Sotsiaalkaitseminister üllatas eakaid

Sirje Kiviberg. Foto: Urve Kingumets

Sirje Kiviberg oli õige üllatunud, kui postiljon teatas, et talle on pakk – ja veel sotsiaalministeeriumist. „Mis nali see nüüd on?“ imestas naine ja avas salapärase saadetise. Välja tuli sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo tänukiri, pühendusega raamat, Hiiumaa puuetega inimeste tehtud pajalapp ja käsitöökompvekid – see kõik tõi liigutuspisara silma.

Katrin Uuspõld

„Haruldaselt head kommid olid, need sõime seltsimajas kohe kiiresti ära!” rääkis tunnustusest ülimalt üllatunud Sirje Kiviberg Haljala vallast Varangu külast. Ta on üks viiekümnest vanemaealisest Eestis, keda sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo tänas aktiivse kohalikku ellu panustamise eest. Teine Lääne-Virumaal tunnustuse saaja on Laine Soone Ubjast.

„Üha rohkem on vanemaealisi, kes oma tavatöö kõrvalt tegelevad kas vabatahtlikult kogukonna elu arendamisega või jätkavad pensionile jäädes aktiivselt tegutsemist, et muuta kohalikes kogukondades paljude inimeste elu paremaks,“ selgitas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. Ministri meelest märgatakse aga vanemaealiste panust igapäevaelus ja ühiskonna arengus liiga vähe. Sotsiaalministeerium korraldab igal aastal augustis traditsioonilise sotsiaalkaitseministri vastuvõtu, et tunnustada silmapaistvaid vanemaealisi. Tänavu otsustati aga COVID-19 haigestumiste arvu tõusu tõttu tänuüritus ära jätta, sotsiaalkaitseminister avaldas aga tänu rahvusvahelisel eakate päeval 1. oktoobril ning kingitused saadeti otse koju.

Tunnustuse pälvisid aktiivsed vanemaealised, kelle hulgas on endisi õpetajaid ja koorijuhte, rahvamaja juhatajaid, malevajuhendajaid, aktiivseid kohaliku elu eestvedajad, erivajadusega inimeste hooldajaid, neid, kes andsid eakatele kriisi ajal ZOOMi keskkonnas inglise keele tunde, mitmeid vabatahtlikke. Üleskutse kandidaatide esitada said omavalitsusliidud.

Sirje Kivibergi on iseloomustatud kui positiivse ellusuhtumisega aktiivset kohalikku ellu panustajat. Ta on olnud Varangu külaseltsi asutajaliige, kuulunud seltsi juhatusse ning olnud pikaaegne Haljala vallavolikogu sotsiaalkomisjoni liige.

Nendel valmistel ta aga ei kandideeri ja loodab, et nooremad võtavad asja üle ka sotsiaalkomisjonis. Kogu oma elu on ta toimetanud kodutalus Varangu külas ja töötanud seal ka agronoomina. „Seltsimajja olen panustanud oma hinge ja mõtteid, aga nüüd üha vähem, sest loodan, et nooremad tulevad. Natuke kurvameeleks teeb, sest noored väga ei taha, neil on nii kiire,” rääkis Sirje Kiviberg ja lisas, et nende kandis on kõik talumajad ära ostetud ja paljudes noored pered elamas.

Laine Soone. Foto: Rakvere vald

Laine Soone Rakvere vallast Nurme külast on juba nädal aega võtnud telefonitsi vastu õnnitlusi sõpradelt-tuttavatelt ja oma kandi eakatelt sotsiaalkaitseministri tunnustuse pärast.

Lainet kutsutakse Ubja kandi ema Teresaks – tal on oskus viia märkamatult kokku abivajaja ja abistaja, olgu siis vana või noor.

„Kui ma saan päeva jooksul kasvõi ühele inimesele midagi head teha, kasvõi telefoni teel rääkides midagi head edasi anda, siis on minu päev korda läinud,“ tunnistab rõõmsameelne ja heasüdamlik Laine. „Teisi aidates lähevad enda hädad meelest ära. Suhtlemise töö on väga meeldiv töö.“

Ta on Ubja päevakeskuse käivitaja, kauaaegne juhataja ja kogukonna eakate toetaja.

„Hea on olla, et on inimesi, kes tulevad kodunt välja – mul on üks üle 90aastane ja mõned üle 80aastased, kes tulevad minuga võimlema. Sügispidu on peetud, nüüd valmistume jõuludeks, kõik need 20 aastat, mis ma siin olen olnud, on esimese advendi küünlasüütamine olnud alati. Nüüd me otsime laule ja harjutame. Elu läheb edasi,“ rääkis kogukonna hing Laine Soone.