Kaitseväes peeti sarikapidu

kaitsevägi

Tapa kaitseväelinnakus on valmimas 16 hoonet, muuhulgas Eesti suurim söökla, mis võimeline päevas toitlustama 3200 inimest ning kolm 300 majutuskohaga nutikat kasarmut.

Liisi Kanna

Nädala alguses Tapa kaitseväelinnakus toimunud sarikapidu märkis ehituse jõudmist uude etappi. Kaitseminister Margus Tsahkna nentis, et linnaku laiendused on aset leidnud lühikese aja jooksul. „Näeme, et Eesti on võimeline väga kiiresti arendama taristut kõige kaasaegsemal moel, et võtta vastu oma liitlasi.“

Tsahkna sõnul on linnaku laiendus kaitsevaldkonna viimase aastakümne suuremaid ehitusprojekte, mis on nii mahult kui ka komplitseerituselt võrreldav Ämari lennubaasi ehitusega. Tapa kaitseväelinnakus on valmimas 16 hoonet, kus on kokku 37 000 ruutmeetrit pinda. Linnaku ehitusse investeeritud summa jääb suurusjärku 40 miljonit eurot.

Valmivate ehitiste seas on Eesti suurim toitlustuskompleks, kolm kasarmut, kuus hooldus- ja õppehalli, viis varjualust, lisaks teenindavad hooned ja rajatised, näiteks alajaam ja pesula, samuti teed ja platsid. Kasarmutes on igaühes 300 majutuskohta ning 30 töökohta, söökla on suuteline toitlustama päevas 3200 inimest.

Kaitseministri sõnul pakub valmiv taristu nutikaid lahendusi, arvestatud on kõiki valdkonnaspetsiifilisi ülesandeid. Kasarmud toetavad igakülgselt sõdurite teenistust – kogu majutus, õppetöö ja varustus on ühes hoones -, aga ka vaba aja veetmist.

„Võin julgelt öelda, et see on üks Euroopa, kui mitte maailma, kõige innovaatilisemaid ja modernsemaid sõjaväe linnaosasid üldse. Nii Lätist, Leedust kui Soomest käiakse neid kasarmuid kadedusega piilumas, anname neile oma kogemuse edasi. See on sõjaväelinnaku viimane sõna!,“ märkis Tsahkna ning rõhutas, et kasarmud on meie endi arhitektide disainitud ja projekteeritud.

  1. jalaväebrigaadi ülem, kolonelleitnant Veiko-Vello Palm lisas, et ka seni kasutuses olevad hooned on liitlastele väga hea mulje jätnud. „Varasematel aastatel tehtud töö on olnud esmaklassiline ja liitlased on olnud vaimustuses. Loodan, et sarikapidu meeldib ehitajatele ning ka need hooned tulevad suurepärased,“ muheles Palm.

AS Nordecon juhatuse liige Erkki Suurorg nentis sarikapeol, et ehitustöö on olnud nende jaoks erakordne. „Üheaegselt valmib komplektne linnak ja seda niivõrd lühikese aja jooksul.“ Ta lisas, et märkimisväärne ja teatud mõttes sümboolne on ka asjaolu, et objektil teevad samal ajal tööd kaks ehitusala suurt konkurenti – Nordecon ja Merko Ehitus.

Ehitajad on lubanud, et hooned valmivad peamiselt augustis ja septembris, viimane ehitis peab valmis olema oktoobriks. „Meie jaoks on ülimalt oluline, et hooned valmiksid õigeaegselt, sest ootame siia pea tuhandet ajateenijat, kes 1. oktoobrist hakkavad nii juba olemasolevates kui ka uutes kasarmutes elama,“ rõhutas brigaadiülem.

Lisaks ehitatavatele hoonetele valmib aprillis konteinerlinnak liitlasüksuste tarbeks, kus hakkab paiknema üle 100 staabi-, meditsiini- ja toetuskonteineri. Kokku saab sügisel olema Tapa sõjaväelinnakus 8 kasarmut, neist 3 on kavandatud liitlaste käsutusse.

Ehitustegevus Tapa sõjaväelinnakus jätkub 2018. aastal, mil valmivad veel kaks kasarmut ning toetusrajatised tehnika hoolduseks ja väljaõppeks.

Sarikapeol olid kombekohaselt üles seatud ka pärjad, millest ühe võttis maha kaitseminister Margus Tsahkna (paremal) ning teist käis kolmekorruselise kasarmu katuselt alla toomas NATO lahingugrupi ülem, Ühendkuningriigi kolonel Giles Harris. Foto: Liisi Kanna