Moe õllevabrik hakkab pruulima jääõlut

moe 4

Moe õllevabrikus siirdati miinuskraadideni jahutatud laagerdustanki 2500 liitrit bock-stiilis õlut November. Juba varasuvel pruulitud õllelaar kogub seal rammu ja maitset ning aasta lõpuks valmib sellest tume ja tummine eisbock – suhteliselt vähelevinud stiilis õlu, mida muidu nii kirjul Eesti käsitööõllemaastikul teadaolevalt seni veel tehtud polegi.

Liisi Kanna

Moe käsitööõllevabrik on tegutsenud ligemale kaks aastat. Seda küll täpsustustega: kaubamärki Muddis kandvad õlled jõudsid turule juba 2014. aastal, kuid oma tehase puudumisel pruuliti neid esialgu renditud seadmetel teistes pruulikodades. Ja kui veel täpsem olla, siis Moel toodeti õlut ka aastatel 1886/1887-1914 ja seda sisuliselt samades ruumides kus tänagi.

Aastakäigu eriõlled

Moe õllevabriku põhisortimendis oli seni 7 õlut. „Erinevalt teistest väiketootjatest oleme üsna konservatiivsed,” rääkis pruulmeister Marius Vahur. „Kõik seitse on erineva maitsega ja erinevas stiilis õlut, me pole läinud seda teed, et tuua iga kuu turule „uus” õlu, mis eelmisest võib-olla nii väga ei erinegi.”

„Uue eisbock’iga on aga pisut teine lugu,” jätkas ta. „Selle õllega tahame tähistada aastat 2017. Nimelt toome turule aastakäigu seeria, kuhu kuulub kaks-kolm eriõlut, sealhulgas kõnealune jääõlu. See tähendab, et pruulime neid vaid ühe partii ja täpselt sellist rohkem ei tulegi! Järgmisel aastal teeme juba 2018. seeria jne.”

Eisbock’iga peavad õllegurmaanid seega kiirustama – tehnoloogia on selline, et 2500liitrine laar külmutatakse ära ja alles jääb vaid see osa, kuhu pakasepoisid ligi ei pääse ehk umbes pool esialgsest kogusest. „Tulemuseks on kange, hästi rammus ja maitseküllane jook,” kinnitas pruulmeister Vahur. „See on õlu, mida ei tohi tarbida toopide viisi, vaid tuleb nautida kamina ees ja linnunokatäie kaupa.”

Eisbock’iga on asi selge, aga teised aastakäiku 2017 kuuluvad õlled? „Kõike ei või ka välja lobiseda,” muigas pruulmeister. „Saan vaid nii palju öelda, et aastakäigu-seeria õlled villime eksklusiivsesse väikesesse šampusepudelisse ja kõik need õlled kõlbavad ka keldrisse ootele panna, sest aeg teeb neid vaid paremaks.”

Reedene laomüük

Alates septembrist hakkavad Moe õllevabriku ja Moe peenviinavabriku ühisel territooriumil toimuma Black Friday („musta reede”) stiilis laomüügid.

„Oleme tegutsenud küll juba kaks aastat, aga ikka on paljudele üllatuseks, et Moel tehakse õlut,” tõdes Moe Õllevabrik OÜ juhatuse liige Rein Karema. „Osalt on see mõistetav – paari aastaga on tekkinud Eestisse ligemale 40 väikest pruulikoda ja kirjus rivis on raske järge pidada. Meie õlled, mis kannavad kaubamärki Muddis, on küll esindatud kõigis suuremates jaekettides, kuid näiteks samas kõrval Tapal on Muddise õlu saadaval vaid üksikutes baarides.”

„Samas on kodukandi rahvas meid hästi vastu võtnud – laatadelt ja avalikelt üritustelt oleme saanud üdini positiivset tagasisidet,” jätkas ta. „Eks me ise pea ka rohkem pingutama ja end nähtavamaks tegema ning seepärast hakkame otse oma tehases korraldama „reedest laomüüki.”

Esimene „reedene laomüük” toimub Moe poes, mis tegutseb endise piiritusetehase territooriumil, 8. septembril. Loomulikult on Moe vabrikupoes müügil ka kõik Moe peenviinavabriku joogid. Samas toimuvad degustatsioonid ja saab tutvuda ka õlle- ja peenviinavabrikuga. Lisaks on avatud piiritusmuuseum.

Foto: Õllemeister Marius Vahur on katsetanud ja eksperimenteerinud juba pool aastat ning nüüd viimaks on ta tulemusega rahul – seni vaid testpruulina eksisteerinud eisbock’i saab tootmisse lasta.