Endla külalisetendus näitab muret ja rõõmu

Kõik naistest

Rakvere Teatri suures saalis näeb 11. mail pärnakate südamlikku komöödiat „Kõik naistest“.

Tasub tähele panna, et kuigi tükk esietendus alles veebruari lõpus, võitis see ometi juba aprilli alguses Endla publikulemmiku tiitli. Mis on siis selles lavastuses nii head, et ühe keskmise suurusega Eesti linna teatrisõbrad sellest vaimustuses on? Vastus sellele küsimusele on paraku ebaoriginaalne – menu põhjus on näitlejate hea mäng, sisukas näidend ja õnnestunud töö lavastajalt.

Carmen Mikiver, Karin Tammaru ja Liina Tennosaar mängivad tükis mitut rolli lasteaialastest kuni vanadekodu asukateni. Kolm-neli tegevusliini vahelduvad veerandtunniste settide kaupa. Näeme tegelasi rinda pistmas tähtsate teemadega, mille lahendamine võiks tuua nende ellu uut hingamist. Üks naine avastab ema sünnipäeval tõelise põhjuse oma aastatepikkusele tülile õega, kes lõi kunagi üle tema peigmehe. Teine naine leiab uue sõbranna, kes muudab tema vaateid elule, ning kolm kolleegi panevad mängu kogu oma jõu, et napsata endale ihaldusväärne ametikoht. Settide vahepeal näeb laval aga Jaanus Mehikase (tuntud teleseriaalidest „Köök“, „Ment“) esituses sõnatuid etüüde ühe täiesti tavalise mehe elust. Mees sõtkub velotrenažööril, suitsetab, avab konservi ja silmitseb mõtlikul pilgul malenuppe. Need etüüdid on tüki lavastaja Kaili Viidase lisandus näitemängule, näidendi tekstis neid pole. Ja väga hea lisandus! Koos maitseka vahemuusikaga mõjuvad etüüdid kohati lausa poeetiliselt ja näevad välja nagu kaadrid muusikavideost.

Näidendi aga, millel kogu see ilu põhineb, kirjutas kaasaegne horvaadi näitekirjanik Miro Gavran. Näidendis on moodsas kerges stiilis kirja pandud põnevad tegevusliinid, kus ei puudu ka teatav naturalistlikkus. Näidendis on meie teatripildis üsna teistsugune, lõunaeuroopalik puude. Rakvere publikul ongi nüüd suurepärane võimalus tulla ja võrrelda oma maitset mereäärse Pärnu publiku omaga, igal juhul on „Kõik naistest“ väärt näitemäng.

Tõnu Lilleorg

 

Dringiklaasi taga arutavad ilmaelu Karin Tammaru, Liina Tennosaar ja Carmen Mikiver. Foto: Mats Õun