Projekti „Kaasav tervislik eluviis koolides“ treeningud ootavad osalejaid

Rakvere kohalikust tantsuõpetajast ja füsioterapeudist Lilian Tähest sai sellest aastast Eesti Eriolümpia Ühenduse poolt läbiviidava programmi „Kaasav tervislik eluviis koolides“ Põhja-Eesti projektijuht. Lääne-Virumaalt on programmiga liitunud kolm kooli: Näpi kool, Kunda ühisgümnaasium ja Porkuni kool.

Tegu on Erasmus+ projektiga, mille raames leiab aset palju erinevaid tegevusi, mis on lastele tasuta. Näiteks toimuvad ühendavad treeningud. See tähendab seda, et ühes treeningrühmas treenivad nii intellektipuudega kui ka intellektipuudeta lapsed. Selline treenimisviis on intellektipuudega lastele väga arendav. Intellektipuudeta lastele pakub see võimalust õppida teistega arvestamist, sallivust, empaatiavõimet jne.

Kunda ühisgümnaasiumi ja Näpi kooli kehalise kasvatuse õpetajad viivad Näpi koolis läbi ühendavaid pallitreeninguid. Alates 4. veebruarist alustavad Rakvere spordihoones kaasavad sportvõimlemise treeningud. Rakvere linnas pole varem eriolümpia ühendavaid treeninguid toimunud.

Projekt „Kaasav tervislik eluviis“ pakub veel teisigi tegevusi peale ühendavate treeningute. Korraldatakse tervisliku toitumise töötubasid, toredaid sportlikke ühisüritusi, kutsutakse inspireerivaid lektoreid esinema, korraldatakse laagreid ja koolitusi.

Sel aastal on alustamas 8-nädalased fitnesstreeningud, kus pooled lapsed on intellektipuudega ja pooled intellektipuudeta. Need on lastele tasuta, treenerid saavad tasu projektist. Lisaks alustab tänavu väikesportlaste programm, mis pakub kõiki selliseid tegevusi ka lasteaedadele.

Seega võivad Lilianiga ühendust võtta kõik Põhja-Eesti koolid, lasteaiad, treenerid, toitumisspetsialistid, sportlased, kes oleksid huvitatud antud programmis kaasa lööma. Lisaks otsitakse vabatahtlikke, kes oleksid suuremate ürituste korraldamisel ja läbiviimisel abiks. Samuti oodatakse koostööpakkumisi firmadelt.

Lähemalt saab projektist lugeda veebiaadressilt eeo.ee/projekt-kaasav-tervislik-eluviis-koolides/, samuti Facebooki lehelt Kaasav tervislik eluviis koolides – Erasmus projekt.

Rakveres hakkavad toimuma tasuta treeningud intellektipuudega koolilastele

Sportvõimlemise treeningud hakkavad toimuma pühapäeviti kell 16.30–17.55. Sportvõimlemine arendab nii jõudu kui painduvust. Elemente sooritatakse nii rööbaspuudel, rõngastel, kangil, poomil, hoolaual, hobusel kui ka matil. Treeningus osalevad nii lihtsustatud õppekaval kui riiklikul õppekaval õppivad lapsed. Toimetuleku õppekaval õppivaid lapsi oodatakse treeningule koos tugiisikuga.

Eelkõige oodatakse Rakvere koolilapsi, aga osaleda võivad ka kaugemate piirkondade lapsed, kellel on võimalik pühapäeviti Rakveres treeningutel käia. Treeningud toimuvad üks kord nädalas veebruarist kuni detsembri lõpuni (v.a juuni, juuli, august). Kokku saab programmis osaleda 4-8 intellektipuudega ning 4-8 intellektipuudeta koolilast. Oodatud on nii poisid kui tüdrukud. Osalussoovist palutakse teada anda esimesel võimalusel meiliaadressil lilian@eeo.ee. Selleks kirjutage osaleda sooviva koolilapse nimi, vanus, lapsevanema/hooldaja meiliaadress ja telefoninumber. Lisage juurde, kas tegu on lihtsustatud õppekaval või riiklikul õppekaval õppiva lapsega, sest arvestus nende kohta toimub eraldi. Registreerimine on avatud kuni kohti jätkub. Küsimuste korral võib helistada 5029437.

Rakvere ühendavaid sportvõimlemise treeninguid juhendab projektijuht Lilian Täht, kes on varem ka Eesti Eriolümpia Ühenduse sportvõimlemise treeninguid juhendanud. Eriolümpia sportlane Kristjan Känna saavutas Liliani käe all treenides 2014. aastal eriolümpia maailmamängudel Belgias 7 hõbemedalit ja 2019. aastal Araabia Ühendemiraatides ühe hõbe- ja kaks pronksmedalit. Fotol Kristjan Känna 2019. aasta võistluste proovis. Foto: Eesti Eriolümpia Ühendus