Rakvere linna jõulutuld jagatakse tänavu kontaktivabalt

Rakverel on armsad ja tugevad traditsioonid jõuluaja alguse tähistamiseks, kuid see aasta on omanäoline ja kutsub meid ka värskes õhus viibides tegutsema hoitult.

Seetõttu toimub tänavu advenditulede süütamine Rakvere keskväljakul teisiti kui varasematel aastatel. Jõulutuled süüdatakse kuusel esimese advendi õhtul, 29. novembril. Paneme suurt rõhku turvalisusele ja kuna inimeste tervis on kõige tähtsam, siis ei toimu koroona tõttu tänavu traditsioonilist advendiajakontserti vabas õhus. Samuti ei toimu tänavu keskväljakul soovijaile traditsioonilist jõulutule jagamist.

Rakvere linna jõulutule süütab Kolmainu koguduse õpetaja Tauno Toompuu 29. novembril kell 18 Kolmainu kirikus enne Arsise kelladeansambli kontserti. Jõulutuli asetatakse kiriku ette, kus kõik soovijad saavad kontaktivabalt jõulutuld endaga koju kaasa viia kuni kella 19.30-ni.

Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul on aasta olnud heitlik ja murelik ning praegugi ei tea me, mida koroonaviiruse osas võib tuua iga uus päev. „Jõuluaeg on rahu ja helguse aeg, kus loodan, et võetakse rohkem aega enda ja lähedaste jaoks, märgatakse inimesi enda ümber. Alati soovin, et hoitud olemist oleks rohkem ja ilus on unistus sellest, et keegi ei peaks ennast pühadel üksildasena tundma. Püüame ikka positiivselt mõeldes leida rõõmu ning õpime tasapisi elama ja toimetama selle uue viiruse ajastul. Jõulud on ikka jõulud ja kuidas neist rõõmu tunneme, saame ise otsustada. Isegi kui aasta on olnud väga teistsugune, kehtivad piirangud, ranged soovitused ja kuskil hiilib hirm. Valime headuse, turvalisuse ja rõõmu. Tähistame teisiti, aga tähistame rahukuu algust, hoides rõõmu oma südames ja jagades seda oma kallitega. Jõuluväljak jääb nautimiseks linlastele ja külalistele ju pikaks ajaks,“ lisas ta.

Advendiajal tasub teha jalutuskäike linnaruumis, mis pühadesäraga kaunistatakse. Rakvere linnakunstnik Marju Püümetsa sõnul iseloomustab peagi algavat advendiaega sel hooajal Rakvere linnapildis sooja ja külma valge värvitooni kokkumäng, ring ja ringlemine ning Rakvere lipuvärvidest inspireeritud värvigamma.

Linnapilti tuuakse uusi põnevaid valguslahendusi. Selleks, et tuua hämarasse ja sombusesse aastaaega helgust ja ootust lisandub uusi avastusi igasse adventi. Esimesel advendil hakkab tuledesäras helkima keskväljak, kust kandub iga järgneva advendiga sära kodudele aina lähemale. Teisel ja kolmandal advendil tekib põhjust jalutada nii Pikal tänaval, vallimäel, Ausambapargis, Kirikupargis, Moonakülas jne. Neljas advent on jäetud koduste kaunistuste imetlemiseks ja perega aja veetmiseks.

Linnaruumis näeb juba tuttavaid installatsioone varasematest aastatest kui ka uusi lahendusi. Uute installatsioonide tegemisel on mõeldud erinevate sihtrühmade peale. Näiteks keskväljakul on palju lastele põnevust ja tegevust pakkuvaid installatsioone.

Kuid leidub ka huvitavaid lahendusi, mille kõrval pühadeaja meenutuseks fotosid jäädvustada. Samuti on kohti romantikutele.

Kuna sel aastal valmis uhke Rakvere vallimägi uues kuues, tähistavad teekonda kesklinnast vallimäele valgustatud kiiged. Mõnusal jalutuskäigul ülesmäge saab iga puhkepausi ajal nautida imelisi vaateid linnale. Keskväljakul näeb Rakvere ametikooli meistrimeeste poolt valmistatud jõuluvana tooli, uude aastasse saab piiluda läbi Jeld-Wenis valmistatud ukse, mis on kaunistatud leedvalgusega ning muud huvitavat. Pikk tänav ehitakse väikeste kuuskedega, mis oleks valgustusraie raames maha võetud ja mitmel pool linnaruumis löövad särama valgustatud raagus puud. Lisaks saab vallimäe ringlaval uudistada jõuluteemalist hologrammi.

Kristel Mänd