Pidev salakaubaäri ajab kohalikud närvi

salakaup

Maksu- ja Tolliamet (MTA) võttis taas kord ette Ida-Virumaa ning märtsi lõpus ja aprilli alguses tegid tolliametnikud Kohtla-Järvel kaheksa läbiotsimist, mille käigus avastati kokku 114 980 salasigaretti ja mõned liitrit puskarit.

MTA liikuvkontrolli talituse juhi Tiit Kõluvere sõnul näitas järjekordne läbiotsimiste laine, et salakaubandus ei ole kuhugi kadunud, vaid on muutunud varjatumaks. „Ainuüksi käesoleva aasta esimese kolme kuuga konfiskeeris liikuvkontrolli talitus üle miljoni salasigareti, kaks tuhat karpi mokatubakat ja tuhande liitri jagu salaalkoholi,“ lisas Kõluvere.

Suureks abiks salakaubitsejate väljaselgitamisel on kohalikud elanikud, kelle vihjed aitavad müügikohti paljastada. Kõluvere rääkis, et näiteks mõnede kortermajade akende all käib pidev kaubitsemine ning sama maja elanikud ei soovi lihtsalt oma kodu lähedale sellist tegevust. Võõraste inimeste külaskäikude järel hakkavad trepikodadest-keldritest kaduma jalgrattad, kelgud ja isegi lapsevankrid.

Salakaubamüüjad ei hoia enam kodus suurt kogust kaupa. Kraamist piisab vaid päevaks-paariks ning seejärel käiakse mujal asuvatest  peidikutest juurde toomas. Kuigi müügikohtadest leitakse vaid väikestes kogustes salakaupa, siis operatiivtöö käigus jõutakse juba vaheladudeni ning sealt edasi hulgikaupmeesteni.

Kõluvere sõnul lisandub harva uusi salakaubamüüjaid, enamasti on ikka tuttavad näod, keda on sarnase tegevuse eest juba korduvalt karistatud. Näitena tõi ta isiku, kelle juures viidi ainuüksi eelmisel aastal läbi viis läbiotsimist ja iga kord leiti keelatud kaupa.

„Enamjaolt on tegemist üle keskea jõudnud inimestega, kes ei käi tööl, sageli saavad invaliidsuspensioni või toimetulekutoetust,“ kirjeldas talituse juht inimesi, keda tolliametnikud on hangeldamiselt tabanud.

Salakaubitsejatele on määratud kümnete tuhandete eurode eest trahviotsuseid, kuid need jäetakse maksmata ja tegutsetakse edasi.

Lisaks kiitis Kõluvere koostööd Politsei- ja Piirivalveameti töötajatega, tänu kellele tabatakse samuti hulgaliselt salakaupa. Viimatise näitena tõi talituse juht välja nädalavanuse juhtumi Lõuna-Eestist, kus piirivalvurite tabatud sõidukist leiti 60 000 salasigaretti.

Kaius Mölder