Kadrina Karud – uus täpike maakonna korvpallikaardil

kossulugu

Maakonna Kossuliigat ehk sisuliselt Lääne-Virumaa meistrivõistlusi juhib pärast viit mängu võistkond Kadrina Karud.

Aivar Ojaperv

Sama kooslus osales ka Eesti meistrivõistluste tugevuselt teises liigas (sponsori nime järgi Saku II liiga), kus tugevakoosseisulisest alagrupist otse edasipääsuks jäi kriipsuke puudu – nn surnud ring eelistas Narva meeskonda. Aga sealgi pole veel hooaeg läbi.

Kes või mis need Karud on?

„Tõsisemalt tegeleme asjaga teist aastat,” lausus Karude eestvedaja ja peatreener Raivo Tribuntsov. „Mullu saime maakonnaliigas veel kõik mängud tappa, tänavu on juba nina natuke vee peal.”

Raivo Tribuntsov on maakonnas tuntud spordimees ja mitte ainult selle pärast, et poeg Ralf kuulub Eesti absoluutsesse ujumistippu. Ta ise mahtus ühel hooajal Tarva pingiotsale, oli seal mõnda aega abitreener.

Vähem teatakse tema treeneritööst Rakvere Spordikoolis, Haljalas ja nüüd Kadrinas. Kusjuures teeb ta seda hobi korras ja oma eraettevõtluse kõrvalt.

„Haljalas pidin hakkama otsi kokku tõmbama, sest poisse lihtsalt ei jätku enam,” mainis ta. „Kohalik gümnaasium otsustati sulgeda ja see andis kohe tunda. Väikesi poisse treenin siiski veel ka Haljalas edasi.”

„Kuna aga mulle hullult meeldib noorte korvpalluritega tegeleda – see on minu moodus igapäevamuredest lahti saada -, siis hakkasin otsima uut väljundit ja selleks sai Kadrina,” lisas ta.

Aga miks just Kadrina? „Esiteks on Kadrina kõva hariduskeskus ja haridust olen ma alati tähtsaks pidanud. Korvpall ei salli rumalaid inimesi. Teiseks on Kadrinas kõik olemas – korralik spordikompleks, treeningtingimused, mõistlik suhtumine ja õpilaskodu.”

Albaanlane ja prantslane

Õpilaskodu olemasolu ongi üks osa Karude n-ö äriplaanist. „Miks ei võiks Kadrina olla tulevikus midagi Audentese taolist?” arutles Tribuntsov. „Ja kui veelgi laiemalt mõelda, siis miks peavad kõik andekad Eesti poisid minema välismaale korvpallimängu õppima? Meil on ju siin Eestis ka väga häid noortetreenereid! Siinsamas Lääne-Virumaalgi: pole mingit põhjust näiteks Rego, Raami, Putkode või Jalaka trennist oma laps välismaale saata.”

Teatud mõttes on Kadrina Karud oma tulevikuplaani hakanud juba ellu viima. Nimelt elavad-õpivad-treenivad Kadrinas kaks üsna eksootilise taustaga poissi – 16aastane albaanlane Enes Kita ja temast aasta vanem prantslasest mulatt Faustin-Louis-Samuel Maurel.

„Mul on üks tuttav eestlasest treener Prantsusmaal, tema kaudu need poisid siia sattusid,” märkis Tribuntsov. „Korvpallimängus on neil veel palju õppida, aga muidu on nad väga tublid ja  sümpaatsed.”

Mõlemal noorel on Kadrinas tugipere ja nad õpivad kohalikus gümnaasiumis. Mis omakorda tähendab, et nad on pidanud eesti keele selgeks saama.

Korvpallis on rohkem edasi jõudnud mängujuhi positsioonil mängiv Enes Kita. Ta käib regulaarselt Karude eest platsil ja on omavanuste Albaania koondises põhitegija.

Faustin Maureli võimetest pole veel täit pilti, sest hooaeg algas kahekuise kipsiga. „Ta on krobeline, aga kui jooksma-põrgatama hakkab, teeb ta seda kaks korda kiiremini kui meie poisid,” mainis Raivo Tribuntsov. „Ta on siin väga hästi kohanenud. Näiteks selgus, et ta on tubli puhkpillimängija – paneb kohalikus orkestris nii et mürtsub.”

Tahab toota järelkasvu

Mingit oma projekti „lasteaialastest meistriliiga meeskonnani” Raivo Tribuntsov püsti panna ei kavatse. Kadrina Karud mängivad maakonnaliigat ja Eesti II liigat vaid selleks, et noortele mängukogemust anda. Tõsi – neis sarjades lööb siiski kaasa ka paar vanemat mängumeest, teiste hulgas Raivo poeg Raimond Tribuntsov ja kohalikud Kadrina poisid Martin Murumägi ning Uku Kams.

„Ei, mingit püramiidi-teemat ma arendama ei hakka,” kinnitas ta. „Meil on Tarvas meistri- ja Tamsalu esiliigas. Mul oleks hea meel, kui mõni Kadrinast välja kasvanud poiss nendes võistkondades tegija oleks. Minule meeldib poistega tegeleda ja kutid on ka minuga leppinud.”

Kadrina Karud Rapla vastu mängima. Foto: Ain Liiva