Hiiglaslik prügihunnik laiutas jäätmemaja taga

pürgi

Möödunud nädalavahetusel avanes vaatepilt, kus keegi oli „võtnud vaevaks“ kühveldada Rakvere jäätmemaja taha suure hunniku prügi.

 

Mari Mölder

Kevadeti ollakse taas hakkajam ja sageli võetakse ette suuremad koristustööd nii õues kui ka toas. Prahi sorteerimine ja selle organiseerimine prügimäele võib osutuda aga mõnele inimesele kulukaks ja lihtsama vastupanu teed minnes visatakse see kas metsa või sokutatakse kuhugi ära. Ilmselt just nõnda tegi nädalavahetusel keegi linnakodanik, kui laadis suure hunniku igasugu prahti Rakveres Tallinna tänaval tegutseva jäätmemaja taha.

Vaatepilt oli tõesti jube ja prügi ampluaa lai – katkine külmkapp, vana kušett, ehitusmaterjal ja mida kõike veel. Selleks, et seda laadungit kohale vedada, pidi vaja minema järelkäru.

Rakvere linnaaednik Kärt-Mari Paju, kes hetkel asendab keskkonnaspetsialisti, ütles, et jäätmemaja sisu tühjendamisega on seotud mitu organisatsiooni. Ümbruse korrastamisega tegeleb Eesti Keskkonnateenused, kelle töötaja ebaseadusliku prügimäe avastaski ning andis sellest linnavalitsusele teada.

Samal päeval lubati kõik ära koristada, mida ka tehti. „Kuna firma peab tagama maja ümbruses puhtuse ja korra, siis organiseerisid nad prügi äraveo. Mingeid täiendavaid kulusid see linnavalitusele kaasa ei toonud,“ ütles Paju.

Tundub, et prügiprobleem ei kao kuhugi ja kõik algab sel aastal otsast peale, sest mõningate inimeste hoiakuid on raske muuta. Ei hirmuta neid vahelejäämine ja isegi jäätmemaja küljes olev hoiatav silt videokaamera olemasolust.

Paju rääkis, et igal prügihunnikul on omanik ja linnas heakorrahooldusega tegelevate firmade töötajad proovivad koristamisel leida juhtnööre. „Prügi läbi vaadates võib leida infot, mis viib omanikuni. Ka jäätmemaja taga asuvast hunnikust tuli välja üks aadress, mida tuleb nüüd kontrollida,“ ütles ta.

Linnaaednik nendib, et pürgi mahapanek selleks mitte ettenähtud kohtadesse oli linna jaoks eelmisel aastal väga suur probleem. Koristamisega peab tegelema linn ja see on lisakulu, sest tuleb võtta prügiveoks eraldi hinnapakkumised ja organiseerida näiteks metsaalune puhtaks. Lagastaja kindlaks tegemisel ootab teda kindla peale ees trahv.

Tänavu on „Teeme ära“ talgupäev 2. mail ja nagu ka varasemalt, on linnal plaanis mõni puhastusaktsioon ette võtta. „Kuigi sinna on natuke aega ja me pole veel mingeid täpsemaid plaane teinud, siis kindlasti võiks talgute raames mõne metsatuka ära koristada. Tõrma ringtee juures on uus kalmistuala, näiteks selle võiks korda teha ja okstest puhastada,“ pakkus Paju.

Prügihunniku kohale vedamiseks läks vaja järelkäru. Foto: Mari Mölder