Igast kriisist on midagi õppida

Üleilmse koroonaviiruse tõttu kuulutati riigis välja eriolukord. Viiruse leviku tõkestamiseks on kasutusele võetud ulatuslikud meetmed. Ettevõtted ja riigiasutused sulgevad järjest viiruse leviku ennetamiseks uksi ja kasutavad võimalusel kaugtööd. Olukord pole kiita, majandus näitab languse märke ning kriisi mõju on tunda juba pea igas valdkonnas. Oleme kõik selles olukorras esmakordselt, kuid üheskoos pingutades tuleme me sellest välja, tugevama ja tervemana.

Lääne-Viru omavalitsused on reageerinud olukorrale täie tõsidusega. Kriisikomisjonid võtavad kasutusele meetmeid, mis on just nende vallas või linnas otstarbekad ja vajalikud. Eile videosilla vahendusel kogunenud Ida-Eesti regionaalse kriisikomisjoni koosolekul sai selgeks, et paanikat ei ole – kaardistatakse kitsaskohti ning lahendatakse tekkinud olukordi jooksvalt. Koostöö ja info vahetus toimib nii omavalitsuste kui ka kohalike kogukondade tasandil. Nagu ikka, on murekohad sarnased. Kõige suurem puudus on isikukaitsevahenditest, mida on oma töös vaja sotsiaaltöötajatel ja perearstidel. See on teema, mis oleks pidanud riigi tasandil olema paremini korraldatud ja lahendatud.

Täna vajavad meie erilist tähelepanu ja abi riskigruppi kuuluvad vanemaealised ja mitte nii tugeva tervisega inimesed. Omavalitsused pingutavad, et võimalikud abivajajad kaardistada ning neile toiduainete ja ravimite koju toimetamiseks abiks olla. Siinkohal kutsun inimesi üles märkama ja teavitama võimalikest abivajajatest.

Kriisiolukorrad toovad välja kitsaskohad, need valdkonnad, kus saame tulevikus olla veel paremini ette valmistunud ja tõhusamad. Lisaks paneb see proovile meie omavahelise koostöö ja usalduse. Praeguses olukorras peame eelkõige üksteist toetama. Andma endast parima, et olukord ei eskaleeruks. Soovitan säilitada rahu ning käituda vastutustundlikult.

Hoidke enda ja oma lähedaste tervist ning ärge mõelge asju suuremaks kui need tegelikult on!

Einar Vallbaum,

Lääne-Viru Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees

Foto: Ain Liiva