Rakvere linnas loodetakse uuendada tänavavalgustust

DSC_1388

Rakvere Linnavalitsus esitas Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) tänavavalgustuse uuendamise taotlusvooru projekti, vahetamaks välja 1100 lambiposti. Uus süsteem peaks tooma 40000 eurot kokkuhoidu aastas.

Liisi Kanna

17. jaanuaril lõppes projektide esitamine KIKi tänavavalgustuse taristu renoveerimise taotlusvooru. Üle Eesti esitati 57 taotlust, millega soovitakse kokku 41,5 miljonit eurot. „Huvi toetuse vastu oli suur,“ kinnitas KIKi kommunikatsioonijuht Elina Kink. „Lääne-Virumaalt esitati viis taotlust.“

Toetust soovivad saada nii Väike-Maarja, Haljala kui Kadrina vald. Kusjuures viimane taotles toetust Hulja aleviku tänavavalgustuse renoveerimiseks. Taotlused esitasid ka Kunda ja Rakvere linn.

Kink nentis, et kuna taotluste läbivaatamine alles algas, siis hetkel neile veel hinnanguid anda ei saa. Küll aga on Rakvere Linnavalitsus saanud tagasiside oma taotluse korrigeerimiseks.

„See on tavaline, et taotlus vaadatakse üle ja palutakse täpsustada,“ selgitas Rakvere abilinnapea Rainer Miltop.

Rakverel paluti esitada kehtiv otsus omafinantseeringu olemasolu ja projekti rahastamise valmisoleku kohta. Algses projektis oli toodud vaid otsuse eelnõu. Vastavasisulise otsuse langetamiseks koguneb linnavolikogu 6. veebruaril. „Ma ei näe põhjust volikogu vastuseisuks, aga loomulikult toimub hääletus ja saame vastuse,“ arutles Miltop.

Toetuse andmise eesmärk on korrastada vananenud tänavavalgustuse taristut, mille tulemusel väheneb tänu kaasaegsetele valgustitele ja juhtimistehnoloogiale energia kasutamine. Ühe kohaliku omavalitsuse üksuse kohta on taotlusvoorus võimalik rahastada 80 kuni 1500 tänavavalgustuspunkti renoveerimist. Toetuse maksimaalne summa ühele projektile on kolm miljonit eurot.

Rakvere projekti maksumuseks on märgitud kuni kolm miljonit, millest omafinantseering 20-30 protsenti. Plaanis on vahetada 1100 valgustit ja 303 masti.

„Linnas on 2800 valgustit, renoveeritud neist on vaid väike osa. Kõnealuse toetusega saaks korda teha üle poole vajaminevast,“ täpsustas abilinnapea.

Miltopi sõnul on tegu paradigma muutusega. „See on täiesti uus lähenemine tänavavalgustuse süsteemile. Praegu on vool sees siis, kui valgustus õhtul sisse lülitatakse. Uue süsteemiga peaks vool koguaeg sees olema. Nii saab lambiposti kasutada tarkadeks lahendusteks – kaamerad, elektroonilised reklaamid, telefoni laadimise võimalus,“ selgitas ta. „Kogu linna valgustus oleks targalt juhitud, iga lamp eraldi.“

Uue süsteemiga säästaks linn aastas kokku üle 40000 euro. Miltop nentis, et see kokkuhoid tuleks üksnes praeguse süsteemi väljavahetamisel led-valgustuse vastu. Lampide reguleerimisega kaasnevat kokkuhoidu ei ole selle summa juures veel arvestatud.

Rakvere Linnavalitsus küsis tänavavalgustuse uuendamiseks toetust ka eelmises voorus, nn seitsme linna projektis, kuid toona raha saada ei õnnestunud. „Seekord tuleb kolm vooru ja loodame mõnes neist toetust saada,“ oli abilinnapea optimistlik.

Uus valgustussüsteem võimaldaks kasutada tarkasid lahendusi. Foto: Liisi Kanna