Väike-Maarjas toimub metsavendluse ajaloole pühendatud päev

Laupäeval leiab Lääne-Virumaal Väike-Maarjas ja selle lähistel aset metsavendade ajaloole pühendatud päev. Sündmusel avatakse pidulikult Lääne-Virumaa metsavendade mälestustahvel, külastatakse metsavennapunkrit, mis renoveeritud kujul ka taasavatakse, ja toimub metsavendlusteemaline konverents.

Päev saab alguse kell 11 Väike-Maarja kirikus, kus avatakse mälestustahvel Lääne-Virumaa metsavendadele. Teenivad Viru praost Tauno Toompuu ja diakon Juhan Rumm, kõneleb justiitsminister Raivo Aeg. Kell 12.30 taasavatakse Väike-Maarja lähistel Lebaveres metsavennapunker, mis on loodud 1944–1954 metsa varjunud Martin Tamme ühe punkri põhjal.

Algusega kell 15 toimub Väike-Maarja seltsimajas metsavendluse ajaloole pühendatud konverents. Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Martin Andreller kõneleb konverentsil kogemustest metsavendluse uurimisel ja välitöödel ning ohtudest, mis puudutavad selle teema uurimist. Väike-Maarja muuseumi juhataja Edgar Tammus annab ülevaate taasavatud metsavennapunkri taustast ja metsavendlusest Lebavere metsades. Eesti Mälu Instituudi nõukogu liige Raul Rebane räägib teemal „Oma lugu ja selle säilitamine“ ning Eesti Endiste Metsavendade Liidu juhatuse liige Heiki Magnus mälestuste hoidmisest, kandmisest ja edasi andmisest. Päeva modereerib Üllar Saaremäe.

Lääne-Virumaa metsavendluse ajaloo päeva peakorraldaja on Eesti Endiste Metsavendade Liit ning kaaskorraldajad Väike-Maarja Muuseumisõprade Selts ja Väike-Maarja Vallavalitsus. Osalejatelt oodatakse eelregistreerimist aadressil heili.tammus@gmail.com või telefonil 5340 5718.

Kuulutaja

Kaljo Tamm 2013. aastal metsavendluse teemat avamas. Kaljo Tamme mälestuste põhjal on loodud tema metsa varjunud venna Martini koduks olnud punkriga sarnane metsavennapunker. Foto: Heili Tammus