Naised, kinno!

Kinodesse on jõudnud järjefilm „Terminaator: Sünge saatus“, mis pakub märulit kogu raha eest.

Margit Adorf

Ma käin filme vaatamas harilikult pressilinastustel, kus enamasti on publiku seas nii naisi kui mehi. Selle filmi linastusel torkas teravalt silma, et mehi oli igast nurgast kokku kogunenud, isegi Eesti oma Terminaator ehk Jaagup Kreem oli publiku seas, kuid naisi seekord peale minu rohkem polnudki. Ja see on ilmne viga, sest uus Terminaatori film tõotab kujuneda just naiste lemmikuks. Seega, naised, võite oma mehed kaasa võtta või koju jätta, aga minge vaatama.

Ilmselgelt on ka uus Terminaator jätkuvalt just märulifilm, kuid peaosas on seekord kolm naist, muidugi esmalt see õige ja algupärane Sarah Connor, keda kehastab õige ja algupärane näitleja Linda Hamilton, kes mängis tegelaskuju ka kõige esimeses filmis 1984. aastal. Tema on uue linateose sündmustiku ajal juba vana ja kortsus, kuid siiski väga sitke ja tõeline badass.

Teine naispeategelane on poolrobot Grace Mackenzie Davise kehastuses, samuti kõva tapleja. Ja kolmas naine on pealtnäha kõige pehmema loomuga, kuid linaloo arenedes samuti väga vintske daam Dani Ramos, Natalia Reyesi esituses. Paraku peab ütlema, et tema jääb seal teiste naiste varju, kuigi näitleb ka päris hästi.

Meestest on põhilisteks tegijateks uus ja eriti hull Terminaator Rev-9, keda kehastab Gabriel Luna ja vana, algupärane ja originaalne Terminaator, algupärase ja originaalse Arnold Schwarzeneggeri kehastuses. Kuid Terminaator on nüüdseks tunded omandanud ja võib julgelt öelda, et temast on saanud pehmo. Jah, ta kakleb päris mehiselt erinevates vägevates märulistseenides teise terminaatoriga, kuid nüüd teeb ta seda hellal lainel, ta on kaastundlik kaitsja.

Kõige tänamatum ülesanne on näitlejatest seekord Gabriel Lunal, kelle karjäär kindlasti ei saa sellest filmist mingit erilist hoogu sisse nagu omal ajal Schwarzeneggeri puhul juhtus. Rev-9 on perfektne tapamasin ja selle kujutamisel on valla päästetud tõsine eriefektide galerii, kuid Luna roll on olla ühetaoline kivinäoga tapamasin, kellele publik mitte kuidagi kaasa elada ei saa. Küll ta seal voolab ja pooldub ja puruneb miljoniks kiluks ning plahvatab ja lömastub ja mida kõike veel, aga lõppkokkuvõttes on ta siiski pelk taustanäitleja, aksessuaar.

Üks pressilinastusel käinud meeskolleeg kurtis pärast filmi, et olla jube igav olnud. Mina temaga ei nõustu. Leian, et selles oli külluslikult väga häid märulistseene, näiteks pooleksrebitud, põlevas lennukis, mis kivina maa poole kukkus ja sealt edasi, nätaki, vee all. Või siis tagaajamine maanteel, või ulmelised tulevikustseenid. Ei saa öelda, et need kuidagi külmaks oleks jätnud.

Lugu ise ei ole tõesti kuigi keeruka ülesehitusega ja filmi kõige suuremaks miinuseks on see, et alternatiivset tulevikku oli näidatud ja seda lahti seletatud pisut liiga vähe, kuid road-movie oli täiesti olemas ja mõningasi pingelanguse kohti on filmis siiski ka vaja.

Mina käisin kõige esimest Terminaatorit vaatamas kinos, lapsena. Ma ei mäleta, mis aasta see oli, kindlasti mitte päris 1984, pigem mõned aastad hiljem, kuid igal juhul kinos ma seda nägin ja mulje oli võimas. Eriti muljetavaldav ja kõige rohkem mällusööbinud oli minu jaoks stseen baaris, kus toimus tulevahetus, järgmisel päeval koolis rääkisin sellest pinginaabrile, silmad põlemas. Nii et väga võimalik, et ma olen väikestviisi selle filmi fänn ning olen uue linateose hindamisel veidi leebem kui mõni selline vaataja, kes pole õrnas eas sellest suurt filmielamust saanud.

Siiski on tegemist sellise filmisarjaga, mis on tänasele popkultuurile suurt mõju avaldanud ja kuulub vaieldamatult klassika riiulile. Arvan, et uus film on täiesti vääriline erinevate Terminaatori filmide jadas ja kindlasti ei ole see kõige kehvem, pigem olid nõrgemad kolmas ja neljas osa.

Kas te võite oma lapsi saata rahuliku südamega Terminaatorit vaatama? Arvestades filmi määratlust, et alates 12. eluaastast sobib, siis jah. Kui teil on noorem märulihuviline, siis minge koos. Piinlikke seksistseene ei ole, mingit armulugu pole üldse, väga võikaid kaadreid, kus soolikad otse kaamerasse lendaksid samuti mitte. Robotid võivad olla sellised, mis tulevad unenäkku kummitama. Ja kuigi uus film on rohkem naistekas, siis märulit saab ikka kogu raha eest ning kindlasti ei pea režissöör Tim Miller tehtud töö pärast häbenema.

Kas uus osa ka tuleb? Ei oska öelda, teada on vaid niipalju, et produtsent ja üks loo autoreist, James Cameron on öelnud, et tal oleks materjali veel vähemasti kahe osa jaoks. Täpsemaid daatumeid pole teada antud.

Uues Terminaatori filmis on peategelasteks naised, eesotsas Sarah Connoriga, keda kehastab Linda Hamilton. Foto: pressimaterjalid