Iiri bänd murdis Viru Folgil traditsioone

Eelmisel nädalavahetusel tuhandeid peolisi Käsmusse toonud Viru Folk toimus 12. korda ja oli pühendatud Iiri muusikale.

Iiri külalistest üheks silmapaistvamaks osutus neljaliikmeline bänd The Kilkennys, kes esines reedel pealaval ja laupäeval Ingmani metsalaval. Laupäevase kontserdi eel tuli lavale peakorraldaja Peep Veedla enneolematu jutuga. Ta palus peolistel, kes olid juba tekid istumiseks lava ette laotanud, need üles korjata, et teha ruumi külastajatele, kes sooviks lava ees seista, tantsida, hüpata ja kaasa laulda. „Selle bändi muusika lihtsalt mõjub inimestele nii,“ põhjendas Veedla ja lisas, „see on esimest korda 12 aasta jooksul, kui ma palun lava ette niimoodi ruumi teha.“

Maasistunud publik suhtus palvesse mõistvalt ning lavaesine ja kogu plats täitus kiirelt rahvaga. Nagu bänd oli kerges õhtupimeduses lavale astunud, viskas laulja Davey Cashin kohe maitseka Eurovisiooni-teemalise nalja ja oli publikuga kohtumise üle ehedalt rõõmus. Tal oli kaasas Iirimaa lipu värvides riidest vöö, mille ta mikrofonile asetas ja kohvikruus, mida tõstes publikule „Terviseks!“ soovis.

Ja kaasa laulmiseks, hüppamiseks ning tantsimiseks läkski ruttu, sest bändimehed olid kõik lahedad sellid ja muusika kaasakiskuv, rütmikas, reibas ning aeglaste ballaadide puhul pisarateni hingeminev. Ägedat Iiri folkmuusikat tänapäevase kõlapildiga tuli lavalt täiega! Bändimehed olid osavad erinevate pillide mängimises, nende seas bandžo, flööt, käsitrumm ja torupill.

Kuulsa Riverdance’i loo ajal hüppas laulja lavalt maha, et selle ees tantsijatega koos jämmida. Koos publiku aktiivse kaasalaulmisega tuli esitusele ka lugu „Dirty Old Town“, mille laulis omal ajal kuulsaks Iiri grupp The Pogues. Sellele bändile austuse avaldamiseks toimus reede hilisõhtul spetsiaalne kontsert, kus eesti keeles esitasid bändi lugusid Untsakad, VLÜ, Airi Allvee, Üllar Saaremäe ja teised.

Järgmise aasta Viru Folk on pühendatud Norra muusikale.

Tõnu Lilleorg

Esiplaanil The Kilkennyse laulja Davey Cashin.

Foto: Ylle Tampere