Pangakaarte kopeerinud mees sai karistuse

skimmer

Viru maakohtu Rakvere kohtumajas määrati karistus mehele, kes paigaldas kopeerimisseadmeid pangaautomaatidele ja valmistas võltspasse.

Kaius Mölder

Möödunud reedel luges kohtunik Kristel Vedro kohtus ette 30aastase Sergei Missijukile kohtuotsuse. Süüdistuses oli kirjas, et kohtualune hankis  2011. aasta augustis pangakaardi võltsimiseks vajaliku kopeerimisseadeldise ehk skimmeri. Missijuk paigaldas seadeldise Rakveres, Pärnus ja Kohtla-Järvel asuvate sularahaautomaatide külge ja kopeeris eeluurimisel tuvastamata arvu sularahaautomaati kasutanud pangaklientide pangakaardi andmeid ja PIN-koode.

Veel tuvastati eeluurimise käigus, et skimmeri abil kopeeritud pangakaartide andmeid ja paroole kasutasid tuvastamata isikud, kes valmistasid võltsitud pangakaarte. Nende abil võeti Venemaal asuvates sularahaautomaatides raha välja.

Rakverre paigaldas Missijuk skimmeri 5. septembril 2011 Tallinna tänaval asuva kaupluse Meie küljes asuvale Swedbanki automaadile. Seadeldis avastati alles 7. septembril.

Lisaks skimmerite paigaldamisele valmistas mees ajavahemikul 2010-2012 Jõhvis kaks Soome Vabariigi passi.

Veel süüdistati Missijuki selle eest, et 2011. aasta sügisel kasutas ta Pokerstarsi mängusaidile oma mängijakontole raha sissemaksmiseks krediitkaarte, milleks tal puudus õigus. Uurimine tuvastas, et sissemakseid oma kontole tegi ta võõraid krediitkaarte kasutades vähemalt kolmeteistkümnel korral. Mees tekitas Pokerstarsile kahju ligemale 5000 eurot, kuid selle summa hüvitas ta kannatanule juba eeluurimise käigus.

Kohus määras mehele kokkuleppemenetluse käigus lõplikuks karistuseks 11 kuud ja 27 päeva vangistust ühe- aastase katseajaga. Samuti tuleb mehel kanda riigi tuludesse poolteist tuhat eurot nii sundraha kui ka tasu ekspertiiside eest.