Eriarstiabi peab olema võrdselt kättesaadav kogu Eestis

eesti haigekassa

Tervisemurega inimene peaks kõigepealt pöörduma oma perearsti poole. Just tema oskab patsienti kõige paremini nõustada ja vajadusel ka õige eriarsti juurde suunata. Igal ravikindlustatud inimesel on õigus valida endale sobiv eriarst ja vastuvõtuaeg ükskõik millises raviasutuses üle Eesti. Tähtis on see, et raviasutusel oleks haigekassaga kehtiv leping.

Haigekassa juhatuse liikme Maivi Parve sõnul peab arstiabi olema kvaliteetne ja ühtemoodi kättesaadav üle kogu Eesti, seda ka Lääne-Viru maakonnas. „Selleks, et inimestele oleks ravi igal juhul tagatud, sõlmib haigekassa lisaks haiglatele lepingud ka eratervishoiuasutustega, kes pakuvad eriarstiabi. Need erakliinikud täiendavad haiglate pakutavaid teenuseid, lühendavad ravijärjekordi ja annavad inimestele eriarstiabi saamiseks lisavõimaluse,“ kinnitas Parv.

Lääne-Viru maakonnas on haigekassal kümme erinevat eriarstiabi partnerit, kes ravikindlustatud inimestele haigekassa toel teenuseid osutavad. Peamiselt pakub kohapeal eriarstiabi Rakvere Haigla.

Õigel ajal, õiges kohas

Ravi rahastamiseks ja eriarstiabi tagamiseks võtab haigekassa arvesse igas piirkonnas elavate inimeste arvu, nende ravivajadust, aga ka kvaliteetse ravikorralduse võimekust selles maakonnas.

„Igas maakonnas peab elanikele olema tagatud kodulähedane arstiabi kõige sagedasemate haiguste raviks,“ ütles Parv. Siia kuuluvad kõrva-nina-kurguhaiguste, silma- ja nahahaiguste, günekoloogiliste ja psühhiaatriliste haiguste ravi, samuti üldkirurgilised protseduurid, taastusravi ja sisehaiguste ravi.

„Teatud erialad, kus ravivajadus ei ole nii suur, aga patsient vajab spetsiifilisemat eriarsti, põhjalikumaid uuringuid ja keerukamat ning kallist tehnoloogiat, peavad kvaliteetse arstiabi tagamiseks olema kättesaadavad vähemalt neljas suuremas maakonnas – Harju, Tartu, Ida-Viru, Pärnu,“ selgitas Parv.

Siia kuuluvad näiteks uroloogia, seedetrakti haigused, südamehaigused, reumatoloogia, närvisüsteemihaigused, kopsuhaigused, infektsioonhaigused, lastehaigused ja hormonaalsete häirete ravi.

Kõige keerukamat ravi nagu näiteks vähiravi (kiiritusravi) ja teatud kirurgilisi protseduure tehakse Parve sõnul kahes suuremas haiglas. Nii vähiraviks vajalikud onkoloogiakeskused kui ka näiteks neurokirurgid tegutsevad kahes Eesti suurhaiglas – Tartu Ülikooli Kliinikumis ning Põhja-Eesti Regionaalhaiglas.

Haigekassa lepingupartnerid

Tuleb meeles pidada, et haigekassa tasub ravikindlustatud inimese eriarstiabi eest ainult siis, kui raviasutusel on leping haigekassaga. Parv selgitas, et haigekassal on mitmeid kogemusi, kus ravikindlustatud patsiendid on oma ravi eest ootamatult pidanud ise maksma, kuna nad ei ole pöördunud haigekassa partneri poole.

„Enne, kui eriarsti juurde lähed, küsi alati üle, kas raviasutusel on haigekassaga leping ja kas arstiabi saab ikka haigekassa kulul,“ soovitas Parv.

