Niinemets naaseb kodulinna

niinemets 5

Juba sel esmaspäeval, 4. aprillil alustab näitleja Tõnis Niinemets üleriigilist turneed oma Start-up Comedy etendusega “Ämbrisse astumise ajastu”. Niinemets tahab alustada ringreisi linnast, kust ta pärit on, ehk Rakverest.

Mitmeid aastaid Von Krahli Teatris töötanud Niinemets on alates sellest sügisest vabakutseline näitleja. Laiem publik tunneb teda ilmselt teleekraanilt, kus teda võib näha Kanal 2 „Suures komöödiaõhtus“, „Naabriplikas“ ja „Klipijahis“. Aprillis hakkab ta eesti publikule tutvustama aga uut huumorisuunda – start-up comedy’t.

Näitleja sõnul ei ole start-up comedy kogemata valesti kirjutatud stand-up komöödia, vaid see on midagi uut ja ootamatut: “Võtke seda kui start-up’i (idufirmat), mis tahab pakkuda midagi innovatiivset ilma kulunud naljade ja klišeedeta. Näitleja sõnul ei ole tegemist klassikalise teatritükiga, kus kõik on fikseeritud ja paigas. “Mingid mõtted on kirjutatud lahti, aga suurt rolli mängib ka improvisatsioon,” selgitab ta.

Algava turnee etendustel räägib Tõnis Niinemets riigist, meediast ja majandusest ning osutab kitsaskohtadele ja absurdsusele meie igapäevaelus, inimestevahelises suhtluses ja inforuumis. Eesmärgiks on rääkida kõige teravamatest teemadest, mis meie ümber pead tõstavad. Ringreisi esietendus toimub Rakveres sellepärast, et näitleja tahab alustada sealt, kust ta on pärit. Niinemets loodab, et kodupublik annab talle mõnusa tunde edasi rühkimiseks.

Niinemetsa päris esimene lavakogemus oli Rakvere Gümnaasiumi Teatriansambliga ja näitleja sõnul oli tema esimene ülesastumine “näitlejana” ikka täielik läbikukkumine. “Oli kooli juubel ja mul oli vaja teiste näiteringiliikmetega öelda paar lauset, aga need kukkusid välja ikka väga puiselt. Mingil hetkel sain ma aga asjale pihta ja gümnaasiumiastmes käisin ma koos teistega juba erinevatel konkurssidel ja kooliteatrite festivalil,” meenutab näitleja.

Ka Teatriansambli juhendaja Aili Teedla sõnul ei osanud ta päris alguses arvata, et Niinemetsast võiks ühel päeval näitleja saada: “Tõnis oli hästi elavaloomuline ja humoorikas, aga laval natukene tagasihoidlik.” Teedla sõnul oskas Tõnis mingi hetk oma elavaloomulisuse aga lavale üle kanda ja siis tuli tema potentsiaal nähtavale.

Lisaks Rakverele annab Niinemets Lääne-Virumaal veel kaks etendust – mõlemal korral Haljala Rahvamajas. Suuremateks saalideks, kus turnee etendused toimuvad, on näiteks Tartu Vanemuise suur maja ja Jõhvi kontserdimaja. Viimase eelinfo kohaselt on maikuuks oodata lisaetendusi Tallinnas. Turnee piletimüüki saatev edu ja suur publikuhuvi on Niinemetsa sõnul ühteaegu nii hirmutav kui ka rõõmustav. “Mida rohkem on saalis inimesi, seda suurem on lootus, et keegi ehk naerab kah, aga samas kaasneb sellega ka suurem vastutus,” selgitab Tõnis Niinemets.

Eva-Lotta Kivi

Hinnatud näitlejaks saanud Tõnis Niinemets alustab ringreisi. Foto: Mihkel Uba