Uus õppeaasta, uued õppetunnid

Seekordne õppeaasta algab erilise rõõmu, aga ka suure ebakindlusega. Suure rõõmuga, et üle pika aja nähakse kõiki oma klassi- ja koolikaaslasi ning taas on võimalik üheskoos õppida, arutleda, uurida, katsetada, analüüsida ning järeldada. Vahetada mõtteid ja jagada enda elusid. Sportida ja mängida koos ning veeta aega üksteisega.

See ei ole mitte ainult valmistumine eluks, vaid see ongi elu. Iga hetk, mille veedame üheskoos, ongi elu ja väärtus. Ettevalmistusena võis tunduda eriolukorra ajal isolatsioonis olemine. Koolitükid said tehtud, kuid elu oli justkui ootel. Ootel, et saaks tagasi harjumuspärasesse, päris inimeste juurde, päris oma klassiruumi, klassikaaslaste juurde, pärismaailma.

See ei tähenda, et isolatsioonis oldud aeg oleks olnud kasutu. Vastupidi, see pani meid mõistma, kui haavatav või muutuv võib olla maailm. Ja kui suur väärtus on see, et saame üksteisega silmast silma suhelda ning üheskoos olla.

Paljude laste jaoks oli veebiõpe pigem individuaalõpe ning kõik need, kes olid harjunud suure klassiruumi ja aktiivsemate õpilaste käetõste ja vastamise taha varjuma, pidid võtma vastutuse enda ülesannete igakordse täitmise eest. Enam ei olnud võimalik loota, et ehk ei küsita või äkki aitab keegi klassikaaslastest välja. Igaüks pidi ise oma ülesandeid täitma ning igaüks sai individuaalset tagasisidet. Veebiõppe puhul ei jäänud ükski laps ega tema töö märkamata, ka mitte kõige tagasihoidlikumad. Nii et eriolukord õpetas ja muutis päris palju.

Võtke need positiivsed muudatused endaga uude kooliaastasse kaasa, olge julged ja aktiivsed. Me ei tea, mis seisab ees, ent oleme selleks valmis. Nautige koosolemist ja kooskäimist ning uusi teadmisi. Eluks ettevalmistus ei käi mitte ainult koolitundides, vaid see on järjepidev protsess. Eluks valmistume elades.

Ilusat alanud kooliaastat ja palju uusi teadmisi!

Einar Vallbaum,

Viru-Nigula vallavanem

Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees

Foto: Ain Liiva / Viru-Nigula vallavalitsus