Rakvere Teater käis Soome teatripeol

teatersoomes

Eelmine nädal algas lavastuse „köök“ trupile töiselt, sest tükki mängiti Tampere teatrifestivalil. Kuulutajale jagas reisimuljeid teatri välissuhtleja Erni Kask.

 

Tõnu Lilleorg

Erni, kus täpsemalt festival, täisnimetusega Tamperen Teatterikesä, toimus?

Festival on laiali üle linna. Meie etendused toimusid õnneks “köögi” tulevases mängupaigas, sõsarteatris Telakka, kus mängime lavastust augusti lõpus. Telakka teatri terrass muutub festivali ajaks ka ürituse mitteametlikuks klubiks, kus kõik olulisemad külalised ja osavõtjad kohtuvad. Valitseb selline teatripeo meeleolu.

Kuidas „köögil“ läks?

Väga hästi. Saan isikliku kogemuse põhjal öelda, et nägin esietenduse järel “kööki” Tamperes teist korda ja see oli juba hoopis teine lavastus, see pakkus täieliku elamuse. „köögil“ on hea positsioon lõpuspurdiks Soomes. Teistest eesti truppidest oli meiega samal ajal kohal “Tühermaa” trupp, kes tegi taastusproove. Toimus vennastumine.

Kuidas saite osa festivalimelust?

Pärast teist etendust toimus festivali ametlikus klubis “köögi” vastuvõtt, mida austasid oma kohaloluga ka Eesti ja Soome kultuuriminister. Lisaks neile ka endine president Tarja Halonen. Kõik kolm olid vaatamas “köögi” teist etendust ja jagasid nähtu kohta kiitvaid hinnanguid. Lisaks oli 5. augustil Anneli Rahkemal sünnipäev. Sünnipäevalaulu laulsid Annelile püsti seistes nii ministrid kui ka president Halonen. Ülejäänud seltsielu leidis aset kuluaarides Telakka terrassil.

Tagantjärele õnnitlused Anneli Rahkemale ka Kuulutaja teatrikülje lugejatelt! Mida võib vastuvõtust festivalil välja lugeda eesti teatri löögijõu ja köitvuse suhtes Soomes ja Skandinaavias?

Eesti teatrile pöörati tänu fookusprogrammile Case Viro väga palju tähelepanu. Tõelise “löögijõu” kohta saame teada tulevikus, kui festivalil etendatud lavastustele (festivalil mängiti nelja eesti lavastust – T.L.) hakkab tulema lisakutseid festivalidelt või kui eesti näitekirjanike näidendeid, mida nad festivalil tutvustasid, lavastatakse Põhjamaade teatrites. Lootust on.

Suhtlesid ilmselt aktiivselt kokkutulnud teatriinimestega, kas on silmapiiril uusi koostööprojekte?

Rakvere Teatril on tekkinud soome teatriga väga hea kontakt. Võin vihjata, et uuel hooajal jõuab koostöö järgmisele tasandile. Ma ei taha peanäitejuht Üllarilt ära võtta tema iga-aastast mõnu ja jätan nimede ja aja nimetamise hooaja alguse avaüritusse. Las see olla ühtlasi põnevaks ootuseks ka Rakvere Teatri truule publikule.

Kõlab hästi ja noh, kaua pole enam oodata. Sulle ja tiimile oli see vahest väga meeleolukas ja kosutav reis?

Jah, väga, nüüd saab veel mõne nädala puhata.

Pildiallkiri:

„köögi“ lavastaja Andres Noormetsa usutles festivaliklubis Sloveenia telekanal. Foto: Erni Kask