Tarkusepäeval vallutavad Rakvere vanasõidukid

vanasõidukite päev

 1. septembril toimub Rakveres suur vanasõidukite näitus, paraad ja ralli. Vanasõidukite päeva raames toimub mitu üritust, mis saavad alguse juba 31. augusti õhtul Rakvere Turu platsil, kus tuuakse rahva ette imetlemiseks valik järgmisel päeval vanasõidukite rallil ja näitusel osalevaid autosid.

Laupäev, 1. september algab ralli stardiga, seejärel kogunevad näituseautod ning kell 14 algab nende paraad. Paraadi käigus läbitakse ka Rakvere kesklinn ning selle lõpuks jõuavad autod Silberauto Eesti Rakvere esinduse territooriumile, kus lisaks näitusele toimub veel palju põnevat.

„Kokku ootame näitusele kuni 80 esinduslikku vanasõidukit. Osaleda saavad vähemalt 35 aasta vanused sõidu- ja maastikuautod, ehk teisiti öeldes võib nende esmaregistreerimise aasta olla kuni 1983. Autod peavad olema võimalikult lähedased musta numbri nõuetele: seega väga heas originaalkorras,“ rääkis Toomas Kreek, Vanasõidukite päeva üks korraldajaid.

Kokkutulnud sõidukite hulgast valitakse selleks otstarbeks moodustatud žürii poolt välja parimad-ilusamad-uhkemad, kuid Kreegi kinnitusel pole kindlasti tegemist täppishindamisega, kus on oluline 100protsendiline täiuslikkus. Pigem hinnatakse vanasõidukite üldist taastamise esteetilist kvaliteeti ning originaalilähedust.

Oma lemmikud saab valida ka kohaletulnud publik. Autod jagatakse vanuse järgi nelja kategooriasse ning iga kategooria parimad ning samuti publiku lemmikud saavad ära märgitud ning auhindadega pärjatud.

Ralli läbib legendaarseid kiiruskatseid

„Päeva planeerima asudes oli lisaks näitusele ja paraadile meie kindlaks eesmärgiks korralda ka tõsiseltvõetav vanasõidukite ralli, sest Eestis tehakse küll ajalooliste autode kokkutulekuid ja ühissõite, kuid võistlusliku iseloomuga üritusi on seni olnud minimaalselt,“ rääkis Kreek.

„Maailmas ja tegelikult ka meie lähiriikides on vanasõidukite rallid aga väga populaarsed ning meie eesmärk on Eestiski sellist autokultuuri arendada,“ lisas ta.

Vanatehnikapäeva rallile oodatakse kuni 55 sõiduautot, mille vanus on nagu näituselgi piiratud minimaalse 35 aastaga.

Kreegi sõnul on vanasõidukite rallisid suures plaanis kahte sorti: sportrallid ja nn regularity rallid, kus sõidetakse täpsuse peale – etteantud lõigud tuleb läbida kindlaks määratud keskmise kiirusega.

„Esimesed on vanasõidukite vastu väga karmid ning nende käigus lõhutakse autod teinekord päris ära. Meie soovime vanatehnikasse suhtuda lugupidavamalt ning seepärast korraldame regularity-ralli. Küll aga täiendame seda mitme lisakatsega, milles pääsevad rohkem maksma juhi meisterlikkus ja kus on erinevaid vigursõiduelemente,“ selgitas korraldaja.

Põhjuseid, miks Vanasõidukite päev just Rakveres ja selle ümbruses toimub, on palju. Üheks on muu hulgas just nimelt see, et Rakvere lähedal on palju häid teid, mis eakatele autodele liiga ei tee. Lisaks on neil teedel läbi aegade peetud väga palju olulisi rallisid. Kunagi toimusid need suures osas kruusakattega teedel, mis on tänaseks saanud kõva katte.

„Vanasõidukite päev on niikuinii nostalgiline üritus ning Lääne-Virumaa oma ajaloolise rallitausta ja paljude kunagiste legendaarsete kiiruskatsetega sobib selleks eriti hästi,“ leidis Kreek ja lisas, et ühelt poolt tagab kunagiste põnevate kiiruskatsete rallirajale planeerimine atraktiivsuse osalejate ja teisalt on need tänu korralikule kattele autode vastu leebed.

Mitte ainult autofännile

„Ühtlasi tegeletakse siinkandis palju vanasõidukite ning autospordiga ning oma mõttega välja tulles leidsime kohe palju kaasaelajaid ning toetajaid, kes olid nõus üritusele õla alla panema,“ märkis Kreek.

Järgmiste suurte eelistena nimetab korraldaja, et siin asuvad mitu säärase autospordiürituse korraldamiseks sobivat rajatist, näiteks Kehala autospordikompleks ja Rutja lennuväli. „Kokkuvõtlikult võib öelda, et Rakvere ja Rakvere ümbrus on meie ürituse korraldamiseks suurepärane koht, kõik asjaolud rääkisid selle piirkonna kasuks,“ oli Kreek rahul.

„Vanatehnikapäevale pole oodatud siiski ainult pühendunud ajalooliste autode fännid, vaid ka kõik teised. Külastajate jaoks on see perepäev, mis on lisaks vanadele autodele sisustatud paljude erinevate perekesksete lisategevustega, söögi-joogi ja esinejate programmiga,“ kutsus korraldaja kõiki osalema.

Vanatehnikapäeva kohta leiab lisainfot juulikuu jooksul avatavalt kodulehelt https://vanasoiduk.silberauto.ee/.

Kuulutaja

 

Vanasõidukite rallit nautimas.

Foto: Pille Russi