Eesti veoautokrossimeistrid selguvad Tapal

tapa-veokad

Tapa autokrossirada on tänavu veokameestele A ja O: varasuvel seal hooaega alustati, eeloleval laupäeval, 15. oktoobril lõpetatakse.

Aivar Ojaperv

Tänavu kuulub Eesti veoautokrossi meistrivõistluste kavasse viis etappi, kusjuures esimese Tapa etapi toimumise aegu polnud veel kindlalt teada, et samal rajal tõmmatakse hooajale ka joon alla. Aga nii see on.

Kohalikel bagimeestel head medalivõimalused

Veobagide ehk „krokodillide” klassis on tänavune hooaeg kulgenud äärmiselt tasavägiselt ning võidud, ja ka ebaõnnestumised, on käinud käest kätte. Krossihuviline ehk mäletab, kuidas Tapa oma mees Margus Erin esimese etapi finaalsõidu teisel ringil liidrikohalt rajapiirdesse maandus ja katkestas. Edasisel hooajal õnnestus aga Margusel selliseid õnnetusi vältida ja viimasele etapile tuleb ta sarja liidrina. Vähe sellest: võita õnnestus ka Balti meistritiitel.

EMV kuldmedal pole tal aga sugugi veel kaelas, sest teine Lääne-Viru taustaga bagimees, Eino Tänavots, on hooaja teises pooles hirmsasse hoogu tõusnud. Balti meistrivõistlustel jäi kahte kanget lahutama vaid üks punkt ning punktine vahe on neil enne viimast etappi ka Eesti meistrivõistlustel.

Tänavotsa elukoht on küll Harjumaal, kuid tema bagi valmistatakse võistlusteks ette Tamsalus ja Rakveres, nii et põhimõtteliselt temagi meie mees.

Kuigi teoreetiliselt omab kullalootust veel vähemalt kolm krossisõitjat, siis praktiliselt on nende osaks pronksi eest võitlemine, kui just Erinal ja Tänavotsal viimane etapp totaalselt ei ebaõnnestu. Seejuures on võrulane Mart Henning olnud vaat et kiireim mees rajal, kuid teda on alt vedanud tehnika.

Tapal on starti oodata kümne veobagi ringis, lisaks nimetatuile on meie maakonna meestest joonel veel Kevin Kork Tapalt ning Margo Püks ja Lauri Leiten Kadrinast. Neist viimane pole sel aastal seni võistelnud, kuid leidis, et hooaja viimane etapp on heaks ettevalmistuseks järgmiseks hooajaks.

Veoautodel sama tihe tabel

Veoautol GAZ 51/52 läänevirulastel tänavu medalilootust pole, kuivõrd meie kiireim sõitja selles klassis Marko Tiinas jättis hooaja vahele. Küll aga plaanib Uhtnast pärit krossisõitja hooaja viimasel sõidul rajal olla – võistlejalitsentsi on ta selleks puhuks juba vormistanud.

Praktiliselt võrdselt platvormilt lähevad viimasele etapile vastu Ott Kevvai Võrust ja kaks lätlast – Aldis Grantinsh ning Bruno Leimanis. Balti meistrivõistlustel õnnestus Kevvail lätlaste rünnakud tõrjuda, kuid nagu veobagidel Tänavots, on ka selles klassis üks mees just hooaja teises pooles oma kiiruse leidnud – Bruno Leimanis. Põhimõtteliselt on selles klassis nii, et sellises järjestuses nagu nimetatud kolm Tapa finaali lõpetavad, jagatakse ka hooaja medalid.

Olgu lisatud, et selles võistlusklassis ei saa rääkida vaid krossimeestest, sest läbi hooaja on rajal olnud ka üks vapper naine – Tuuli Pilv. Poodiumile pole ta veel jõudnud, aga ehk juhtub see Tapal, kus ta kevadel finaalsõitu isegi korraks juhtis?

Veoautol GAZ 53 võimutsevad aga jätkuvalt Võrumaa krossisõitjad. Vaiko Sammul on EMV tiitel juba käes, kuid kirja on ta end pannud ka Tapa võistlusele. Ülejäänud kahele medalile kandideerib aga vähemalt viis veokameest.

Tapa veoautokrossi finaalsõidud algavad laupäeval, 15. oktoobril kell 12.

Tapa krossirada asub Karja tänava lõpus. Viidad võistluspaika juhatavad Rakvere-Pärnu maanteelt. Pilet pealtvaatajaile maksab 5 eurot, sooduspilet 3. Tasuda saab vaid sularahas. Võistluspaigas on toitlustus, informaator jagab teavet rajal toimuva kohta.

Eesti veoautokrossil saab silma peal hoida Facebookis https://www.facebook.com/Autokross/. Tänavu tehakse igalt võistluselt samas kohas ka on-line tekstiülekanne.

Veoautokross on atraktiivne ala, kus kokkupõrked ja plekimõlkimised vältimatud. Foto: Ariiv/Peeter Lumiste