Ööjooksul võidutsesid Priit Aus ja Kaidi Kivioja, korraldajad said sportlastelt kõvasti kriitikat

oojooks_2

Eesti Ööjooksu 10 km distantsi võitis meestest Priit Aus (Treeningpartner/Adidas) ja naistest Kaidi Kivioja (Rakvere KJK Vike/Vinni Vak), edastas võistluse pressiteenistus.

Meestest ületas teisena finišijoone mullune poolmaratoni võitja Ibrahim Mukunga Wachira 00:30:30.4ga ja kolmandale kohale platseerus Sergei Tserepannikov (Treeningpartner/Adidas) ajaga 00:31:26.1.

Priit Aus oli finišeerides rahulolev. „Emotsioonid on laes, võit on nagu muidu,“ vahendas tema sõnu võistluse ametlik pressiteenistus. „Ööjooks oskab meeleolu stardis üles lüüa ja ma arvan, et see andis täna sellise korraliku laengu,“ kommenteeris ta. Ööjooksu finišiajaks sai ta kirja 00:30:24.5.

Jooksuportaalile antud lühiintervjuus Aus enam nii ülevoolavate sõnadega korraldajat ei kiitnud. “Olen enda etteastega rahul,“ rääkis ta. „Suutsin viimasel kilomeetril olla vastasest üle. Põnevust pakkusid viimased 500 meetrit, kus käis armutu võitlus selle nimel, kumb jõuab enne finišisirgeni. Meid takistas aga rahvamass – tagumised harrastusjooksjad, kes suundusid alles teisele ringile ja jäid meile jalgu. Kord takerdusin mina, siis Mukunga. Viimasele sirgele jõudes olin juba ees ning surusin lõpuni,” kirjeldas Aus Ööjooksul aset leidnud manööverdamist Jooksuportaalile.

Jalgu jäänud aeglasemate harrastusjooksjate pärast avaldasid meelepaha mitmed teisedki tulemusele jooksnud sportlased.

Teise koha saanud Ibrahim Mukunga Wachira väitel eksis ta korraldajate-juhendajate eksituse tõttu enne lõppu korraks rajalt ning kaotas seetõttu liidripositsiooni. “Viimasel kilomeetril tõstsin tempot, Priiduga tekkis pikk vahe. Kahjuks vahetult enne lõppu juhatati mind valele rajale. Eksituse tõttu kaotasin palju aega. Trass oli halvasti läbimõeldud. Aeglasemad jäid kiirematele jalgu ning rattur ei saanud lõpus enam teed näidata,” lausus Mukunga Jooksuportaalile.

Korraldajal soovitatakse järgmisel korral maha märkida kaks eraldi trassi või mõelda välja mingi muu lahendus, et teisel jooksuringil ei segaks aeglasemalt kulgejad võidule jooksvaid sportlasi.

Ööjooksu üldarvestuses 8. kohal lõpetanud Sander Jürs algatas suhtlusportaalis Facebook avaliku grupi „Ööjooks linnajooksu sarjast välja“. Jürsi sõnul on Ööjooksu näol tegemist väga hea ideega, aga kahjuks on igal aastal eliitjooksjate seas kuulda karmi kriitikat jooksu korralduse suhtes. “Kord ei ole piisavalt valgustust, kord jätab raja tähistus soovida. Tänavu oli viimane piisk karikas, sest teisel ringil polnud tegemist enam jooksmise, vaid takistusjooksuga inimeste vahel. Lisaks, et see osutus paljudele ebameeldivaks, on tegemist väga ohtliku olukorraga. Arvan, et keegi ei taha näoli asfaldile lennata, kui talle 20 km/h kiiruse juures otsa joostakse,” kirjutas Jürs algatuseks. Ta rõhutas, et grupi eesmärk ei ole jooksu maha teha, vaid pöörata tähelepanu jooksu korralduses esinevatele tõsistele probleemidele.

Naistest esimesena finišeerinud Kaidi Kivioja ütles, et väga raske on joosta uneajal, aga emotsioonid on vägevad. „Just see, et jooksen Rakveres ja selline eriline üritus – väga äge. Hästi korraldatud ja palju kaasaelajaid,“ rääkis 00:35:33.1 aja välja jooksnud Kivioja. Juba sel nädalavahetusel Euroopa karika etapil triatlonis võistlev Kivioja lisas, et endast kõike kah päris välja ei andnud. „See pole hooaja tähtsaim võistlus, pigem nagu treeningvõistlus,“ märkis ta.

Teisena ületas finišijoone Kaisa Kukk (Treeningpartner/Diadora) 00:36:05.2ga ja kolmanda pjedestaalikoha võitles välja mullu parima aja välja jooksnud Kelly Nevolihhin (ViKe). Finišiaeg märgiti Nevolihhinil tänavu 00:37:34.3.

Veel jäi paljudele arusaamatuks, miks mõned on võrdsemad kui teised. Nimelt oli Ööjooksu juhendis selgesõnaliselt kirjas: „Stardikoridori ja Eesti Ööjooksul osalema pääsevad ainult Ööjooksu 2015 ametlikus särgis ja numbrit rinnal kandvad osalejad. Sündmuse reegleid mittejärgivad osalejad diskvalifitseeritakse finišiprotokollis.“ Ometi nägid kõik oma silmaga, et Ibrahim Mukunga Wachira jooksis teistsuguses särgis ja tema kuulutati sellele vaatamata teise koha omanikuks. Särgi värv ja mehe kiired jalad pole seoses, kindlasti oleks Wachira kõrge koha saavutanud ka Ööjooksu särgis võisteldes, kuid milleks kehtestada reegleid, kui neid samas rikkuda lubatakse?

Ööjooksu kroomist medali (pildil, foto: Ain Liiva) disainis Priit Verlin. Tema arvates peaks igal medalil olema väikene niuhka ja ka Ööjooks ise on tema arvates heas mõttes kiiksuga.

Aivar Ojaperv