Näiteks tuleb Lääne-Virumaa elanikel silmas pidada, et kardioloogia, endokrinoloogia, günekoloogia, reumatoloogia, pediaatria, kõrva-nina-kurguhaiguste ja taastusravi ning mitmete teiste erialade vastuvõtte osutab kohapeal Rakvere Haigla.

Lisaks üldhaiglale on haigekassal selles piirkonnas leping veel üheksa erineva raviasutusega, kes pakuvad vastuvõtte näiteks psühhiaatria, günekoloogia, silmahaiguste, naha- ja suguhaiguste ning kõrva-nina-kurguhaiguste erialal.

Lääne-Viru maakonda on vaja veel teenuseosutajaid psühhiaatria ning naha- ja suguhaiguste erialale. Teenusepakkuja leidmiseks kuulutas haigekassa novembris välja täiendava hanke, mille tulemused selguvad uueks aastaks.

Pane tähele!

Eriarstile pöördumiseks on vaja perearsti saatekirja (v.a naistehaiguste, silmahaiguste, psühhiaatriliste murede, tuberkuloosi, naha- või suguhaiguste ning trauma korral). Pöördudes raviasutusse, millel on haigekassaga leping, tuleb ravikindlustatud inimesel maksta ainult visiiditasu. Selle suurus on kuni viis eurot.

Lisainformatsiooni haigekassa eriarstiabi partnerite, visiiditasude ja muude ravikindlustust puudutavate küsimuste kohta saab haigekassa kodulehelt www.haigekassa.ee või helistades infotelefonile 669 6630.

 

Eesti Haigekassa eriarstiabi partnerid Lääne-Viru maakonnas

Raviasutus Raviasutuse aadress ja kontakt Eriala (ambulatoorsed vastuvõtud)
     
Rakvere Haigla AS

 

Lõuna põik 1, Rakvere

 

Infotelefon: 322 9099

Registratuur: 322 9780

 

Endokrinoloogia (hormonaalsed häired)

Günekoloogia (naistehaigused)

Otorinolarüngoloogia (kõrva-nina-kurguhaigused)

Ortopeedia

Sisehaigused (sh endokrinoloog, gastroenteroloog, kardioloog, neuroloog, pulmonoloog, reumatoloog, pediaater)
Taastusravi
Üldkirurgia
Rakvere Haigla Valgejõe 14, Tapa

Telefon: 3258810

Otorinolarüngoloogia (kõrva-nina-kurguhaigused)

Üldkirurgia

Viru Haigla AS Valgejõe 14/2, Tapa

Telefon: 325 8810

Otorinolarüngoloogia (kõrva-nina-kurguhaigused), Psühhiaatria

 

Tiina Rannala-Lille OÜ Vilde 14a, Rakvere           

Telefon: 324 1410

Dermatoveneroloogia (naha- ja suguhaigused)

 

Ciconia OÜ

Tiina Mäeker OÜ

Tuleviku 4, Rakvere           

Telefon: 322 3232

Günekoloogia (naistehaigused)
Marika Jõgi OÜ

 

Tuleviku 1, Rakvere

Telefon: 322 3530

Günekoloogia (naistehaigused)
Maie Kõiva Eraarst Ehitajate tn. 8, Kunda

Telefon: 322 1677

Günekoloogia (naistehaigused)
Tiina Kurg Tuleviku 1, Rakvere

Telefon: 324 4417

Oftalmoloogia (silmahaigused)

 

Otorinolarüngo-loog Tiina Pruler-Ild Tuleviku 4, Rakvere           

Telefon: 3243253

Otorinolarüngoloogia (kõrva-nina-kurguhaigused)

 

Mari Viik OÜ

 

Tuleviku 8, Rakvere           

Telefon: 324 2474

Psühhiaatria

 

 

Vastuseid eriarstiabi teemadel andis Eesti Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv.

Foto: Eesti Haigekassa

Vivika Tamra,

Eesti Töötukassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna peaspetsialist