Nädalalehel Kuulutaja täitub 20 aastat

unnamed

„Teisipäeval, 8. aprillil 1997. aastal ilmus esimene Kuulutaja,“ meenutas Rita Uukkivi, kes kõik need 20 aastat on hoidnud korras Kuulutaja finantsasjad. „Alguses plaanisime alustada aprilli esimesel teisipäeval, aga kuna see oli 1. aprill, siis me ei tahtnud anda võimalust inimestel arvata, et tegu on aprillinaljaga.“

Katrin Kivi

„20 aastat, tõesti jah?,“ kergitas kulmu Oleg Gross, kui praeguse peatoimetajana palusin tal meenutada lehe saamise lugu. Gross on nimelt lehte välja andva AveC Kirjastuse OÜ omanik.

Turg nõudis

„96. aasta lõpus tuli minu juurde Eha Neito ettepanekuga teha reklaamilehte,“ meenutas Gross. „Tal oli reklaamialal varajasem kogemus ja Lääne-Virumaale oli sellist toodet väga vaja ka. Virumaa Teataja tegi küll head tööd, kuid polnud kedagi, kes neile oleks konkurentsi pakkunud.“

Gross rääkis, et sobiva nime otsimiseks korraldati konkurss. „Selle kõige juures on väga huvitav fakt see, et nimekonkursi võitis Virumaa Teataja toonane peatoimetaja Hannes Kuusma.“

Esimene Kuulutaja oli neljal küljel ja täidetud vaid reklaamiga. Lehte trükiti toona 13000 eksemplari.

„Selleks, et inimese pilk püsiks reklaamil kauem, hakkasime tasapisi looma ka sisu,“ selgitas Gross. „Niimoodi on leht läbi aegade kasvanud reklaamilehest nädalaleheks.“

Lehe omanikuna märkis Gross, et Kuulutajal pole jäänud selle ajaga vahele mitte ainsatki ilmumist. „Oleme ilmunud regulaarselt – algselt teisipäeviti ja nüüd pikki aastaid reedeti – ja pole teinud ühtegi suuremat prohmakat. Muidugi mõista on olnud paremaid ja halvemaid aegu, kuid tervikpilti vaadates on Kuulutaja olnud stabiilne.“

 

Konkurentsieelis

„Püsima jäämise saladuseks ja konkurentsieeliseks on Kuulutaja puhul kojukandega seotud kulude puudumine,“ selgitas Gross. „Inimene tuleb ja võtab lehe oma käega kauplusest. Kui nüüd lehe väljaandmise kuludele lisada otseposti kulu, siis poleks enam majanduslikult mõtet lehte välja anda.“

Algselt oli leht vaid maakonnakeskne, kuid niivõrd kui on laienenud Grossi Toidukaubad, on leviala suurenenud ka Kuulutajal. Leht ulatub nüüd pea kõikjale Eestis, vähem on lehte saada Lõuna-Eestis ja Pärnumaal. Läänemaal ja saartele leht ei levi.

Grossi sõnul on lehetiraaž püsinud võrdlemisi stabiilsena. Praegu trükime Kuulutajat 16 000 eksemplari. Populaarne on ka pdf-failina kodulehelt alla laetav leht.

  1. aastal alustati kahe töötajaga: pikki aastaid Kuulutaja peatoimetaja ametikohustusi täitnud Eha Neito ja kujundajana Gunnar Viese.

Läbi aegade on Kuulutaja tegevtoimetajad olnud maakonnas hinnatud ajakirjanikud nagu Illar Mõttus, Andres Pulver ja Aivar Ojaperv. Nende kingadesse on nüüd astunud meie praegune tegevtoimetaja Liisi Kanna.

Lisaks Liisile on Kuulutajas veel tööl neli inimest. Pool naljaga öelduna on kuulutuste osakonna juhataja Kairi Kreis, kelle ametinimetus on paberite järgi müügikonsultant. Tegelikkuses on aga tema vastutusalas kõik kuulutustega seonduv, alates nende vastuvõtmisest lõpetades ajalehe küljele sättimisega. Lisaks teeb ta reklaamitööd, assisteerib raamatupidamist ja abistab toimetust.

Praeguse seltskonna staažikaim töötaja on kujundaja Renee Koit, kellele pakub mitmekülgset tuge Marimai Kesküla, kelle ülesanne on Kuulutaja neljapäeviti küljendada.

Siinkirjutaja on Kuulutajas tegutsenud neli aastat, algselt reklaamijuhina, millele lisandusid veidi hiljem ka peatoimetaja ametikohustused.

Sünnipäeva puhul anname alla!

Otsustasime seda tähtsat sünnipäeva tähistada alla andmisega. Kõikidele reklaamidele, mis ilmuvad järgmise reede Kuulutaja külgedel, anname täiendavalt hindades alla koguni 20 protsenti. Allahindlused ei laiene kuulutustele.

See pole veel kõik, sest soovime ka meie väga väärikale lugejaskonnale midagi pakkuda. Loosime välja kolm Grossi Toidukaupade toidukorvi väärtusega 20 eurot nende vahel, kes annavad meile kirjalikult teada, mis neile Kuulutaja veergudel kõige rohkem meeldib ja mis mitte. Lisaks ootame asjalikke mõtteid ning nõuandeid. Kirju ootame pealkirjaga „TAGASISIDE“ kuni kolmapäevani aadressile katrin.kivi@kuulutaja.ee. Tagasiside, mis jõuab meieni hiljem kui 12. aprill kell 17, arvesse ei lähe!

Palju õnne sünnipäevaks kõigile praegustele ja endistele asjaosalistele!