Rakvere Vallimäel etendub lavalugu Ivo Schenkenbergist

Möödunud neljapäeval sõlmisid MTÜ KaRakTer ja Rakvere linn linnavalitsuse valges saalis koostööleppe suvelavastuse „Ivo
Schenkenberg ja Hannibali rahvas“ korraldamiseks Vallimäe uues vabaõhukeskuses 2020. aastal.

Rakvere linnapea Triin Varek märkis: „Rakvere Vallimäel valmib juba sel suvel unikaalne vabaõhukeskus, mis loob tänapäevased võimalused suurürituste korraldamiseks – tipptasemel vabaõhulava 4200 istekohaga ja vabaõhufoorum 800 külastajale. Mul on siiralt hea meel, et just ajaloolisel Vallimäel tuuakse esmakordselt rahva ette mastaapne lavalugu Ivo Schenkenbergist.“

Üllar Saaremäe lavastajakäe all valmiva ajaloolise vabaõhulavastuse autoriteks on Rakvere taustaga Eva Samolberg-Palmi ja Piret Saul-Gorodilov. Näidend kirjeldab olukorda Eestis Liivi sõja ajal 1579. aasta suvel.

„Mul on hää meel, et Schenkenbergi lavalugu viimaks Rakveres teoks saab. On ju Ivo üks Eestimaa tõelisi kangelasi, kellest me tegelikult palju ei tea. Film „Viimne reliikvia“ on loonud temast veidi äraspidise pildi. Püüame temast rohkem teada saada – heidame pilgu Ivo seikluslikku ellu just Rakvere Vallimäel. Kus siis mujal – tõsiasi on fakt, et Schenkenberg Liivi sõja aastail just Rakvere linnuse all kinni võeti ja venelaste hirmsa vaenlasena Pihkvas hukati,“ kommenteeris näidendi lavastaja Üllar Saaremäe.

Koos harrastajatega astuvad lavale Rakverest pärit näitlejad Elina Purde, Karl Robert Saaremäe, Lauri Mäesepp ja Mait Joorits.

MTÜ KaRakTer juht Ivo Leek oli ootusärev. „Meil on väga hea lugu, suurepärane lavastaja, 100 näitlejat ja lavavõitlejat üle Eesti, ideaalne mängukoht – sellest tuleb selle suve võimsaim suvelavastus!“ sõnas Leek.

Ajaloolisi fakte ja fantaasiat põimiv hoogne ja mõtlemapanevas vormis edasi antav ajastupilt esietendub Rakvere Vallimäe suurel laval 21. augustil. Ühtekokku antakse kolme päeva jooksul kolm etendust.

Vallimäe suure suvelavastuse lavale toomist toetavad Rakvere linn, Eesti Harrastusteatrite Liit, Rakvere Kultuurikeskus ja Kultuurkapital.

Kristel Mänd

Vasakult: näidendi lavastaja Üllar Saaremäe, Rakvere linnapea Triin Varek, abilinnapea Laila Talunik ning MTÜ KaRakTer juht Ivo Leek. Foto: Martin Piir