Maakaitsepäev toimub tänavu Kadrinas

Maakaitsepäev

 23. juunil tähistatakse võidupüha maakondliku Maakaitsepäevaga Kadrinas. Üritusel osalevad lisaks Kaitseliidule ja kaitseväele koos ka Politsei- ja Piirivalveamet, Vanglateenistus, Maanteeamet ja Päästeamet.

Seidi Lamus-Tšistotin

Kõik organisatsioonid on väljas ka oma näitusega, kus pealtvaatajad saavad eksponaate käega katsuda ning küsimusi esitada. 1. jalaväebrigaad toob kohale rasketehnika, liitlasväelased tutvustavad omi sõjamasinaid, Viru malev käsitulirelvi, Maanteeamet on kohal traditsiooniliselt pöörleva autoga, mis simuleerib avariisse sattumist, pääste- ja politseivahenditega saab samuti tutvust sobitada. Lastel on võimalik kätt proovida airsoftrelvadega.

Kaitseliit kiidab Maakaitsepäeva korraldamisel Kadrina vallavalitsust. Esimene ühistöökoosolek toimus 22. jaanuaril ja seni on kõik ladusalt läinud. „Vaatamata vallavalitsuses toimunud suurtele muutustele, on koostöö sujunud suurepäraselt,“ lausus Viru maleva tsiviil- ja militaarkoostöö eest vastutav Erik Sild.

Maakaitsepäev saab alguse kell 11 Kadrina Keskkooli juurest näitusega ning jätkub 13.15 pärgade asetamisega vabadussõja mälestusmärgi jalamile. Seejärel peetakse kõnesid, antakse üle auastmetunnused, esineb pasunakoor.

Kell 13.50 algab Kadrina leerimaja juurest paraad, mis liigub mööda Tapa teed koolimaja ette. Paraadil osalevad ka Kaitseliidu organisatsioonid: Naiskodukaitse, Noorkotkad ja Kodutütred. Lisaks saab rivis näha politseinikke koos teenistuskoertega.

Kell 14 saabub võidutuli, mis on süüdatud Eesti Vabariigi presidendi poolt ja saadetud maakondadesse laiali. Kadrinas jagatakse tuli kõikide Lääne-Virumaa omavalitsuste esindajatele, et tõrvikud jõuaks jaanilõkkeid süütama. Tänavu toovad Lääne-Virumaale võidutule Urmas-Vootele Rosenberg, Birgit-Gertrut Rosenberg, Gardo-Ranno Rosenberg ja Ursula Aal. Kadrinas jätkub õhtu laululava juures jaanipäevaga, kus leidub tegevust kõikidele.

Mullu toimus üle-eestiline võidupüha paraad Rakveres ja tänavu Tallinnas.

 

Varem toimunud Maakaitsepäevad

2001 – Kadrina

2002 – Väike-Maarja

2003 – Haljala

2004 – Rakvere

2005 – Tapa

2006 – Kunda

2007 – Tamsalu

2008 – Rakke

2009 – Rakvere

2010 – Viru-Nigula

2011 – Laekvere

2012 – Võsu

2013 – Sõmeru

2014 – Haljala

2015 – Vinni

2016 – Tõrremäe

2017 – Rakvere

 

Mullusel Maakaitsepäeval juhtis omavalitsuste liputoimkonda Ants Gruno, kes ise kandis Kadrina valla lippu.

Foto: Seidi Lamus-Tšistotin