Hooletu suitsetamine süütas teistkordselt maja

hooletu suitsetamine

Möödunud nädala neljapäeva hommikul teatati häirekeskusele, et Rakveres Rägavere teel põleb elumaja. Kahekorruselise hoone teiselt korruselt levis paksu suitsu, mida oli kaugele näha.

Mari Mölder

Kui päästjad kohale jõudsid, olid teise korruse aknast leegid väljas ja oli vaid sekundite küsimus, millal olukord kontrolli alt väljub. Samal ajal, kui ühed päästjad kiirelt leegi summutasid, kiirustasid teised majja inimesi otsima.

Suitsuga voodis

Seekord hoidis hullema ära juhuslik inimene, kes möödus majast ja nägi teiselt korruselt immitsemas suitsu ning kuulis töötavat suitsuandurit. Möödakäija haaras telefoni ja andis õnnetusest kohe teada häirekeskusesse. See kiire kõne ja töökorras suitsuandur säästsid seekord majaelanike elu. Päästjad tõid majast välja eaka naise ja tema poja ning andsid nad meedikute hoole alla.

Tulekahju ise sai alguse hooletust suitsetamisest. Maja teisel korrusel olnud mees tunnistas päästemenetlejale, et suitsetas hommikul kella kuue paiku ning jäi seejärel uuesti magama. Kui ta silmad lahti tegi, oli süttinud madrats. Tõenäoliselt süütas selle suitsukoni. Mees summutas leegi ämbritäie veega ja läks seejärel esimesele korrusele pesu pesema. Päästjate kohalesaabumine oli mehele üllatuseks, sest tal polnud aimugi, et maja teine korrus põleb. Esimesel korrusel suitsu polnud, samuti ei töötanud suitsuandur.

Sündmuskohale saabusid Rakvere, Kunda ja Tapa päästemeeskonnad, lisaks Kadrina vabatahtlikud päästjad, kiirabi ning Rakvere operatiivkorrapidaja. Selleks, et päästjad saaks rahulikult toimetada, sulgesid politseinikud Rägavere tee ja suunasid liikluse kõrvaltänavaid kaudu ümber.

Ida päästekeskuse menetlusbüroo juhtivmenetleja Alar Tettingu sõnul oli tegemist klassikalise, hooletusest suitsetamisel alguse saanud tulekahjuga. „Selles mõttes oli õnnelik õnnetus, et tulekahju avastati kiirelt. Paljud hukkunuga õnnetused saavadki alguse just samasugusest stsenaariumist,“ täiendas Tetting.

Isekustuv suits ei kustu ise

Kuigi kõik läks siiski hästi ja inimesed jäid terveks, peavad nad kahjuks ajutiselt ilma koduta olema.

Tasub ära märkida, et müügil olevad isekustuvad sigaretid ei välista tulekahju tekkimist. Rägavere tee tulekahju sündmuskohal oli näha, et mees tõmbas Eesti maksumärgiga sigarette, mis teoreetiliselt oleks pidanud ära kustuma. Pelgalt sellele ei saa siiski lootma jääda.

Tettingu sõnul oli samas majas tulekahju ka viis aastat tagasi, kus põhjus oli samamoodi hooletu suitsetamine. „Oluline on muuta inimeste käitumisharjumusi, ei ole võimalik panna päästjat või inspektorit iga voodis suitsetaja kõrvale seisma,“ lisas kümnete tulekahjude põhjuseid uurinud juhtivinspektor.

Nagu sündmus näitas, ei muutnud majaperemehe käitumisharjumusi ka see, et temaga on korra juba analoogne asi juhtunud ning teda on selle eest rahatrahviga karistatud.

Eelmisel aastal oli Lääne-Virumaal seitse tulekahju, mille põhjuseks hooletus suitsetamisel, ning ühel juhul nõudis see ka inimelu.

Põlev madrats tekitas palju tossu. Foto: Mari Mölder