Shakespeare tuleb Cesise kaudu Rakverre

shakespir

Rakvere ja Cesise sõprussuhted annavad siinsetele kultuuri- ja ajaloohuvilistele võimaluse osa saada ajalooliste filmide festivalist, mis tänavu keskendub William Shakespeare’ile ja tema ajastule.

Maris Marko

 

Rakvere ja Cesise sõprussuhted on üheksa aastat vanad, selle aja jooksul on vahetatud hulk ametlikke delegatsioone. Kultuuriinimesed usuvad aga, et sõprus kestab ja edeneb inimestevaheliste kontaktide ja koostöö kaudu.

Kontaktid ja koostöö toovad sel nädalal Rakveresse Cesise viieaastase traditsiooniga ajalooliste filmide festivali. Festivali siinpoolsed eestvedajad on Rakvere Kultuurikeskuse direktor Keio Soomelt ning Haridus- ja Kultuuriseltsi Kaur juht Anne Nõgu, kes on ühtlasi ka linnavolikogu kultuurikomisjoni liige.

„Julgen öelda, et linn institutsioonina on sõprussuhetest väsinud, seda nii eelarve kui eestvedajate mõttes,“ tõdes Anne Nõgu. „Muusika abil on Kaurikoolil tekkinud Cesise inimestega head kontaktid, oleme korduvalt seal esinemas käinud. Selle kaudu leidsime ka Cesise filmifestivali.“

„Festivali programmi koostamine, filmide väljaotsimine ja autoriõigustega tegelemine on väga suur töö. Kui peakorraldaja Cesises Elina Kalnina on nii suure töö ära teinud, siis on ju tore seda rohkem eksponeerida kui vaid ühel nädalavahetusel Cesises,“ arvas Keio Soomelt.

Cesise filmifestival keskendub igal aastal mingile konkreetsele ajalooperioodile. Mullu valiti perioodiks Cesise lossi rajamise aeg, tänavu tähistatakse aga 450 aasta möödumist inglise kirjaniku William Shakespeare’i sünnist.

Cesises järgmise nädala lõpus toimuva festivali programm ei ole Rakvere programmiga päris sarnane. „Lätlaste programmist valisime mõned filmid, meie poolt tulid juurde paar kontserti ja vestlusõhtu ning lisaks üks film USA saatkonna kaudu,“ selgitas Soomelt. „Pakume nii tuntud kui vähem tuntud asju. „Romeo ja Julia“ on ekraanil animatsioonina, ajastut kirjeldavad BBC dokumentaalfilm „In Search of Shakespeare“ („Shakespeare’i otsinguil“). Saatkonna kaudu saime filmi „Veneetsia kaupmees“, millel on olemas ka eestikeelsed subtiitrid.“ Tegemist on 2004. aasta filmiga, kus peaosades mängivad Jeremy Irons, Al Pacino ja Joseph Fiennes.

Shakespeare’i ajastu tantse esitavad kaks ajaloolise tantsu ansamblit: Fioretto Rakverest ja Saltatriculi Tartust. Kuulda saab ka selle perioodi laule ja luulet.

Lisaks Shakespeare’i-teemalisele programmile saab täna õhtul kell 19 Art Cafe õues kuulata Belgia duo Cavez-Montanaro improfolkkontserti ning laupäeval kell 15 esinevad samas noored klassikatähed Marcel Johannes Kits, Ingely Laiv, Mart Kuusma ja Kaarin Lehemets.

Kõik üritused on publikule tasuta.

„Lisaks ajaloo tutvustamisele on meil selle festivaliga üks väike tagamõte veel. Me tahaksime, et inimesed avastaksid enda jaoks rohkem ka Cesist. Kohe on seal tulemas lossipäevad, toimub väga palju huvitavaid kontserte, etendusi ja palju muud,“ rõhutas Anne Nõgu, märkides, et Cesis on tegelikult ju väga lähedal ning Rakverega mingis mõttes väga sarnane.

„See, et linnad on enam-vähem ühesuurused, teeb ka koostöö lihtsamaks. Meie võimalused ja mastaabid on sarnased,“ märkis Soomelt.