Triin Varek: Tähistame täna Eesti Vabariigi saja neljandat aastapäeva!

Rakvere linnapea Triin Varek. Foto: Grete Veedla

Möödunule tagasi vaadates oli Rakvere jaoks tegus ja tubli aasta. Kui eelmisel aastal omistati meile sportlikuma omavalitsuse tiitel, siis nüüd oleme Euroopa Spordilinn 2022! Rakvere Rohuaia lasteaed teenis keskkonnaauhindade galal aasta keskkonnasõbraliku haridusasutuse autasu. Rakvere linn on roheliste ehk kestlike sihtkohtade TOP100 hulgas maailmas. Väga uhke olen paljude meie noorte üle, kes toonud linnale au ja kuulsust ja on eeskujuks teistele oma saavutustega hariduses, kultuuris, spordis jne. Üks lahedamaid gümnaasiuminoorte filmifestivale toimub just Rakveres. Loodan, et ka edaspidi.

Uhketele saavutustele ja tiitlitele lisaks teame aga oma südames, et meil on turvaline ja armas kodulinn, kus kõigil on hea elada. Meil on tagatud laiapõhjaliselt erinevate teenuste kättesaadavus, lastel on mugav käia kodulähedases koolis ning on väga mitmekesised huvihariduse- ja huvitegevuse võimalused. Rakveres on tublid ettevõtjad, kes loovad töökohti ning meie kõigi ühine panus aitab edendada elu Rakvere linnas. Ja seda kõike ka vaatamata veel kestvatele koroonapiirangutele ja pandeemia väsimusele.

Minu siiras tänu teile kõigile, et olete vastu pidanud. Et olete  hakkama saanud. Et olete oma lähedasi hoidnud ja toetanud. Et te olete olemas. Ja nii ei ole üksi meist keegi.

Üksi ei jõua ka kuhugi. See tee oleks väga raske ja vaevaline. Ühiselt tegutsedes ollakse tugevamad, targemad, tihti ka paremad, sest koos on kindlam. Vaadata tulevikku ja luua tulevikku. Koostöös. Mida kõrgelt hindan.

Tänan Rakvere linna koostööpartnereid nii avalikus kui erasektoris. Teie tugi linnale on väga oluline.

Eesti Vabariigi 104.sünnipäeva aastal on Rakvere linnas juubelihõngu. 12. juunil 1302 sai Rakvere linn linnaõigused. Seega tähistame tänavu linnaõiguste saamise 720. aastapäeva. Oodata on toredaid sündmusi aasta vältel, kuid aastapäeva tähtsündmuseks on kindlasti linnapäevad ja pidulik kontsert linnarahvale just 12. juuni õhtul Rakvere Vallimägi vabaõhukeskuses.

Selle aja jooksul on muidugi Rakvere tundmatuseni muutunud. Linn ei ole valmis ning arendus ja parendustöid jätkub ka sellesse aastasse. Rõõm, et meil on eestvedajaid ja tegusaid, ettevõtlikke inimesi, kes linna spordi- ja kultuuriruumi eripalgeliste sündmustega täidavad. Saa osa Ööjooksust, Meeste Tantsupeost, Baltoscandalist, Funkfestist, Festheartist, Jaan Paku- või kultuurifestivali kontserditest, Vanalinnapäevadest ja paljust muust.

Tulevik ei ole alati tume kuigi me ei tea, mis ootab ees. Energiakriis, turvalisuse küsimused, mis justkui meist igaühest ei sõltu, kuid ometi mõjutavad meid kõiki, hoiavad ka murepilvi igapäevaelu kohal. Elukallidusest tingitud eluraskuste eest ei ole keegi kaitstud ja siinkohal ootame, et riigijuhid teeksid inimkeskseid otsuseid, mis aitaksid raskustes toime tulla. Omavalitsustel lasub järjest suurem vastutus ja roll tuge pakkuda.

Elada vabas riigis vabal maal on fantastiline! Kuid see ei ole ainult vabadus, see on ka suur kohustus ja vastutus. Vastutus oma pere, lähedaste, oma linna ja riigi ees. Hoida vabadust on tõsine töö. Et iga homne päev oleks veel parem kui eile. Oma valikute, hoiakute ja väärtustega loome kõik homset.

Jaan Kaplinski on öelnud:

Palve on see mis jääb järele

kui kõik on öeldud ja pole enam midagi öelda

Jumal on see mis jääb kui kõik mis on usutud on otsas

ja pole enam midagi uskuda

heinast mis sai lakka ja leivast mis kerkib

valge linase räti all olen juba kirjutanud

kord ei ole ju enam vahet sellel kas oled öelnud

paari sõnaga kõik või kõigi sõnadega eimidagi.

Loodan , et koos loome elu, mis on õnnelik ja rõõmutoov ning eeskujuks ka tulevastele põlvedele. Elame Rakveres rõõmuga, nii et siia soovitakse tulla elama, tööd tegema, külla.

Hoiame Eestit, hoiame vabadust, hoiame oma linna ja üksteist.

Ilusat Eesti Vabariigi sünnipäeva, toredat linnaõiguste saamise juubeliaastat Rakverele!

Elagu Rakvere, elagu Eesti!

Tiin Varek

Rakvere linnapea