Teatrikinos saab kaeda näitust näitlejatest

näitus 2

Nädala alguses avati Rakvere Teatrikinos näitus „Eesti Näitlejate Liit 100. Näitleja portree“, mis tähistab liidu ümmargust aastapäeva. Väljapanek jääb avatuks 13. jaanuarini ning seda saab külastada Teatrikino lahtioleku aegadel kolmapäevast pühapäevani kell 14 – 21.

Eesti Näitlejate Liit on Eesti kutseliste näitlejate loomeliit ja ametiühing, kus on tänase seisuga 518 liiget. See asutati 3. mail 1917. aastal.

Näituse „Eesti Näitlejate Liit 100. Näitleja portree“ külastajatel on võimalus viibida 60 minutit koos Eesti näitlejaga. Kes on need, kes sada aastat pärast liidu loomist selle moodustavad?

Näituse põhiosa on inspireeritud Gillian Wearingu maailmakuulsast videotööst „60 minutes silence“. Seda iseloomustavad küsimused: Millised on need inimesed, kes seda ametit peavad? Kui lähedale me neile tegelikult pääseme? Näituse idee autor ja kuraator on Gert Raudsep, näituse kujundaja Maret Kukkur, heliinstallatsioon helilooja Marianna Liik (Eesti Muusika Päevad).

Näituse väiksem osa keskendub portreesarjale „Kadunud näitlejad”, kus küsitakse: kuidas loobumine sündis? milliseid tundeid tekitas toona ja milliseid mõtteid tekitab praegu? kas nad igatsevad seda ametit taga? kas näitleja ametist on võimalik üldse loobuda? kas “kadumine” on võimalik? Autoriteks on Erni Kask ja Peeter Rästas loomingulisest ühendusest nu.unioon.

Näitus valmis Eesti Näitlejate Liidu, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, EV Kultuuriministeeriumi, Eesti Kultuurkapitali, ERRi, nu.uniooni koostööna.

Rakvere Teatrist andsid oma panuse näituse õnnestumisele Eduard Salmistu, Madis Mäeorg, Velvo Väli, Anneli Rahkema, Tiina Mälberg, Silja Miks, Peeter Rästas, Imre Õunapuu, Liisa Aibel ja Tarvo Sõmer.

Kuulutaja

Avamisel osales ka näituse kuraator Gert Raudsep. Foto: Helen Solovjev