Rakvere sai testimispunkti

Koroonaviiruse testimine laieneb uutesse maakonnakeskustesse, mobiilsed proovivõtukohad hakkavad tööle Paides, Haapsalus, Jõgeval, Valgas ja Rakveres. Viimases seati testimispunkt sisse eile.

Liisi Kanna

Võrgustiku laienemisega alustati eile ja nädala lõpuks saavad inimesed end koroonaviiruse kahtluse korral testida kokku 13 linnas, lisaks eelnimetatud viiele uuele maakonnakeskusele ka Tallinnas, Tartus, Viljandis, Pärnus, Narvas, Kohtla-Järvel, Kuressaares ja Kärdlas.

„Kui paljudes maakonnakeskustes ei saanud seni proove anda, siis nüüd saame mobiilsete proovivõtukohtadega inimestele lähemale tulla,“ sõnas avaliku testimise koordinaator, Medicumi juhatuse liige Tõnis Allik.

„Eelmisel nädalal laiendati ka terviseameti ja Perearstide seltsi poolt nende inimeste ringi, kes saavad end testima tulla, mistõttu usume, et võrgustiku laiendamine uutesse linnadesse on oluline samm. Tunnustan siinkohal riiki, terviseametit ja tänan Qvalitast, kellega koos selle võimaluse saame luua,“ lisas Allik.

Rakveres seati testimiskoht sisse eile. Rakvere linnapea Triin Varek nentis, et seda on pikalt oodatud. „Esmaspäeval helistaski mulle sotsiaalminister Tanel Kiik ja ütles, et oleks selline võimalus, kui Rakvere huvitatud on. Loomulikult olime huvitatud,“ rääkis Varek.

Linnapea tõdes, et Lääne-Virumaal on tehtud suhteliselt vähe teste ning üheks põhjuseks võis olla see, et Ida-Virumaale ei soovitud sõita. „Testimiskoht on oluline nii Rakvere kui kogu maakonna jaoks, et viiruse levikut avastada ja tõkestada. Võtsin kohe ühendust ka terviseameti ida regionaalosakonna juhataja Marje Muusikusega, et terviseamet võimalusel teataks siinsetele perearstidele uuest võimalusest. Paari tunni pärast olidki meilid laiali saadetud,“ sõnas Varek, avaldades lootus, et võimalust kasutatakse aktiivselt.

Siinkohal tasub taas meelde tuletada, et testi tegema saab vaid perearsti saatekirjaga ning niisama proovivõtukohta kohale sõita pole mõtet.

Rakveres asub testimispunkt spordihoone parklas ning proovivõttu teostavad Medicumi töötajad. „See ei ole statsionaarne punkt, vaid hakkab töötama ilmselt üle päeva neli tundi päevas,“ selgitas Varek, lisades, et võimalus loodi ühe Tallinna drive-in punkti tööaega lühendades.

Proov võetakse lahtiolevast autoaknast ja inimene selleks autost välja ei lähe. „Spordikeskuse parkla tundus parim koht, selle saab aiaga piirata ning ühelt poolt sõidetakse sisse ja teiselt poolt välja,“ selgitas linnapea, lisades, et korda aitavad kohapeal hoida Viru maleva vabatahtlikud.

Triin Varek toonitas, et jätkuvalt saab proovi ka kodus anda, nii nagu seninigi. „Karell kiirabi auto on jätkuvalt olemas ja vajadusel tullakse koju,“ selgitas linnajuht, lisades, et seni saadeti Ida-Virumaale testima samuti vaid neid, kellel võimalik ja haigusnähud kerged.

Rakveres asub testimiskoht spordikeskuse parklas. Niisama kohale sõita pole aga mõtet, proove võetakse vaid perearsti saatekirja alusel. Foto: Liisi Kanna