Rakvere muusikamaja rajamisele astuti samm lähemale

Tulevase Arvo Pärdi muusikamaja eskiis. Autor: Stuudio KAH OÜ

Riigikogu võttis kolmepäeval vastu seaduse, mis võimaldab Eesti Kultuurkapitalil toetada ühel ajal kahe asemel mitme riiklikult tähtsa kultuuriehitise valmimist. See loob potentsiaalse võimaluse alustada Rakveres Arvo Pärdi nimelise muusikamaja ehitusega oluliselt varem.

Liisi Kanna

Arvo Pärdi nimeline muusikamaja on Riigikogu poolt kinnitatud riiklikult tähtsate kultuuriehitiste rajamise ja renoveerimise pingereas kolmandal kohal, Tartu südalinna kultuurikeskuse ja Narva Kreenholmi kultuurikvartali „Manufaktuur“ järel. Rakvere linna jaoks tähendab seadusemuudatus võimalust juba lähiajal Eesti Kultuurkapitali toel muusikamaja ehitusega algust teha, sest sellega ollakse valmis kohe pihta hakkama.

Riigikogus 62 poolthäälega vastu võetud seadusega sätestatakse, et Eesti Kultuurkapital võib toetada korraga mitme riiklikult tähtsa kultuuriehitise valmimist, kui pingereas järgmise kultuuriehitise toetamine ei mõjuta eespool oleva objekti valmimist. Seni võis toetada korraga kahe objekti valmimist.

Samuti on seaduse järgi võimalik toetada pingereas tagapool asuvat objekti varem kui eespool asuvat objekti, kui pingereas eespool oleva kultuuriehitise ettevalmistus ei võimalda toetust eraldada. Ka niisugusel juhul on eelduseks, et see ei mõjuta eespool oleva objekti valmimist ehk kultuurkapitalil on valmisolek ja võimalus asuda toetama ka eespool olevat kultuuriehitist.

Rakvere linnapea Triin Vareki sõnul on Arvo Pärdi muusikamaja Rakvere linna lähiaastate prioriteet. „Tegemist on Rakvere linna jaoks nn poliitikaülese projektiga, mille realiseerumiseks on läbi aastate panustanud erinevad kohaliku võimu esindajad. Olen siiralt tänulik, et Arvo Pärt Rakvere linna aukodanikuna on linnaga sõlminud nimekasutuslepingu ja usaldanud Rakverele oma nime – meie ühine soov on, et Alar Kotli poolt Eesti vabaduse 20. aastapäevaks projekteeritud kirikuhoone saaks lõpuks korda ning väärilise sisu,“ avaldas Rakvere linnapea heameelt.

„Tänan südamest kõiki, kes on aastate jooksul projekti ettevalmistusse panustanud ja uskunud koos meiega suure unistuse täitumisse. Tänan piirkonnast valitud Riigikogu liikmeid, kes seljad kokku panid. Tänan Riigikogu saadikuid otsuse eest, mis annab Rakverele võimaluse ehitustööde ettevalmistusega loodetavasti peagi alustada,“ ütles Varek.

Siinkohal võib meenutada, et Lääne-Virumaaga seotud Riigikogu liikmed esitasid 2020. aasta sügisel Rakvere Arvo Pärdi nimelise muusikamaja rajamiseks ühispöördumise, kus toonitasid selle olulisust Eesti kultuurile.

Nüüd on seadusemuudatus tehtud ning võimalus kiiremaks rahastuse saamiseks loodud, kuid mis saab edasi? „Suhtleme Eesti Kultuurkapitaliga, et eesolevat täpsustada. Hetkel täpseid arenguid nimetada ei oska – linn on juba eeltegevustega investeerinud pea kaks miljonit eurot ja soovime saada kinnituse, et kontserdimaja ehitus finantseeritakse täismahus, sest taotluses küsitud summa 16 miljonit on kindlasti tänaseks muutunud,“ sedastas Triin Varek.

„Meil on vaja teada, mis ajast ja millises summas toetus linnale tuleb, selle järgi saame oma tegevusi ja vajadusel ka finantsotsuseid planeerida. Projekt on valmis, ehitusluba välja antud,“ selgitas linnapea praegust olukorda.