Peeter Raudsepp: see on lugu inimese tuumast

Täna esietendub Rakvere Teatri väikeses saalis maailmakuulsa prantslase Florian Zelleri näidendil põhineb lavastus „Ilma sinuta“. Paar päeva tagasi, keset prooviperioodi pingelist lõpusirget leidis lavastaja Peeter Raudsepp pisut mahti, et rääkida lavastusest Kuulutaja lugejatele.

Tõnu Lilleorg

Peeter, tutvustage palun loo autorit, seda 40-aastast näitekirjanikku.

Florian Zeller on prantsuse kaasaegne kirjanik, kelle lavalooming on jõudnud ülemaailmse tunnustuseni. Ka eesti lavadel mängitakse praegu mitut tema näidendit (näiteks Tallinna Linnateatris ja Eesti Draamateatris – toim.). Rakvere Teatris tuleb aga selle kirjaniku looming esitusele esmakordselt. Zeller on fenomen, sest ta oskab näha üldinimlikke nähtusi – näiteks armastus, mälu, leina ootamatus, ja seda psühholoogiliselt ning kujundlikult veenvas võtmes.

Kas loo keskmes on kangelanna ja tema sisemised läbielamised?

Jah, õigus. See on ühe naise leina lugu, kus kiht kihi haaval jõutakse inimese sisemise tuumani. Zeller esitab väljakutse tavamoraalile, ühiskondlikele normidele, kuidas peaks leinama, kuidas armastama, mida õigeks pidama. Moraal kui käsk on kõige suuremate illusioonide allikas inimeste elus. Kui aga inimene jõuab eluliste vapustuste mõjul iseenda peidetud kirgedeni, lendab kõik see ilus hea ja kurja lahusus vastu taevast. Vere maitse suus paneb teda ise määratlema, mis on tema jaoks hea ja mis kuri.

Tundub, et selline tõe otsimine on hästi tänapäevane teema.

Jah. Mul on isiklikult kõrini sellest hiilivast konservatismist, mis justkui lubab kindlaid väärtusi. Iga inimene loob ise oma väärtused ja vastutab oma loomingu eest. Ainult nii saab inimene olla vaba.

Kes mängib keda?

Ülle Lichtfeldt mängib peategelast Anne’i, tema abikaasat Pierre’i Eduard Salmistu, mina ise Anne’i ja Pierre’i sõpra ning noort näitlejannat Laurat mängib Jaune Kimmel. Meeskonna moodustavad lisaks nendele kunstnik Lilja Blumenfeld, valguskunstnik Priidu Adlas, videokunstnik Alyona Movko-Mägi ja helilooja Malle Maltis. Nende kõigi osa selle loo lavaletoomisel on olnud väga suur ja olen neile selle eest südamest tänulik.

Mida lubate külastajale, kes tükki vaatama tuleb?

Seda lugu saab vaadata mitmel tasandil, siin on detektiivne tasand, siin on armastuse ja armukadeduse lugu ja siin on leina lugu. Kõik need põimuvad omavahel nagu eluski. Ja nagu eluski, pole midagi kindlat peale selle, et sinu elu on sinu elu.

Peeter Raudsepa lavastuses jõuab esmakordselt Rakvere Teatri lavale Florian Zelleri näidend. Foto: Meelis Meilbaum