Nurgaadvokaadi töö ja elu

Kellele meeldib intelligentne meelelahutus hilisõhtul, võib julgelt vaadata draamasarja „Aeg kutsuda Saul“, mis jookseb Sony Turbo Eesti kanalil. Täna jõuab eetrisse sarja kolmanda hooaja üheksas osa.

Tõnu Lilleorg

Jimmy McGill (mängib Bob Odenkirk) on advokaat, kes omandas töölitsentsi keskeas ja järgneb kartmatult oma kutsumusele, hoolimata raskustest.

Nooruses tegeles Jimmy pettustega, sealhulgas õnnetuste teesklemisega. Näiteks kukkus kuskil poes siruli ja nõudis siis hüvitist, väites et põrand oli libe. Selline elu viis Jimmy vanglasse, kust päästis ta välja vanem vend Chuck (Michael McKean). Chuck võttis Jimmy tööle oma advokaadifirmasse kontoritöötajaks, kus Jimmy tutvus heledapäise Kimiga (Rhea Seehorn), kellest sai tema sõber ja silmarõõm.

Sarja tegevuse alguseks 2002. aastal on Jimmy hakanud iseseisvaks advokaadiks ja töötab esialgu väga kitsastes tingimustes, omades kabinetti küünesalongi pööningukorrusel. Ka Chucki tööelu on muutunud, sest ta ei käi enam firmas kohal, kuna teda on tabanud kummaline terviseprobleem. Tal tuleb valusööstude vältimiseks eemale hoida kõikidest elektromagnetilist välja tekitavatest seadmetest, kaasa arvatud laelambid, patareid ja akud.

Sarja tegevus toimub sügaval USA lõunapoolsel sisemaal Albuquerque’i linnas, mis on elanike arvult võrreldav Tallinnaga. Linna ümbruse maastik on kõrbelaadne ja kaljune ning kohalik elatustase riigi üks viletsamaid.

Korraga näib Jimmyl vedavat, sest tema poole pöördub jõukas klient, kes aga otsustab viimasel hetkel siiski Chucki firma kasuks. See paneb Jimmy nördima ja ta otsustab jõukurile ninanipsuks mässida ta ühte lavastatud õnnetusjuhtumisse, et hiljem valuraha nõuda. See afäär, kus üks eksitus viib teiseni, viib Jimmy kokku kohalike Mehhiko päritolu mafioosodega, kelle haardest ta vaevu pääseb.

Nii tekib Jimmyl kontakt kuritegeliku maailmaga ja ta hakkab aeg-ajalt nende heaks töötama, seejuures hästi jälgi segades ja säilitades teatava moraalse palge. Chuck iseloomustab Jimmyt ses suhtes hästi, kui ütleb: „Tal on kalduvus teha halvimaid asju, kuid seda põhjustel, mis tunduvad peaaegu üllad.“ Peagi loob Jimmy endale tööalase pseudonüümi Saul Goodman, mis väljendub ka sarja pealkirjas.

Teleteose kolmandaks hooajaks, mis praegu Sony Turbo kanalil jookseb, on Jimmy jalad alla saanud ja töötab koos Kimiga oma büroos. Suhted Chuckiga on teravnenud niivõrd, et vennad vaidlesid lausa kohtus, kus Jimmy tänu kavalusele üldjoontes peale jäi. Siiski jättis kohus ta aastaks ilma advokaadi litsentsist ja samuti pidi ta hakkama tegema ühiskondlikult kasulikku tööd, mis väljendub prügikorjamises. Uue tegevusena on Jimmy hakanud tootma reklaamklippe.

Sarja kesksetest tegelastest tuleb mainida veel kahte. Esiteks Jimmy semu Mike (Jonathan Banks), kes on endine politseinik ja töötab ametlikult parkla valvurina. Tööst vabal ajal tegutseb see kiilakas vanamees asjaajajana kõikvõimalikes küsimustes, mis kardavad päevavalgust. Jimmyga saab ta hästi läbi, sest Jimmy oli kord tema advokaat.

Ning teiseks kiirsöökla pidajast prillidega mehhiklane Gus (Giancarlo Esposito), kelle esmailmumine toimus kolmanda hooaja algul ja kes tegelikult on narkoärimees. Gusi ja Mike’i vahel tekib üksteisemõistmine ja nende ühiseks huviks näib kujunevat kohalikult narkoturult ühe senise tegija väljatõrjumine. Narkootikumid tulevad linna Mehhikost, mis jääb Albuquerque’st 400 kilomeetri kaugusele.

Täna on sarjast ekraanile jõudnud 48 osa ning USA-s on lõpusirgel viies hooaeg. Kõik need on vaadatavad voogedastusplatvormil Netflix, kusjuures mõnedel osadel alates teise hooaja avaosast on võimalik valida eestikeelsed tiitrid. Sarja kuues ja viimane hooaeg jõuab ekraanile järgmisel aastal.

Oluline on teada ka seda, et „Aeg kutsuda Saul“, originaalpealkirjaga „Better Call Saul“, on eellugu menusarjale „Halvale teele“ („Breaking Bad“), kus näeme ka Jimmyt, kes siis kannabki juba nime Saul Goodman.

Peategelast kehastab Robert John Odenkirk. Foto: pressimaterjalid