CADrinal jäi võit koju

Joonestajad võistlustules. Foto: Liisi Kanna

Kadrinas juba kümnendat korda toimunud CADrina joonestusvõistlus oli tänavu pühendatud rallispordile ning sedapuhku saavutas esikoha Kadrina Keskkooli vilistlaste võistkond.

Liisi Kanna

Nagu juba traditsiooniks saanud, juhtis võistluse finaalõhtut Urmas Vaino. Sel korral oli tal aga ka lavapartner – saates „Rakett 69“ mõned aastat tagasi võidu saavutanud Karl Vilhelm Valter. Nende kindla käe all vaheldusid erilaadsed tegevused CADrinal peadpööritava kiirusega – sõnavõtud, võistlusülesanded, tulemused, etteasted, muusika jne.

Kummardus rallipaarile

Õhtu algas aga Kadrina Keskkooli direktori Arvo Pani sõnavõtuga. „Infotehnoloogia ja tehnoloogia üldse areneb kiiresti, peame ennast pidevalt kursis hoidma, et me ei jääks rongist maha. Sellepärast on ka seesama IT- ja nutifestival ellu kutsutud, et natukenegi suunata õpilasi mõtlema tulevikule ja sellele, et omandada neid erialasid, mis seotud infotehnoloogia, tehnoloogia ja üldse inseneriharidusega,“ rääkis Pani.

„See kümnes võistlus, juubelivõistlus on tegelikult kummardus meie tublile rallipaarile – Ott Tänakule ja Martin Järveojale,“ jätkas direktor. „Kahjuks nad ei saa täna siin olla, kuid ei ole halba ilma heata. Ott Tänak on Kadrina Keskkoolis 19. detsembril,“ tegi Pani teatavaks rõõmustava uudise.

Küll aga olid kohapeal sõud jälgimas vallavanem Kairit Pihlak, võistluse patroon Marko Pomerants, Kadrina valla elanik, poliitik Indrek Saar ning CADrina võistluse idee algataja, Aru Grupp AS-i juhataja Juhan Viise.

Saalis viibis ka samuti algusajast üheks suurtoetajaks olnud ettevõtja Väino Kaldoja, kellele valmistab suurt rõõmu, et niisugust üritust jätkuvalt korraldatakse. „Noored mõtlevad siin natukene teistmoodi. See on hoopis teistsugune lähenemine, kui lihtsalt koolipingis,“ sõnas Kaldoja.

Sel korral pani ettevõtmisele sponsorina õla alla ka AS OG Elektra omanik Oleg Gross, kes on ikka noorte aktiivsust ja edasipüüdlikkust toetanud.

Võistlus ja osalejad

Kümnendal CADrinal oli mõõtu võtmas ka täpselt kümme võistkonda, kellest neli parimat pääsesid finaal. Lõppvõistlusest pidid kõrvale jääma Tallinna Tehnikakõrgkool, Rakke Kool, Kuressaare Ametikool, Kadina Keskkooli naiskond, Kadrina Keskkooli meeskond, Kadrina Keskkooli võistkond.

„Konkurents oli tõesti äärmiselt tihe. Möödunud aastal olid need vahed küllaltki suured, aga sel aastal oli kuni kaheksanda kohani tõesti väga tasavägine rebimine,“ kinnitas Arvo Pani.

Võistluse peakohtunik Valdar Tammin märkis, et hindamisel on kaks olulist aspekti. „Kui on võistlus, on ka hindamine. Esimese asjana ma hindan täpsust ja korrektsust ning teisena aega,“ sõnas peakohtunik.

Tammin selgitas publikule lahti ka võistlusülesanded. „Olen koostanud seitse CADrina ülesannet ja kaheksanda juures kaasa aidanud. Kui ma ülesannet teen, siis proovin ennast mitte väga korrata,“ rääkis ta. „Ja kas keegi mäletab, mis ülesanne oli 2014. aastal?“ püstitas Tammin küsimuse ning vastas ise, „Auto!“

Niisiis otsustas peakohtunik 2014. aasta ülesannet vaadates seal käsitletu kõrvale jätta ning valis selle aasta teemaks mootori ja lisatuled. Eelvõistlusel tuli konstrueerida väntvõll, keps ja kolb ning finaalülesandeks sai kahe lisatule konstrueerimine.

„Kust ma sellele ülesandele tulin? Nooruses käisin ma ka aeg-ajalt rallit vaatamas. Aga millegipärast nõukogudeaegseid rallisid sõideti pigem öösiti. Mida me nägime, olid tuled, ja kuulsime auto häält,“ meenutas peakohtunik inspiratsiooniallikaks olnud minevikku.

Finaalvõistlus toimus neljas vahetuses. Esiteks tuli konstrueerida kinnitused, teiseks tugiplaat, kolmandaks tulede reflektori osa ning neljandas vahetuses oli üllatusülesandena võimalus üks eelnimetatutest uuesti sooritada.

Tasavägise võistluse kokkuvõtteks tunnistati parimateks Kadrina Keskkooli vilistlased koosseisus Alexander Frolov, Kristjan Laugesaar ja Martin Paat. Teisele kohale tuli Tallinna Tehnikaülikool, kolmandaks Nõo Reaalgümnaasiumi vilistlased ning neljandale kohale jäi Tartu Ülikool.

Sisukas päev

CADrina IT- ja nutifestival läks käima juba reede hommikul, mil algasid ka joonestamise eelvoorud. Tavapärast õppetööd sel päeval Kadrina Keskkoolis ei toimunud, vaid korraldati töötubasid ning peeti korvpallivõistlusi. Külas käis ka Ott Tänaku isa, kes tutvustas huvikeskuse ees Oti esimest WRC-autot. Vahetult finaali eel peeti huvikeskuses ka messi.

Finaalvõistluse juhatas sisse Kadrina Keskkooli õpilaste etteaste, mida sobivalt just avapauguks nimetataksegi. Sel korral kaasati sõusse igas vanuses õpilasi. Avalöögi lavastajaks oli Katrin Essenson. Foto: Liisi Kanna

CADmessi suurimaks pilgupüüdjaks võis pidada tudengivormelit, mille tiimi liikmed huvilistele hea meelega masinat tutvustasid. Kohal olid mõned vormeli valmistajate meeskonna liikmed, kelle sõnul on abivägi tegelikult oluliselt suurem – umbes 50 inimest. Tudengivormeleid valmistatakse tootearendusvõistluse Formula Student raames, mis kujutab endast üheistmelise vormelauto projekteerimist, ehitamist ja hiljem auto tutvustamist, sellega erinevate katsete läbimist ning võidusõitmist ringrajal. Projektis osalemine annab tudengile reaalse kogemuse auto projekteerimises ja valmistamises ning tutvustab noorele insenerile autotööstuse majanduslikku poolt. Foto: Liisi Kanna

Üllatusesinejana astus pingelise võistluse ajal üles räppar Reket. Peaesinejaks oli sel korral Shanon. Foto: Lisete Laisaar