Plaadiarvustus: Curly Strings „Pidu meis eneses“

Ülo Külm

Intensiivne ja mänguline musitseerimine, ilusad meloodiad ja siiras esitus. Just nii on kodumaise folk/etno/kantrimuusika ühte juhtansamblit Curly Stringsi iseloomustatud. Tähelend algas neil aastal 2013 ja aegade jooksul on palju muusikaauhindugi nopitud. Tore, et selline vahva kollektiiv on leidnud tunnustust ka välismaal.

Curly Stringsi eelmisest stuudioalbumist on üksjagu aega möödas. „Hoolima” 2017 oli viimane.

Lõpuks selle aasta mais ilmuski neilt kauaoodatud värske album. Kusjuures huvitav siinkohal – tegemist on topeltalbumi esimese osaga, teine täispikk plaat tuleb juba selle aasta sügisel.

Uue albumi valuline kaanepilt äratab küsimusi, valmistab ette selliseks „nutuseks” sisuks, elu varjukülgedel kulgevaks. Kuid tegelikult on pigem täis positiivset meeleolu, elujaatust ja selgelt tajutavat nooruslikku energiat. Kaksteist lugu, üle neljakümne minuti muusikat.

Curly Strings on ise öelnud, et nad tahavad siin pakkuda ilu, õnne ja inspiratsiooni. Sedagi, et plaadil on sees suvine vibratsioon. Kahtlemata vastab tõele.

Bändi saund oluliselt muutunud pole, selline rahvalik folk ja kantri, üldjuhul lustakamat sorti esitused.

Samas ütleks ikkagi, et natuke ebaühtlane album. Siin on täiesti gurmeepalasid nagu parajalt hoogne „Ei vaja maailm”, toredasti sõnastatud „Taevas seab riidu” ja väga kaasahaarav,

parimatest parim kuldse helgiga „Kannan kaasas kalleid”. Nendest kolmest on videoklipidki, kindlasti tasuvad vaatamist. Magedamad lood vaatavad vastu lõpusirgelt.

Curly Strings töötleb plaadil ka ühte väga tuntud menupala. „Rotterdam” on värvitud ja mugandatud küll igati nendelikuks, kuid laulu originaal ise jääb igal juhul etemaks.

Mis koosseisu puudutab, siis see on endine. Eeva Talsi, viiul ja laul. Taavet Niller, kontrabass. Jaan Jaago, kitarr. Villu Talsi, mandoliin. Kuigi võrratu Eeva Talsi on põhilauljaks, annavad kõik mehedki siin-seal tsipakese mehise tasakaalustava vokaalipanuse.

Kokkuvõtteks. Folk, bluegrass on endiselt esil ja kindlasti ootaks Curly Stringsi kontsertesinemisi, mis täiendavast energiast tulvil.

Albumiga kaasneb mahukas voldik. Stiilsed must-valged pildid Curly Stringsist, laulusõnad. Metsatöllilik lähenemine, kõikide laulude pealkirjad ja laulusõnad on paralleelselt tõlgitud ka inglise keelde.

Hinne: 7/10