Isamaa ja keskerakond jätkavad koos Rakvere juhtimist

Rakvere linnapeana jätkab Triin Varek (Keskerakond) ja volikogu esimehena Mihkel Juhkami (Isamaa) – nemad andsid esimestena allkirja ka koalitsioonilepingule. Foto: Katrin Uuspõld

Kolmapäeval kirjutasid Rakveres kohalikel valimistel volikokku mandaadi saanud Isamaa erakonna ja Eesti Keskerakonna liikmed alla koalitsioonilepingule. Linnapeana jätkab Triin Varek (Keskerakond), volikogu esimehena Mihkel Juhkami (Isamaa).

Koalitsioonileppe kohaselt täidab Isamaa lisaks volikogu esimehele ka kaks abilinnapea kohta ning mittekoosseisulise linnavalitsuse liikme koha. Eesti Keskerakonna päralt on lisaks linnapeale ka üks abilinnapea ning volikogu aseesimehe koht. Seega läheb Rakvere linn edasi kolme abilinnapeaga.

Abilinnapea Kert Karus (Isamaa) jätkab ja vastutab linnamajanduse valdkonna arengute eest, Neeme-Jaak Paap (Isamaa), kes on ka varem abilinnapeana ametis olnud, hakkab kureerima elamu- ja energiamajanduse, ettevõtluse, turismi, turvalisuse ja spordi valdkondi.

Keskerakonna nimekirjas kandideerinud Laur Kaljuvee asub abilinnapeana kureerima hariduse-, noorsootöö- ja kultuuri valdkondi. „Mul on suur sisemine põlemine, mis puudutab noorte elu, hariduselu, neile turvalist keskkonda, aga ka väljarännet. Võin ühe käe sõrmedel üles lugeda oma klassikaaslasi, kes Rakverre on jäänud,“ sõnas Kaljuvee.

Linnapea Triin Varek, kes jätkab sotsiaalvaldkonna kureerimist, selgitas, et kuna Rakverel on praegu töös väga palju projekte, siis ei piisa kahest abilinnapeast, vaid vaja on kolme.

Volikogu esimees Mihkel Juhkami märkis, et valimised võitnud Isamaa ja keskerakond said kokku 3751 inimese hääled. „Nii võime öelda, et Rakvere inimesed on öelnud meie tehtud töö kohta, et süda on õige koha peal, südametunnistus on puhas, et oleme teinud ja teeme õigeid käike,“ rääkis Juhkami.

Ta lisas, et valimisteööl alanud läbirääkimiste käigus on võrreldud mõlema erakonna valimislubadusi ja arvutatud kulunumbreid. „Me ei leidnud ühtegi punkti, et öelda teisele: tõmbame nüüd selle maha,“ täpsustas Juhkami.

Koalitsioonilepingu peamiseks osaks ongi mõlema erakonna peamised valimislubadused. Eesti Keskerakonna poolt sai lepingusse lubadus tõsta sünnitoetust ja ranitsatoetust, võimaldada tasuta hommikuputru linna lastele hoius, aias ja koolis, korrastada haridusasutuste hooned ja võimaldada tasuta bussisõitu linlastele alates 65. eluaastast.

Teoks tehakse Isamaa lubadus vabastada alates 2022 sügistalvest kinnistute omanikud kohustusest hoida kõnniteed lumevabad. Muuhulgas kuulutatakse välja ka keskväljaku arhitektuurikonkurss, kus üheks tingimuseks on maailma suurima liivakella teostus. Plaanis on ehitada Arvo Pärdi kontserdimaja, jalgpallihall, korda teha Pikk tn 22 plats ja nimetada see Sigtuna väljakuks. Toetada sotsiaalteenuste arengut linnas, kiriku renoveerimist, maksta noortele õpetajatele ja tugispetsialistidele tööle asudes ühe aasta vältel elamispinna toetust 100 eurot kuus. Koalitsioonilepingu täismahus teksti leiab Rakvere linna kodulehelt.

Isamaa võttis Rakvere linnas KOV 2021 valimistel 8 mandaati ja keskerakond 4 volikogu kohta. Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal on mandaate neli, sotsiaaldemokraatidel kaks, reformierakond, Eesti 200 ja valimisliit Rakvere Heaks said volikogus igaüks ühe koha.

Katrin Uuspõld