad, et sinna investeering tehtaks!“ lisas Georg Gross.

Lisaks paberimajandusele sujusid äärmiselt ladusalt ka uue hoone ehitustööd. Avamiselgi osales nii ehitusfirma Proland Ehitus OÜ juht Heinar Vaine (vasakul) kui Viljandi vallavanem Alar Karu (keskel) ning AS OG Elektra omanik Oleg Gross.

Ning inimesed tõepoolest ootasid Mustlasse uut toidupoodi. „Kui avamise päeva teada sain, hakkasin kalendrisse lausa riste tegema!“ avaldas kohalik proua heameelt.

„Olen teistest Grossi kauplustest ostnud nii värsket liha kui omatoodangu kaupu ja väga rahule jäänud. Ootasin väga, millal siin pood lahti tehakse,“ kiitis teinegi Mustlas elav naisterahvas. „Varem sõitsin kord nädalas suurde linna ostlema, enam ei tasu seda teha, kõik vajalik tundub ühes poes olemas olevat,“ lisas ta.

Esialgu tundub ka müügitulemuste poolest, et kauplus on hästi vastu võetud. „Mustla on üsna väike, kuid toimib tõmbekeskusena. Lisaks on sealne ostukorv suur, oluliselt suurem, kui keti keskmine“ kinnitas Oleg Gross ja märkis, et see võib viidata õigele otsusele pakkuda laia sortimenti.

„Suure tõenäosusega on suviti olukord veel parem, Võrtsjärve ääres asub palju suvilaid,“ sõnas Georg Gross. „Tasub ka märkida, et Mustlas võeti äärmiselt soojalt vastu meie omatoodang – kohapeal võis näha, et inimesed suundusid otsejoones sinna letti. Ka müügitulemused näitavad, et omatoodangut ostetakse rohkem, kui keti kauplustes keskmiselt,“ nentis ta.

„Oleme püüdnud hoida omatoodangu hindu madalal, et need oleksid välismaiste analoogtoodetega konkurentsivõimelised. See on olnud õige põhimõte, meil on omatoodangu käive võrreldes varasemate aastatega oluliselt kasvanud,“ märkis Oleg Gross. „Me ei ole nõus väitega, et eestlased ei osta eestimaist. Ostavad ikka, kuid hind peab olema mõistlik.“

Suurt huvi tunti jaeketi omatoodang vastu.

Mustla kauplus oli jaeketil tänavu viies uus kauplus, mis tööd alustas. Jõulude eel on oodata avapidu ka Kiisal. „Kõik need on oma rajatud uued kauplused, mitte rendipindade peal,“ täpsustas Oleg Gross. „See on üks tugevaimaid aastaid kogu OG Elektra arenguajaloos. Oleme varem ka kuus uut kauplust aasta jooksul avanud, kuid osa neist rendipindadel,“ avaldas ettevõtte omanik heameelt.

Rida uusi kauplusi on kavas valmis saada ka järgmisel aastal. Sealt edasi tuleb aga ettevõtjate sõnul toidukaupluste võrgu laiendamisse ilmselt paar aastat pausi, sest lootus on, et saab alustada kaubanduskeskuse ehitamist Rakvere südamesse. „See pole küll majanduslikult kõige arukam otsus, kuid nagu varemgi räägitud, see on emotsiooni-projekt,“ nentis Oleg Gross, et siingi mängib rolli missioonitunne.