Need 5 elementi peavad olema igas põhjamaises kodus

Valged seinad, puitpõrandad, kaasaegne mööbel ja minimalistlik sisekujundus on põhilised Skandinaavia disaini tunnused. Skandinaavialiku disaini põhielemendid on funktsionaalsus, lihtsus ja käsitöö. Stiilis kasutatakse tekstuure ja pehmeid toone, et muuta kaasaegne sisekujundus soojaks ja kutsuvaks. Peamiselt soovitakse rõhutada funktsionaalset, ilusat ja hubast puhast joont, kasulikkust ja lihtsat sisustust.

Skandinaavia disain on üks populaarsemaid stiile Põhjamaal ning see viitab kolmele Põhja-Euroopa riigile – Norrale, Rootsile ja Taanile. Kuigi see hõlmab mõnikord ka teisi põhjamaid, nagu Soome, Island ja Gröönimaa.

Miks on Skandinaavia disain oluline?

Skandinaavia disaini põhimõte on luua harmoonia oma keskkonnaga ja luua asju, mis on loodud kestma. Selle eesmärk on kiita hea elamise kunsti, edendades lihtsat kodu keskkonda, mis on täidetud kvaliteetsete esemetega ning edendada koormamatut eluviisi, kus puudub liigne tarbimisvõime.


Jagame teiega 5 elementi, mis peaksid kindlasti igas põhjamaises kodus olemas olema.

1.  Heledad ja tumedad neutraalsed värvid

Kuigi Skandinaavia stiilis interjöör varieerub ja võib sisaldada erinevaid disaine, nagu näiteks industriaal või boho, on neil tavaliselt sarnane põhjamaine värvipalett.

Skandinaavia sisekujundus ja mööblidisainid on enamasti valged ja hallides toonides koos summutatud siniste ja roheliste värvidega. Hiljuti on lisandunud toonide hulka nii kreemjas beež toon kui ka pruunid värvid.
 Populaarne on kasutada ka musta, kuna tumedamad aktsendid loovad julgeid värvikontraste. Näiteks võite elutoas värvida ühe seina tumedas toonis ja lisada selle juurde heledas toonis diivani ja kapi. Kaup24 veebipoest leiate endale kvaliteetsed ja skandinaavialikku interjööri sobivad diivanid hea hinnaga!

Kodu värvides tasub eelistada looduslikke värve, kuna tavalised poevärvid sisaldavad rohkelt mürgiseid ühendeid, mis õhku teie kodus rikuvad. Värvimiseks sobivad ideaalselt savi-ja lubivärv ning mitmed erinevad kaseiinvärvid, mis on looduslikud.

2.  Minimalistlik mööbel

Skandinaavia stiilis mööbel on minimalistlik ja praktiline. Disainerid kasutavad tooli, laudade ja muude põhjamaise stiiliga mööbliesemete meisterdamiseks ainult täispuitu ja looduslikke materjale nagu nahk ja lina, mis on päris Põhjamaadest. Väga populaarsed on valged täispuidust kummutid, mis peavad kaua vastu ning näevad välja väga stiilsed. Kaup24.ee veebipoes on müügil mitmeid põhjamaise disainiga kvaliteetseid kummuteid teie koju!

Populaarsust on hakanud koguma ka töötlemata puidu kasutamine diivanilaudades ja voodiraamides, mis lisab kujundusele iseloomu ja eripära. Samuti on nutikad funktsioonid kogu Skandinaavia mööblikujunduses ülioluline osa. Välja on mõeldud nutikalt varjatud panipaigad, moodulriiulid ja palju erinevaid paindlike kujundusi.

3.  Valgustus

Kuna Põhjamaades on tihti väga pime, on tihti Skandinaavia disainiga toad heledates toonides, suurte akendega ja kvaliteetsete valgustitega. Suvel kasutatakse akendel pikki valgeid kardinaid, mis lasevad valguse sisse, kuid blokeerivad päikese kuumust. Talvel aga kasutatakse paksemast materjalist tumedamaid kardinaid, mis hoiavad külma eemale.

Suured aknad on olulised tegurid, kuna naturaalse valgustusega tundub ruum palju suurem ja avaram valgete seinte tõttu. Kindel on see, et Skandinaavia disain püüab valgust levitada võimalikult tõhusalt, ilma et see tekitaks karmi atmosfääri.

Lisaks laes olevatele lampidele loovad Skandinaavialikus kodus hubasust ka erinevad seina- ja põrandalambid. Igas toas peaks olema kindlasti mitu valgusallikat – ulatudes kollasest küünla toonist, kuni valge led tuleni.

4.  Looduslikud tekstiilid

Skandinaavia disainis on sageli palju erinevaid värve ja puhtaid taimseid mustreid. Materjalid mängivad väga suurt rolli ja kindlasti on esikohal puuvill ja linane materjal, seda eriti diivani ja padjakatete puhul. Skandinaavialik stiil armastab taaskasutust, seega kindlasti eelistage looduslikke materjale sünteetilistele. Aukohal on ka suured kudumid ja lambanahksed vaibad, mis annavad edasi hubast ja mõnusat olekut.

5.  Rippuvad taimed ja detailid tubades

Skandinaavialikust kodust leiab kindlasti ka mitmeid toataimi, mis enamasti on endale koha leidnud põrandal või kummutil. Populaarne on taimi lisada ka vannitubadesse ja kööki. Taimed ja värvilised lilled on imelihtne viis oma neutraalsele toale värvi andmiseks.

Populaarseks on saanud ka savipotid, kuhu sisse pannakse taimi, samuti punutud korvid, kuhu on mugav panna pleede või väikeseid esemeid.

Skandinaavia disaini kaks suurimat põhimõtet on lihtsus ja praktilisus. Selle põhimõtte rõhutamiseks jäävad tubade seinad tavaliselt paljaks ning riiulid jäetakse suhteliselt hõredaks. Isegi laste mänguasjad on kujundatud lihtsate puidust esemetena, mis on väga modernsed, kuid kvaliteetsed.

Proovi skandinaavia disaini ka oma kodus!

Skandinaavia disain on arhitekte ja sisekujundajaid mõjutanud juba pea sajandi, tükk aega enne 1950ndate Põhjamaade disaini kuldaega. Segades minimalistliku esteetika funktsiooni mugavusega, on see stiil tänapäeval endiselt üks populaarsemaid. Skandinaavia disaini kodud on ajatud ning muutuvad ideaalseks elupaigaks igale inimesele.

Pehmed pinnad, soojad tekstiilid, lihtsad mustrid, looduslikud materjalid ja avatud planeeringuga õhulised ruumid aitavad kõik koos tervele perele mugavustunnet suurendada. Skandinaavialik mööbel on funktsionaalne ja omab huvitavaid jooni, mis tekitavad skulptuurilist mõju.

Tihti kasutatakse tubades üleni valgeid värvipalette ja aksessuaarid on vormitud puidust. Samuti kasutatakse laiu põrandalaudu.

Valige endale ilus Skandinaavialik mööbel Kaup24 veebipoest juba täna!