Rakvere Gümnaasium 110 – vilistlaste kokkutulek tõi rõõmu kõigile

Vilistlastel oli taas põhjust koguneda aulasse, kus kooliajal osaletud kümnetel aktustel. Foto: Martin Piir

Tänaseks on ajalooks saanud Rakvere Gümnaasiumi 110. aastapäeva vilistlaste kokkutulek. Nädalapäevad on kokkutulekul osalejad jaganud oma muljeid, tundnud rõõmu kohtumiste üle ja jaganud oma tänu.

Minul oli erakordne au ja suur rõõm samuti olla 1. oktoobril koos vilistlaste ja õpetajatega. Olen tänulik, et vilistlased võtsid vastu kutse ning tulid maailma erinevatest paikadest oma kooli. Üle tuhande kokkutulekule tulija andis esmajärjekorras iseendile võimaluse saada päriselt kokku oma klassi- ja koolikaaslastega.

Kooli viimasest suurest kokkutulekust oli möödunud viis aastat. Vahepealsetel aastatel said koolis kokku erinevad klassid. Koolile on see aeg olnud sellel sügisel läbiviidud muudatusteks ettevalmistamise aeg. 

Eelmisel õppeaastal koostasime ja käesoleva aasta juunis saime  trükikojast kätte kooli raamatu „Minu Rakvere Gümnaasium – üks ja ainus. Lood ühest koolist aastatel 2012-2022“, milles on read: „Me elame lugude keskel. Igaühel meist on oma lugu, nendest lugudest kokku sünnib meie pere lugu, neist omakorda ühe kogukonna, ühe riigi ja rahva lugu.“ Oleme tänulikud vilistlastele, kes saatsid oma loo avaldamiseks. Soovijatel on võimalik raamatut osta Vabaduse  koolimaja raamatukogust.

Tagasi vaadates kooli ajaloole, siis Rakvere Gümnaasiumil on 110 aasta jooksul olnud erinevaid nimetusi, kuid põhisiht – olla Virumaa gümnaasiumihariduse tempel ja saata ellu oma sõnade ja tegude eest vastutavaid väärikaid kodanikke –, on vankumatult püsinud. On uhke ja ülev tunne, et alates 2020. aasta augustist lehvib alaliselt meie koolimajadel Eesti sinimustvalge rahvuslipp.

Käesoleva aasta juunikuu 21. päev sai Rakvere Gümnaasiumi loos erilise koha. Viimast korda oli Virumaa vanimas gümnaasiumis lõpuaktus, kus 103. lennu lõpetajad said lõputunnistuse ja ellu astus 75 teotahtelist noort. Rakvere Gümnaasiumi vilistlaste auväärses peres on kokku 9045 vilistlast.  See on väge täis kooliga seotud väärikas pere.

Mul on olnud au ja suur vastutus juhtida kooli alates augustist 2020. Gümnaasiumi tegevuse lõpuni jätkasime kooli vilistlaste poolt ellu kutsutuga ja andsime kooli poolt parimale lõpetajale direktor Harald Henno Jänese stipendiumi, mille algatas koolijuhi poeg Mart Jänes 1993. aastal. Samuti jätkasime lennu parima matemaatiku tunnustamist legendaarse matemaatikaõpetaja Ado Pajo nimelise medaliga ja õpetaja ameti väärtustamiseks parimate õpetajate tunnustamist. Siiras tänu kuulub kooli vilistlasele, Oleg Grossile, kes lõpuaktustel andis aktiivsetele ja ettevõtlikele lõpetajatele välja preemiaid edasiõppimise toetamiseks.

Kokkutulekuid korraldatakse ühiselt. Suur tänu vilistlastele, kolleegidele ja koostööpartneritele, kes tulid kaasa ja aitasid kokkutulekut korraldada.

Saatsime sügisel Rakvere Riigigümnaasiumisse teotahtelised gümnasistid ja paljud meie õpetajad alustasid tööd uues koolis. Meie jätkasime Rakvere Gümnaasiumi õigusjärglasena Rakvere Vabaduse Koolis. Harjume muutustega, samas tunneme meie gümnasistidest puudust.

Loodan, et teil, head Rakvere Gümnaasiumi vilistlased, on elus läinud nii, nagu olete soovinud.

Kooli raamatus „Minu Rakvere Gümnaasium – üks ja ainus“ on kirjas read: 

Inimene on õnnelik, 

kui tal on oma tee, 

mida mööda ta kõnnib, 

kui tal on oma täht, 

mille poole ta püüdleb, 

kui tal on oma unistused, 

mille täitumiseks ta elab. 

Olen kindel, et teil, Rakvere Gümnaasiumi vilistlastel, on jätkunud ja jätkub julgust unistada, tarkust valida ja sihikindlust valitud teel liikuda, oma unistused ellu viia. Oleme teie üle uhked.

Meie vilistlased on alati oodatud vanasse valgesse majja tagasi. Jätkugu meil igasse päeva usku tulevikku, rahulikku meelt, positiivsust ja hoolimist.

Kohtumiseni viie aasta pärast meie kooli vilistlase Alar Kotli loodud, Eestimaa ühe kauneima koolimaja aulas vilistlaste kokkutulekul. Hoiame tungal kõrgel!

Riina Veidenbaum, Rakvere Vabaduse Kooli direktor