Rakvere Teater avab 80. hooaja

13. septembril alustab Rakvere Teater oma 80. hooaega, mille tähistamiseks istutab teatrirahvas linna idaküljele 80 tamme tulevase pargi tarvis. Pidulik tseremoonia algab kl 15 Tuleviku ja Ussimäe nurgal asuval haljasalal. Tammesid istutavad endised ja praegused teatrijuhid, teatriveteranid, teatritöötajad ning kõik need, kelle jaoks on Rakvere Teater südamelähedane.

1929. aasta jaanuaris liikusid üle Virumaa Rakveresse kokku kümned hobuvankrid. Virulased vedasid talgute korras Näpi kaubajaamast ehituskivid tulevase teatrimaja õuele, mis 10 aastat hiljem avaski oma uksed ning tähistab käesoleval hooajal 80. sünnipäeva.

Üks vanker loksus tol hämaral hommikul Rakvere poole täislastis. See oli virulase Jakob Allase hobuvanker, kes juba saabudes vedas kohale koorma raudkive ning laadis selle Teatrimäele esimeseks seemneks maha. Nagu ta ise ütles: „Ei taht tühja käega tulla!“

Just selles kandis, kuhu Rakvere Teater oma 80. sünniaastapäeva tähistamiseks tammed istutab, liikus tol pühapäeva hommikul (27. jaanuaril) Jakob Allase raske koorem Teatrimäe poole ja seda teab ainult taevas ise, mida too kultuurihuviline mees neil hetkedel mõtles. Kas nägi ta vaimusilmas uusi lavastusi, õnnelikke vaatajaid või mõtles laiemalt kogu Virumaa kultuuri tulevikule? Ometi muutus tema tagasihoidlik kivikoorem aluseks millelegi suurele, milleta me tänapäeval Rakveret, Virumaad ega Eestit ette kujutada ei suuda.

Veel pealelõunalgi, kui Näpilt juba kõik Kunda-Aru karjäärist ostetud paas hobuvankritel Teatrimäele kokku sai veetud, ei leidnud Jakob Allas asu ning vedas oma maadelt neli koormatäit maakive lisaks. Kõik teatri tarvis.

Nurgakivi panekul müüriti teatri seina metallkastike, kus lisaks dokumentidele, müntidele ja ajalehtedele olid fotod talgulistest, kelle seas ka Jakob Allas. Samuti viibis mees kohal aukülalisena teatri avamisel ning tema tütre sõnul ei jäänud isal küll ükski Rakvere Teatri uuslavastus vaatamata. Jakob Allas suri 1965. aastal (82-aastasena).

Just Jakob Allase ja teiste talguliste meenutuseks istutab Rakvere Teater 80 tammeistikut, millest iga puu märgib üht õnnelikku hooaega juba tegutsevas teatris.

Urmas Lennuk