Kohtu alla läksid vanainimeste röövijad

helyskaru

Teisipäeval algas kohtuprotsess 52aastane Helyse Karu üle, kes aitas aasta alguses alaealistel poistel röövida Lääne-Virumaal Väike-Maarja ja Vinni vallas elavaid eakaid naisi. Röövimistes ja varguses süüdistatakse ka kolme noormeest.

 

Kaius Mölder

 

Aasta alguses olid üksikud Lääne-Virumaal maakohtades elavad eakad naised hirmul, sest liikvel oli jõuk, kes tungis elamutesse ja nõudsid ähvarduste saatel vägivallaga raha. Politsei tegi tublisti tööd ja peagi selgus, et üks võtmetegelane röövimistes võib olla 52aastane Helyse Karu.

Prokuratuur pani süüdistusmaterjali kokku ja kohtuprotsess naise üle algas nädala alguses. Helyse Karu on politseile varasemast erinevate õigusrikkumiste poolest tuttav ja teda on korduvalt ka kriminaalkorras karistatud.

Süüdistuse kohaselt tegi Helyse Karu jaanuaris kahele 16aastasele noormehele ettepaneku minna röövima Väike-Maarja vallas elavat 77aastast naist. Noormehed nõustusid ning kaasa kutsuti veel üks 16aastane noormees.

Plaani hakati täide viima 23. jaanuari õhtul. Helyse Karu viis noormehed oma autoga kannatanu elukoha lähedale teeotsa, jagas juhtnööre ning jäi neid ootama. Noormehed sisenesid kannatanu majja ning vägivallaga ähvardades nõudsid eakalt naiselt 400 eurot, mille nad ka said. Hiljem jaotati röövitud raha omavahel neljaks.

Viru ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Jelena Filippova ütles, et eakas naine ei saanud röövi käigus vigastada ning ta ise helistas politseisse, et kuriteost teatada.

Kahtlusalused said tol korral jooksu.

Mõned päevad hiljem tegi Helyse Karu samale kahele noormehele, kelle ta „värbas“ eelmisel korral, uuesti ettepaneku minna röövima. Seekord võeti ette Vinni vallas elav vanainimene.

Poisid jäid ettepanekuga nõusse. Samal päeval sõideti kannatanu maja lähedusse. Karu tegi autos sukkpükstest kummalegi poisile maski näo varjamiseks.

Sisenenud korterisse, nõudis üks noormeestest noaga ähvardades 84aastaselt naiselt raha. Kannatanul õnnestus röövli haardest vabaneda ja uks sulgeda. Tühjade kätega jäänud noormehed jooksid autosse, kus neid ootas Helyse Karu.

Prokuratuur esitas Helyse Karule süüdistuse karistusseadustiku röövimise paragrahvi erinevate punktide alusel, mis käsitleb korduvalt isikute grupis vägivallaga ja sissetungimisega ning seejuures relva kasutades võõraste vallasasjade äravõtmist ja nende ebaseaduslikku omastamist.

Alaealisi poisse süüdistatakse samuti röövimises. Lisaks süüdistatakse neid varguse toimepanemises: 25. veebruaril tungisid nad Vinni vallas maja hoovis lukustamata sõidukisse Ford Transit, kust võtsid kaasa ülafreesi koos freesterade komplektiga, höövli, lintlihvija ja haakeseadme turvaluku, tekitades sellega omanikule 632eurose kahju.

Kohtuprotsess jätkub.

 

 

HELYSE KARU VÄRVIKAD SEKELDUSED

Helyse Karu ei satu leheveergudele esmakordselt.

Näiteks 2012. aasta oktoobris kirjutasid tema sekeldustest Virumaa Teataja ja Postimees, sest Karu kinnitusel osutus Rakverest Vilde tänava motopoest ostetud roller praagiks. Vaidlus motorolleri remondi hinna üle päädis motopoe hoovis vihase rüselusega, mille täpsemaks uurimiseks käivitas politsei kriminaalmenetluse. Kaupluse omanik Toivo Ruusmaa tegi politseile avalduse, kus kinnitas, et kõva ninaga tanksaapaid kandnud naine lõi nii teda kui ka kaupluse müüjat korduvalt põlve piirkonda. Müüja vajas lausa arstiabi.

Umbes samal ajal käis Helyse Karu nimi läbi ühest traagilisest loost: Kohtla-Järvel mõrvati jõhkralt tema poja sõber, Tapalt pärit maadleja Edgar Peepmaa.

  1. aasta jaanuaris oli toona Püssis elanud Karu Ida-Viru maakonnalehe Põhjarannik ja Postimehe veergudel: naine esitas prokuratuurile avalduse, kus ta palus, et tema korteri ukse lõhkunud politseinike suhtes alustataks kriminaalmenetlust ning neid sunnitaks hüvitama lõhutud metallukse maksumus. Osapoolte versioonid toimunust olid erinevad, kuid ilmselt sai lugu alguse Helyse Karu lastest, kes pidutsesid korteris liiga valjult, kellele naabrid kutsusid politsei ja kes politseinike nõudmisele vaatamata ust ei avanud.
  2. aasta lõpus sattus Karu sekeldustesse oma poja tõttu, keda ta politsei eest teadlikult varjas. Tema poega süüdistati kehalises väärkohtlemises, kuid ema leidis, et kuna politsei oli poja suhtes väidetavalt korduvalt vägivalda kasutanud, siis tuligi teda varjata. Vägivald seisnenud selles, et politsei avas ühes eelnenud intsidendis põgeneva sõiduauto pihta tule ja selles olevat viibinud ka tema poeg (ka sellest sündmusest kirjutas ajakirjandus pikemalt).

Ülaltoodu on vaid osa värvika proua „seiklustest“. Tema elulukku mahub muuhulgas ka kinniistumine Harku vanglas ja sealt põgenemine.

 

Ülevaate koostas

Aivar Ojaperv