Poeneiu pingelised jõulud

Praegu kinodes jooksev „Eelmised jõulud“ on romantiline komöödia, jõulufilm ja draama, mille koostisosade kokkusobivus on pisut küsitav.

Tõnu Lilleorg

Filmi pealkiri on tulnud samanimelisest 80-ndate superhitist, mida esitas George Michael. Kate (mängib Emilia Clarke) töötab jõulukaunistuste poes kostümeerituna päkapikuks. Taaslähenevate jõulude eel tundub neiu mõnevõrra liimist lahti olevat: ta ei saa enam üldse läbi emaga (Emma Thompson), kelle katuse all siiani resideerunud on. Nii näeme Kate’i järelveetava kohvriga, millel kleeps „George Michael igavesti!“ ukerdamas töökoha ja sõprade korterite vahel. Ja midagi on lahti ka tema lauluandega.

Ühel ilusal päeval kohtub Kate Tomiga (Henry Golding), kes töötab lähedalasuvas kodutute varjupaigas. Noored leiavad teineteises palju ühist ja veedavad koos aega, mille käigus tutvustab noormees neiule vahvaid ja pisut varjulolevaid kohti lähiümbruses. Samas jääb muidu nii avala Tomi juures midagi saladuslikuks.

Filmi algveerandis kohtab maitsekat huumorit, eriti Kate’i hüpliku elu kujutamisel. Näeme, kuidas neiu praktiseerib ideed, et just esmamulje ja sarmiga löömine on elus esmatähtsad. Filmi teises pooles võtab romantiline komöödia rohkem draamafilmi näo. Ja kui siia lisandub lõpuveerandis jõulufilmidele omane „saagem kõik uuesti sõpradeks“ paatos, mis jällegi suuresti tühistab draamaliku lähenemise, siis jääb mulje, et lugu või selle jutustamine võinuks veidi ühtlasem ja veenvam olla.

Rollisoorituste asjus võib nõustuda filmiveebiga Rotten Tomatoes, kus peaosatäitjate esitust nimetatakse meeldivaks. Teleseriaalis „Troonide mäng“ maagilise Daenerys Targaryeni kujutamisega tuntuks saanud Clarke’i esituse juures oli põnev jälgida, millised on sarnasused ja erinevused selle seriaalirolliga võrreldes. Kuigi Daenerys ja Kate on välimuselt ja maneeridelt vägagi erinevad, osutus Clarke siiski äratuntavaks, demonstreerides oma talenti tegelase mängimisel komöödiale omase „tugeva pintslitõmbe“ stiilis, kus ei puudunud täpsus.

Henry Goldingut nägi kinopublik esmakordselt eelmisel aastal linastunud romantilises komöödias „Aasia hullult rikkad“. Kui mulluses filmis oli varem televisiooni reisisaatejuhi tööd teinud ja näitlemist üldse mitte õppinud mehe tegelaskuju mõnevõrra üheplaaniline, siis nüüd näitab Golding, et näidelda ta tõesti oskab.

Tom märkab asju, mis näivad Kate’ile uudsetena. Foto: kaader filmist