Tapa pritsumehed tähistavad 120. aastapäeva

Sel aastal lisab linnapäevadele eripära ka Tapa vabatahtliku tuletõrje loomise 120. aastapäeva tähistamine. Tapa toonane alev sai omale tuletõrjujate seltsi 1900. aastal. Senini oli lähim selts Amblas – 12 versta kaugusel. Seltsi loomisele andis tõuke tulekahju, mis Tapal mitu maja hävitas. Seltsi loomise algatajaks oli endine Tartu tuletõrjujate seltsi liige Reinhold Masing, kelle eestvedamisel 25. juulil vastav luba saadi. Asutamise päevaks peetakse 9. augusti, mil peeti seltsi esimene koosolek, kus osales 30 liiget. Seltsi peameheks valiti J. Glaudan, kes järgmisel aastal Tapalt ära läks, tema asemel valiti senine kassahoidja R. Thar.

Lähemalt saab Tapa pritsumeeste ajaloo ja tegemistega tutvuda Tapa linnapäevadel, mil aastapäeva puhul mitu näitust üles seatakse. Päästekomando vanas majas, praeguses Kaitseliidu hoones on reedel ja laupäeval võimalik tutvuda näitusega „Päästeamet läbi aegade“. Laupäeval saab külastada ka väljapanekut Tapa muuseumis ning tegevusi pakutakse päästekomando praeguse hoone hoovis.

Tapa komandopealik Aron Jaanis rääkis, et Kaitseliidu maja hoovis saab näha ka vana päästeautot, lisaks räägitakse ohutusest, päästekomando uue hoone hoovis on aga väljas nende endi tänane tehnika. „Päris majja sisse praeguse olukorra tõttu kahjuks inimesi lasta ei saa, aga õues saame rääkida ja näidata. Ootame huvilisi külla!“ kutsus komandopealik.

Liisi Kanna

Fotol Tapa tuletõrje ühing 1938. aastal, pildistatud kaks aastat varem valminud tuletõrjedepoo ees. Allikas: Tapa päästekomando