Lääne-Virumaale jõuab kolm Krõõta

päästeautod 1

Möödunud nädalal võeti vastu päästeteenistuse uued põhiautod, mis ristiti nimega Krõõt. Masinad on üks osa Euroopa Ühtekuuluvusfondi toel Eestisse jõudvast päästetehnikast, mille kogumaksumuseks 27,8 miljonit eurot.

Liisi Kanna

Kokku ostetakse 26 paakautot, 8 konteinerautot, 14 paakkonteinerit, 3 maastikusõidukit ja 46 põhiautot. Paak- ja konteinerautod võeti kasutusele juba kevadel, nüüd jõudis kohale ka suurem osa põhiautodest. Päästeameti pressiesindaja Riin Oeselja sõnul saabuvad neist viimased 15 oktoobris.

„Seejärel korraldatakse väljaõpe, esmalt viiakse läbi tehasekoolitus ning edasine koolitamine toimub komandodes. Hiljemalt aasta lõpuks on kõik uued autod töös,“ selgitas Oeselg.

Seni kasutuses olnud põhiautod liiguvad teistesse komandodesse ning vanemad kasutuskõlblikud masinad antakse vabatahtlikele päästekomandodele. Esimesed uued põhiautod alustasid seoses Eesti Euroopa Liidu eesistumisega juba tööd Põhja päästekeskuses.

Enim masinaid saavad tööd Harjumaal – 14. Ida-Virumaal jaguneb kaheksa Krõõta kuue komando vahel ning Tartumaa saab neli uut põhiautot. Lääne-Virumaale jõuab kolm uut põhiautot Rakvere, Väike-Maarja ja Tapa komandosse. Välja võib ka tuua, et muu päästetehnika osas saabus aasta esimesel poolel Lääne-Virumaale kaks paakautot (Kunda, Väike-Maarja), kaks paakkonteinerit (Tapa, Rakvere) ja üks multilift auto (Tapa).

Põhiautosid läheb nimetatud nelja maakonna kõrval teistesse üks või kaks, tühjade pihkudega jääb vaid Hiiumaa. Tehnikat jaotatakse vastavalt regionaalpoliitikale, maakondade metsamassiivide tihedusele ja komandode väljasõitude koormusele.

Oeselg märkis, et kõik saabuvad põhiautod on uued. „Alusautod on Scaniast ning pealisehitus tehti Poola tehases WISS,“ täpsustas ta. Uued põhiautod on kõrgendatud maastikuläbivusega. Sõiduomaduste puhul on pööratud tähelepanu alarmsõiduohutusele. Autodel on peal tipptaseme päästevarustus, täisautomaatne Alisson tüüpi käigukast, mis teeb operatiivsõidu kiiremaks ja ohutumaks ning põhiautode veepaak mahutab 3000 liitrit. Uued autod on ka varasematest kõrgema külmakindlusega.

Nii paak-, konteiner- kui põhiautodele otsiti nime avaliku konkurssi kaudu. Kevadel ristiti paakautod nimega Uku ning konteinerautod Andreseks. Põhiautole sooviti kõlavat naisenime ning umbes 1100 pakkumise hulgast osutus valituks Krõõt.

Uutele päästeautodele valiti avaliku konkursi käigus nimeks Krõõt. Foto: Päästeamet