Seiklusorienteerumisele anti lõpupauk

seiklus

Põnevate radade ja küsimustega seiklusorienteerumine sai inimeste poolt vaid positiivset tagasisidet ning kõigi osalejate vahel loositi välja vägevaid auhindu.

Eliisa Sild

 29. septembrist 21. oktoobrini toimus Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu (VIROL) eestvedamisel ning koostöös kohalike omavalitsuste ja Lääne-Viru Tervisenõukoguga maakondlik seiklusorienteerumine. Möödunud laupäeval, 27. oktoobril anti Rakveres projektile ka lõpupauk – toimus kogupere orienteerumine ja loositi välja uhkeid auhindu.

VIROLi turvalisuse ja rahvatervise spetsialist Kaidy Aljama rääkis, et tegemist oli kogu Lääne-Virumaad hõlmava seiklusorienteerumise projektiga, mis leidis aset juba kolmandat aastat. Samas nii mastaapsel kujul kui tänavu, polnud üritus varem veel toimunud.

Mõttele selline projekt ellu viia tuligi Lääne-Viru Tervisenõukogu kolm aastat tagasi. Võeti ühendust Piret Laidrooga, kes orienteerumise vastu huvi tunneb. Seejärel pandi pead kokku ja sündis igati tänuväärne projekt. Nüüdseks on see kasvanud aga veelgi suuremaks.

Lihtne eesmärk

Seiklusorienteerumise mõte ja vahendid on lihtsad. „Eesmärk on saada inimesed välja liikuma. Andsime inimestele kaardi ja lasime neil vabalt valida, millal ja kuhu nad tahavad liikuma minna. Meie lõime neile selleks ainult tingimused,“ märkis Aljama.

Rajad olid erinevate pikkustega – oli nii 4–5 km kui ka 8–9 km pikkuseid radu. Teed olid tehtud selliselt, et neid oleks võimalik läbida tunni ajaga. Seiklusorienteerumise projekti perioodil oli inimestel võimalus valida endale lisaks liikumiseks sobivale rajale ja päevale ka oma tempo ning liikumisvahend. Kõik rajad olid läbitavad jalgsi ja enamus ka jalgaratta või lapsevankriga. Mõned inimesed kasutasid autosid, et läbida pikki vahemaid.

Lõpuorienteerumise päeval oli rõhku pandud eelkõige orienteerumisele ja auhindade loosimisele. Päeva juhtis rõõmsameelne Robin Täpp. Külma ilmaga pakuti kohalviibijatele sooja teed ning eesmärk oli inimesi liikumas hoida. Lastel ja täiskasvanutel oli võimalus läbida ka pisemaid liikumisradu, mida aitasid korraldada Eili Jalakas ja Annely Ramul.

„Selle aasta korraldus sujus suurepäraselt, kohalikud omavalitsused tulid väga hästi kaasa. Saime endale kampa ka Toivo Muraka, kes on tänase päeva peakorraldaja. Tema annab inimestele võimaluse tutvuda tehnilise orienteerumisega, kasutades elektroonilist märkesüsteemi ja võistluskaarti,“ jäi Kaidy Aljama korraldusega rahule.

Päeva peakorraldaja Toivo Murakas rääkis, et rajameistrina sai ta ülesande pakkuda kõikidele orienteerumise huvilistele läbida võimetekohane orienteerumisrada. „Koostasin kolm erinevat rada. Tehniliselt mõõduka keerukusega 4,6 km pikkune rada „Väge täis“ oli jõukohane eelkõige neile, kes varem tehnilise orienteerumisega tegelenud. Tehniliselt lihtsam ja lühem rada „Matkajad“ oli läbitav kõigile, kes oskavad kaarti käes hoida ja selle järgi õiges suunas liikuda,“ tutvustas Murakas.

„Lastele ja miks mitte ka täiskasvanutele joonistasin välja uue sprindiorienteerumiskaardi osa Spordikeskuse ja Aqva vahelisel alal. Hea turvaline koht teha esmast tutvust orienteerumiskaardiga ja vana-kooli märkesüsteemiga (kompostritega), leppemärkidega ning ühtlasi otsida kontrollpunktidesse peidetud tegelasi – oravat, elevanti, rebast, Käsna-Kallet jt,“ jätkas rajameister.

„Rada oli tehniliselt lihtne, tagades lastele kindla edutunde ja rõõmu kontrollpunkti leidmisel. Lapsed saabusid läbitud rajalt finišisse ning rahulolu ja rõõm paistis nende näolt kaugele,“ tundis Murakas heameelt, tänades ühtlasi Rakvere vallavanem Maido Nõlvakut, kes teda sellesse projekti kaasas, ning Kaidy Aljamad sujuva koostöö eest.

Põnevad auhinnad

Kaidy Aljama sõnul oli projekti perioodil kokku osalenute arv väga suur: „Kuna paljud käisid lihtsalt liikumas ja ei toonud meile ülesannete vihikuid ära, siis täpset arvu me ei tea ega saagi ilmselt kunagi teada. Loosisedeleid vaadates tundub, et osavõtjaid oli väga palju ning osalejate rekord purustati – liikujaid oli lausa rohkem kui eelmise kahe aasta peale kokku. Kunagi varem pole nii palju inimesi liikunud.“

Lõpuorienteerumise päeval jagati mitmesuguseid auhindu. „Nende vahel, kes läbisid igast omavalitsusest vähemalt ühe raja, ehk siis kokku 8 või rohkem rada, loosime välja 300 euro väärtuses V Spa kinkekaardi. See on n-ö VIP loos meil,“ tutvustas Kaidy nende parimat auhinda.

Seejärel pandi kõik loosikaardid ühte kasti ja nende vahel loositi veel hulga põnevaid auhindu. Rattabaasiga koostöös pandi välja jalgratas koos turvavarustusega ning Maanteeamet aitas hoolitseda selle eest, et helkurid ja tuled oleks küljes.

Lisaks oli võimalik võita AQVA Spa kinkekaart ning erinevaid ujula- ja spordikeskuste pääsmeid, samuti ka mitmeid valdade meeneid.

Rahvatervise spetsialist rääkis, et ettevõetud projekt sai rahva heakskiidu: „Olen kuulnud väga positiivset tagasisidet, rahule on jäädud huvitavate radade ja küsimustega ning eriti just valiku võimalusega, et inimesed võisid minna sinna, kuhu nad tahtsid. Küll aga kuulsime ka, et osad punktid olid rasked ja kasutada tuli internetti.“

 

Orienteerumispäeva nautisid ka kõige pisemad, kelle jaoks oli valmistatud oma orienteerumisrada.

Foto: Reti Kokk