Ženja Fokin: olen pärit tsemendipealinnast Kundast!

Zenja Fokin

Tallinna Ülikooli lõpetanud koreograaf Ženja Fokin on tuntud ja tunnustatud Eesti stilist. Fokin on teinud tööd nii raadios kui ka televisioonis.

Katrin Kivi

 

 Ženja Fokin, kes te olete?

Olen õnnelik inimene, sest teen oma igapäevast tööd mängleva kerguse ja heatujulisena. Moeprojektid, ajakirjad, personaalstilistika ja -šoping, päeva- ja õhtujuhtimised ning muud projektid on tegelikult ju minu hobi.

Kuidas sattusite moetööstusesse?

Neile, kes mind väikesest peale teavad, ei tulnud minu moetöötusesse sattumine üllatusena. See oli pigem asjade loogiline käik. Käisin pidevalt koolikaaslastel kodus või koridoris autospreivärviga teksapükse tuunimas. Osalesin provokatiivsete kavadega koolides moevõistlustel, loomulikult stiliseerisin ka enda riideid.

Millega igapäevaselt tegelete?

Iga päev on väga tempokas, teinekord lausa 17tunnised tööpäevad. Koordineerin moeprojekte, aitan kaupluste avamiste ning kliendiüritustega, käin personaalklientidega šoppamas ning valin sobivaid stiile. Iga päev on minu jaoks kirgastav elamus. Mul ei teki rutiini, vastupidi, töö tekitab ahmivalt entusiasmi.

Mida arvate Eesti moekunstist?

Eesti moekunst on vinge! Mõelge ise, teil on võimalik soetada kohalike kunstnike loomingu seast ainueksemplare, mida on kogu universumis ainult üks. Samal ajal lasevad kõrgmoebrändid turule tooteid, mille hinnasiltidel on lõpus oluliselt rohkem nulle ja tiraazh on kümneid tuhandeid. Selge see, et logo, joovastus ning staatus, mis inimene selle ostuga kaasa saab, maksab.

Õnneks on väga paljudel välja kujunenud oma stiil. Näiteks lahedaim kombo on just Rakvere Kroonikeskusest ostetud top, mille juures on kombinatsioonis brändi teksapüksid, soojenduseks Rakvere turult mõne memme kootud kardigan, sall või kindad (näiteks alpaka- või meriinovillast). Rihin jutuga sinna: ärge sitsige mingi brändi ees, sest elu ei ole Fashion TV. Isikupära on poole huvitavam kui lihtsalt vilkuv logo. Seega toetage kindlasti Eesti moodi, Eesti brände ning noori moeloojaid!

Tänavamoest?

Absurd kuubis, sest inimeste lemmikvärv on endiselt must! Kuid vaikselt on eredamaid kilde juba tänavail vilksatamas. Soovitan: kasutage võimalust rõivastumisnippidega rebida endalt ära vanus, kaalunumber. Riietumine on visuaalne mäng, olgem loovad.

Kuidas rõivastuda moodsalt aastalõpusündmuste jaoks?

Mood jätke ajalehe veergudele, võtke peole kaasa enda stiil ning hea tuju! Ehk kui juba pidusse minna, tasub veidikene pingutada, aga see ei tähenda põlvetõstetega poodi tormamist. Vabalt võib selga panna riietuseseme, mida pole ammu peol kandnud, lisage sinna mõnelt reisilt ostetud ehteid või kingituseks saadud aksessuaare. Naiste salarelv on kindlasti dekoratiivkosmeetika – lummav huulevärv või hurmav pilk! Kangastest on lemmikud kindlasti litter, samet, voogav siid, peenvillane. Lustige ning tundke end ilusatena!

 

Kui tihti kodumaakonnas käite?

Lääne-Virumaa on mu akude laadija. Lapsepõlv möödus mul Eismal, Kunda ning Rakvere on see hubane paik, kuhu tulen alati suure rõõmuga.

6. detsembril kutsun kõiki Eedeni Iluaeda, kus toimub piduõhtu „Ilu on moes!“. Võtan Tallinnast endaga kaasa disainereid ning ehtekunstnikke koos ainueksemplaridega! Kes tahavad veeta kvaliteetaega, janunevad moe järele või kel pole jõulupeole midagi stiilset selga panna, siis Eedeni aia väravad on valla! Siinkohal minu kiidusõnad ja tänu Rakvere armsale aktivistile ja rõõmupallile, Eedeni Aia eestvedajale Anu Aarele!

Millisena näete teie eestlaste ja venelaste vahelisi suhteid?

Ma arvan, et pingeid ei ole. Olen ise Eesti riigi venelane. Olen äärmiselt tänulik, et saan osa kahest erinevast kultuurist. Mida rohkem keeli oskad, seda põnevam on siin maamunal elada.

Õnneks on lähenemas 1. märts ning poliitiline tegevus aktiviseerub. Selleks, et eestlaste-venelaste lõimumissild saaks olemas olla, peab sellega tegelema. Venekeelse elanikkonna kaasamiseks võiks kindlasti olla Eesti enda venekeelne telekanal. Peavoolumeediat järgides, eriti Venemaa oma, märkan, et paljud teemad on kahjuks kallutatud. Nii on väärarusaam ning infosulg on väga kerge tekkima. Kindlasti tahan ennast veel sügavamalt lõimumise teemaga siduda, sest seistes ristteel, näen asju oma künkalt hoopis teisiti.

Mis on teie meelest meie ühiskonnas valupunkt number üks, mida sellega peale hakata?

Arvan, et kogu maksupoliitika tuleks üle vaadata, suurendades tulumaksuvaba miinimumi ning üldse miinimumpalka. Antud hetkel on absurdne see, mis toimub meditsiini-, haridus- ja teenindava sektori palkadega. Hallo, inimesed tahavad ka elada, mitte näppu imeda. On asju, mis mind väga üles kütavad.

Mis on Eestis nii hästi, et enam paremini ei saaks?

Arvan, et palju asju on hästi. Näiteks kliimavöönd on selline, et loodus liiga hulle trikke ei tee. Hea hariduse saab kätte üle kogu Eesti. Kui inimene on ikka hädas, siis tullakse appi. Teiste inimeste märkamist on hakanud juurde tulema. Kunagi ju ei tea, millal endal läheb abi tarvis. Hea on ka see, et päris kõik ajud riigist välja ei voola ning noored saavad eneseteostusega ka Eestis hakkama. Õnneks pole kõik arstid paadiga Soome seilanud, vaid teevad hobist ja hasardist ka Eestis tööd edasi, sest siin on kodu.

Arvan, et muutused on tulekul, arenguruumi on palju kõigis elualades.

 

 

 

 

 

Zenja Fokin:

Olen Kundast pärit! Imeline linn, mis on andnud minu inspiratsioonilennule palju juurde. Näiteks minu lapsepõlve ajal olid vanaema aia õunad ja punased sõstrad absoluutselt hallid, kaetud paksu tolmukihiga. Olete te oma elus näinud sellist variatsiooni?

Kunda Ühisgümnaasium on väga hea kool. Sain seal soome keele selgeks, mida on elus väga palju vaja läinud, ning lisaerialana õppisin merendust ning klienditeenindust.

 

______________________

Mood ja stiil ei ole kohustus, see on vaba voli.

 

______________________

Minu tegemistega saab kursis olla Instagrami lehel #zenjafokin ning Facebooki vahendusel – stilist Ženja Fokin.

 

Foto: Marilin Leenurm