Linnareaalsus võiks olla värvilisem

urbnaitus

Rakvere linnaarhitekt Angeelika Pärna ja linnakunstnik Teet Suur avasid sel nädalal Rakvere Galeriis  installatsiooninäituse URBreaalsus, mis näitab kirkaid värve Rakvere hallide majade vahel ja peal.

Kui vaadata Rakvere tänavaid nagu hambaridasid, tundub, et sellest suust on nii mõnigi hammas puudu. Hoonefrontides haigutavad siin-seal majade asemel tühjad kohad. Hambaaugud.

„Meie mõte oli liikuda mööda linna, leida need hambaaugud ja lasta fantaasial lennata, ilma et pakuks mingit konkreetset värvi või vormi, vaid näha selles võimalusi. Hambaaukude otsimisega jõudsime ka sellise väljundini,“ kirjeldas näituse saamislugu Angeelika Pärna.

Hambaaukude täisehitamise osas leidis Pärna, et ühest lahendust pole. „Seda peab kohapõhiselt tunnetama,“ arvas Pärna. „Aga Rakvere linnasüda on hõre küll. Kinnistud on eraomanduses ja ootavad investeeringuid.“

Linnal on keskväljakul ka oma kinnistu, millel täna on kunstipärane küngas, mis eraldab puhkeala parklast. Angeelika Pärna hinnangul hakkab kätte jõudma aeg, mil selle kinnistuga tuleks midagi ette võtta. „Seal võiks olla hoone, mille esimene ja viimane korrus oleksid avalikkusele suunatud. All näiteks galerii või mingi muu kultuuriobjekt, üleval võiks olla kohvik või midagi taolist,“ mõtiskles linnaarhitekt. Vahepealse osaga võiks erasektor toimetada.

Näitusel domineerivad värvid, toon toonis üleminekud, kirkad ja mahedad, säravad ja veel säravamad. Teet Suure sõnul saab üks korrusmaja Rakveres Vabaduse tänaval peatselt võrdlemisi sellelaadse väljanägemise.

Ei Teet Suur ega Angeelika Pärna soostunud ütlema, et Rakvere on hall linn. Küll aga tõdesid mõlemad, et paremini ja ilusamini saaks kindlasti ning arenguruumi on palju.

Maris Marko

Angeelika Pärna ja Teet Suur tutvustasid oma visioone linnavärvidest. Foto: Maris Marko